ACN International: Křesťanství na Blízkém východě zvoní hrana

Odpočet k okamžiku, kdy z částí Blízkého východu úplně vymizí křesťanství, je slyšet stále silněji – a zastavit ho lze jedině v případě, že mezinárodní společenství okamžitě začne jednat. To tvrdí zpráva „Pronásledovaní a zapomenutí?“, kterou ve středu 23. října 2019 zveřejnila v Londýně papežská nadace Církev v nouzi (Aid to the Church in Need - ACN International). Zpráva varuje, že křesťanství z některých sídel a měst v regionu úplně mizí, neboť – navzdory porážce Islámského státu – důsledky genocidy vedly k masovému odlivu věřících.
Publikováno: 25. 10. 2019 14:00

Před rokem 2003 žilo v Iráku 1,5 milionu křesťanů, v polovině roku 2019 už ovšem jejich počet klesl na méně než 150 tisíc, možná dokonce na méně než 120 tisíc – jedná se tak o pokles až o 90 % za dobu jedné generace.

V Sýrii se počet křesťanů od počátku konfliktu v roce 2011 snížil o dvě třetiny.

Zpráva Pronásledovaní a zapomenutí?poznamenává, že mezinárodní společenství sice o pronásledování křesťanů v tomto regionu projevilo nebývalý zájem, ve sledovaném období vymezeném lety 2017–2019 jim ale nedokázalo zajistit pomoc nezbytnou k přežití.

Zpráva říká, že „křesťanům v zemích, jako je Irák a Sýrie, nedokázaly západní vlády ani OSN nabídnout nouzovou pomoc, kterou oni v průběhu genocidy potřebovali“.

Zpráva uvádí, že „křesťanům v zemích, jako je Irák a Sýrie, nedokázaly západní vlády ani OSN nabídnout nouzovou pomoc, kterou oni v průběhu genocidy potřebovali“.

Text dále varuje, že kdyby islamisté podnikli na zranitelná společenství další útok – a toto nebezpečí nyní zvyšují zprávy o džihádistech uprchlých z vězení během násilí, ke kterému v posledním měsíci dochází v severovýchodní Sýrii – mohla by se církev z tohoto regionu úplně vytratit. Ve zprávě se píše: „Kdyby došlo k nějakému dalšímu útoku na věřící ve stylu tzv. Islámského státu, mohla by církev z tohoto regionu úplně vymizet.“

„Pokud se ale podaří zajistit bezpečí, mohlo by křesťanství v regionech Ninive a Irbíl podle všech náznaků přežít.“

Zpráva také upozorňuje, že pronásledování křesťanů nejvíce sílí v jižní a východní Asii, a poznamenává, že v roce 2017 bylo v Indii nahlášeno 477 incidentů namířených proti křesťanům.

V tomtéž regionu také 300 lidí zemřelo – a dalších více než 500 bylo zraněno – o velikonoční neděli 2019 na Srí Lance, kde džihádisté zaútočili bombami na několik míst, mezi nimi i tři kostely.

V řadě afrických zemích islamisté hrozí křesťanům, že církev úplně zlikvidují – buď za použití násilí, anebo nečestnými prostředky, jako jsou například úplatky za konverzi k islámu.

Na severu Nigérie a v regionech „Středního pásu“ země pokračují ozbrojenci v teroru vedeném proti křesťanům i muslimům – podle dostupných údajů zde bylo v roce 2018 zabito 3 731 křesťanů.

V dalších částech afrického kontinentu je pro křesťany největší hrozbou stát – v oblasti pohoří Núba na území Súdánu tak během jednoho roku došlo k více než sedmdesáti útokům na kostely a 32 jich bylo vypáleno.

Text zprávy lze najít na https://persecutedchristians.acninternational.org/.

Zdroj: ACN International, přeložil J. Gračka

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež František mladým Thajcům: Buďte zakořeněni v Kristu a pěstujte s Ním přátelství

Poslední den v Thajsku věnoval papež František setkání s duchovenstvem a mládeží. Biskupům připomněl první misionáře, kteří můžou být svým temperamentem, odvahou a radostí zrcadlem pro dnešní evangelizátory. Ve své promluvě mladým zdůraznil, aby neměli strach z budoucnosti a pěstovali přátelství s Kristem, které je nezbytným olejem k osvětlení nejen naší cesty, ale i cesty těch, kteří nás obklopují.
22.11.2019

Česko opět spojí vzpomínka na oběti nehod

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu, ale vzhledem ke státnímu svátku se proto některé akce přesunuly na nadcházející víkend.
22.11.2019

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019