Skončilo 120. plenární zasedání ČBK

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali na 120. plenárním zasedání, které se konalo na Svatém Hostýně. Jednání se účastnili i předsedové konferencí vyšších řeholních představených, sestra Krista Chládková a arciopat Prokop Siostrzonek.
Publikováno: 24. 10. 2019 5:15

Členy biskupské konference na začátku jednání pozdravil apoštolský nuncius arcibiskup Charles D. Balvo, který se účastnil celého programu zasedání. Kardinál Dominik Duka, předseda ČBK, informoval přítomné o dění v církvi a ve společnosti. Ocenil i nedávné rozhodnutí Ústavního soudu ohledně zdanění tzv. finančních náhrad církvím, které bylo podle něj učiněno v duchu práva a spravedlnosti.
Na Svatý Hostýn přijel Václav Kolaja, velvyslanec ČR při Svatém stolci, aby biskupy informoval o aktivitách českého velvyslanectví ve Vatikánu. Tématem byla samozřejmě i příprava blížící se národní pouti v Římě či obnovení snahy o ratifikaci smlouvy mezi ČR a Svatým stolcem.

Biskupové se dále věnovali hospodaření a ekonomické situaci v organizacích, které spadají pod vedení ČBK či otázkám Charity ČR. Schválili její nový kodex a arcibiskup Graubner informoval přítomné o aktuálním stavu projektu, na který byly použity peníze z loňské sbírky určené na pomoc křesťanům na Blízkém východě. Cílem projektu je opravit třicet dva domů a pomoci zhruba dvěma stovkám navrátilců. V současnosti se v Karakoši dokončuje rekonstrukce první poloviny (prvních 16 domů) a pokračuje rehabilitace druhé části vybraných domů, které jsou k začátku října zrekonstruované na 30 % procent. Biskupové se dohodli, že návrh na využití 11 milionů z letošní sbírky bude předložen v lednu 2020.
 
Na závěr prvního dne jednání biskupové společně slavili mši svatou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Hlavním celebrantem byl emeritní biskup plzeňský František Radkovský, kazatelem českobudějovický pomocný biskup Pavel Posád. Biskupové také poblahopřáli biskupovi Radkovskému k jeho nedávnému životnímu jubileu – 80. narozeninám.
 
Druhý den zasedání biskupové odsouhlasili oficiální poděkování signatářům petice Charity ČR za záchranu domácí zdravotní péče: „Jako zřizovatelé charit, které zajišťují tuto potřebnou péči na mnoha místech naší vlasti, vám chceme vyjádřit velké uznání. Vaše ochota angažovat se zásadně přispěla k úspěšnému jednání s ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami, a výsledek přinesl pro tuto smysluplnou službu udržitelné podmínky. Děkujeme vám za to, že jste nezůstali lhostejní.“
 
Členové ČBK se shodli na zřízení katechetického institutu, který by měl vést k dalšímu vzdělávání katechetů, učitelů náboženství či bohoslovců a poskytovat didaktické pomůcky dle potřeb katechetů. Také odhlasovali dohodu mezi ČBK a ERC o duchovní službě u Policie ČR a usnesení, které ukládá Národnímu centru pro rodinu, aby společně s diecézními centry připravilo nabídku pro přípravu civilních manželství.
 
Na závěr jednání biskupové položili květiny a pomodlili se na hřbitově u památníku obětí komunismu a skupiny Hory Hostýnské a také u hrobu olomouckého arcibiskupa a metropolity Františka Vaňáka (1916-1991)
 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Syndrom vyhoření a jeho prevence - lektorka Bc. Zuzana Zborayová

Jak hořet ve svém poslání a nevyhořet? Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak mu předejít? Poslání je víc než jen práce. Poslání si žádá celého člověka a pracovní doba prakticky neexistuje. Aby byl člověk schopný něco takového zvládat, potřebuje se naučit vnímat sebe a včas detekovat příznaky stresu a nadměrné zátěže.
15.07.2020

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

16. července, v den výročí posledního zjevení Panny Marie sv. Bernardetě Soubirousové, organizuje poutní místo v Lurdech celosvětovou virtuální pouť. Televizní a internetové přenosy z Lurdské jeskyně potrvají 15 hodin.
15.07.2020

Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Do nemocnice Hospital de Campanha v brazilském státě Pará dorazil jeden ze čtyř plicních ventilátorů, které papež František daroval především domorodému obyvatelstvu infikovanému koronavirem.
15.07.2020

Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy

Prázdniny u moře letos řada lidí oželí kvůli zvýšeným zdravotním rizikům. V atraktivních českých destinacích, jako je Šumava nebo Pálava, zase může být problém sehnat vhodné ubytování nebo se vyhnout tlačenicím. Katolická církev proto upozorňuje na svou nabídku zázemí pro klidnou letní dovolenou na více než 60 zajímavých lokalitách. Ubytování nabízí lidem v hotelích, ale také na farách nebo v klášterních areálech. „Chceme vyjít vstříc hlavně rodinám s dětmi, které budou hledat alternativy – finančně dostupnou, klidnou dovolenou bez davů a na hezkém místě,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl generální sekretář České biskupské konference.
15.07.2020

Zemřel eparchální mukačevský biskup Milan Šášik

V úterý 14.7.2020 zemřel biskup Milan Šášik CM, eparchiální mukačevský biskup. Biskup Milan Šášik zemřel v nemocnici v Užhorodě na Ukrajině.
15.07.2020