ACN International: Křesťanství na Blízkém východě zvoní hrana

Odpočet k okamžiku, kdy z částí Blízkého východu úplně vymizí křesťanství, je slyšet stále silněji – a zastavit ho lze jedině v případě, že mezinárodní společenství okamžitě začne jednat. To tvrdí zpráva „Pronásledovaní a zapomenutí?“, kterou ve středu 23. října 2019 zveřejnila v Londýně papežská nadace Církev v nouzi (Aid to the Church in Need - ACN International). Zpráva varuje, že křesťanství z některých sídel a měst v regionu úplně mizí, neboť – navzdory porážce Islámského státu – důsledky genocidy vedly k masovému odlivu věřících.
Publikováno: 25. 10. 2019 12:00

Před rokem 2003 žilo v Iráku 1,5 milionu křesťanů, v polovině roku 2019 už ovšem jejich počet klesl na méně než 150 tisíc, možná dokonce na méně než 120 tisíc – jedná se tak o pokles až o 90 % za dobu jedné generace.

V Sýrii se počet křesťanů od počátku konfliktu v roce 2011 snížil o dvě třetiny.

Zpráva Pronásledovaní a zapomenutí?poznamenává, že mezinárodní společenství sice o pronásledování křesťanů v tomto regionu projevilo nebývalý zájem, ve sledovaném období vymezeném lety 2017–2019 jim ale nedokázalo zajistit pomoc nezbytnou k přežití.

Zpráva říká, že „křesťanům v zemích, jako je Irák a Sýrie, nedokázaly západní vlády ani OSN nabídnout nouzovou pomoc, kterou oni v průběhu genocidy potřebovali“.

Zpráva uvádí, že „křesťanům v zemích, jako je Irák a Sýrie, nedokázaly západní vlády ani OSN nabídnout nouzovou pomoc, kterou oni v průběhu genocidy potřebovali“.

Text dále varuje, že kdyby islamisté podnikli na zranitelná společenství další útok – a toto nebezpečí nyní zvyšují zprávy o džihádistech uprchlých z vězení během násilí, ke kterému v posledním měsíci dochází v severovýchodní Sýrii – mohla by se církev z tohoto regionu úplně vytratit. Ve zprávě se píše: „Kdyby došlo k nějakému dalšímu útoku na věřící ve stylu tzv. Islámského státu, mohla by církev z tohoto regionu úplně vymizet.“

„Pokud se ale podaří zajistit bezpečí, mohlo by křesťanství v regionech Ninive a Irbíl podle všech náznaků přežít.“

Zpráva také upozorňuje, že pronásledování křesťanů nejvíce sílí v jižní a východní Asii, a poznamenává, že v roce 2017 bylo v Indii nahlášeno 477 incidentů namířených proti křesťanům.

V tomtéž regionu také 300 lidí zemřelo – a dalších více než 500 bylo zraněno – o velikonoční neděli 2019 na Srí Lance, kde džihádisté zaútočili bombami na několik míst, mezi nimi i tři kostely.

V řadě afrických zemích islamisté hrozí křesťanům, že církev úplně zlikvidují – buď za použití násilí, anebo nečestnými prostředky, jako jsou například úplatky za konverzi k islámu.

Na severu Nigérie a v regionech „Středního pásu“ země pokračují ozbrojenci v teroru vedeném proti křesťanům i muslimům – podle dostupných údajů zde bylo v roce 2018 zabito 3 731 křesťanů.

V dalších částech afrického kontinentu je pro křesťany největší hrozbou stát – v oblasti pohoří Núba na území Súdánu tak během jednoho roku došlo k více než sedmdesáti útokům na kostely a 32 jich bylo vypáleno.

Text zprávy lze najít na https://persecutedchristians.acninternational.org/.

Zdroj: ACN International, přeložil J. Gračka

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021