Skončilo 120. plenární zasedání ČBK

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali na 120. plenárním zasedání, které se konalo na Svatém Hostýně. Jednání se účastnili i předsedové konferencí vyšších řeholních představených, sestra Krista Chládková a arciopat Prokop Siostrzonek.
Publikováno: 24. 10. 2019 5:15

Členy biskupské konference na začátku jednání pozdravil apoštolský nuncius arcibiskup Charles D. Balvo, který se účastnil celého programu zasedání. Kardinál Dominik Duka, předseda ČBK, informoval přítomné o dění v církvi a ve společnosti. Ocenil i nedávné rozhodnutí Ústavního soudu ohledně zdanění tzv. finančních náhrad církvím, které bylo podle něj učiněno v duchu práva a spravedlnosti.
Na Svatý Hostýn přijel Václav Kolaja, velvyslanec ČR při Svatém stolci, aby biskupy informoval o aktivitách českého velvyslanectví ve Vatikánu. Tématem byla samozřejmě i příprava blížící se národní pouti v Římě či obnovení snahy o ratifikaci smlouvy mezi ČR a Svatým stolcem.

Biskupové se dále věnovali hospodaření a ekonomické situaci v organizacích, které spadají pod vedení ČBK či otázkám Charity ČR. Schválili její nový kodex a arcibiskup Graubner informoval přítomné o aktuálním stavu projektu, na který byly použity peníze z loňské sbírky určené na pomoc křesťanům na Blízkém východě. Cílem projektu je opravit třicet dva domů a pomoci zhruba dvěma stovkám navrátilců. V současnosti se v Karakoši dokončuje rekonstrukce první poloviny (prvních 16 domů) a pokračuje rehabilitace druhé části vybraných domů, které jsou k začátku října zrekonstruované na 30 % procent. Biskupové se dohodli, že návrh na využití 11 milionů z letošní sbírky bude předložen v lednu 2020.
 
Na závěr prvního dne jednání biskupové společně slavili mši svatou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Hlavním celebrantem byl emeritní biskup plzeňský František Radkovský, kazatelem českobudějovický pomocný biskup Pavel Posád. Biskupové také poblahopřáli biskupovi Radkovskému k jeho nedávnému životnímu jubileu – 80. narozeninám.
 
Druhý den zasedání biskupové odsouhlasili oficiální poděkování signatářům petice Charity ČR za záchranu domácí zdravotní péče: „Jako zřizovatelé charit, které zajišťují tuto potřebnou péči na mnoha místech naší vlasti, vám chceme vyjádřit velké uznání. Vaše ochota angažovat se zásadně přispěla k úspěšnému jednání s ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami, a výsledek přinesl pro tuto smysluplnou službu udržitelné podmínky. Děkujeme vám za to, že jste nezůstali lhostejní.“
 
Členové ČBK se shodli na zřízení katechetického institutu, který by měl vést k dalšímu vzdělávání katechetů, učitelů náboženství či bohoslovců a poskytovat didaktické pomůcky dle potřeb katechetů. Také odhlasovali dohodu mezi ČBK a ERC o duchovní službě u Policie ČR a usnesení, které ukládá Národnímu centru pro rodinu, aby společně s diecézními centry připravilo nabídku pro přípravu civilních manželství.
 
Na závěr jednání biskupové položili květiny a pomodlili se na hřbitově u památníku obětí komunismu a skupiny Hory Hostýnské a také u hrobu olomouckého arcibiskupa a metropolity Františka Vaňáka (1916-1991)
 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Papež František mladým Thajcům: Buďte zakořeněni v Kristu a pěstujte s Ním přátelství

Poslední den v Thajsku věnoval papež František setkání s duchovenstvem a mládeží. Biskupům připomněl první misionáře, kteří můžou být svým temperamentem, odvahou a radostí zrcadlem pro dnešní evangelizátory. Ve své promluvě mladým zdůraznil, aby neměli strach z budoucnosti a pěstovali přátelství s Kristem, které je nezbytným olejem k osvětlení nejen naší cesty, ale i cesty těch, kteří nás obklopují.
22.11.2019

Česko opět spojí vzpomínka na oběti nehod

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu, ale vzhledem ke státnímu svátku se proto některé akce přesunuly na nadcházející víkend.
22.11.2019

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019