Zítra začíná novéna k národní pouti do Říma

Do začátku národní pouti do Říma zbývá už jendeset deset dní. Přinášíme text novény, který sestavil P. Stanislav Přibyl a jejíž modlitby začínají již zítra. V příloze najdete také liturgickou příručku, která bude provázet poutníky během celé pouti. Obě publikace jsou součástí poutního balíčku.
Publikováno: 1. 11. 2019 12:00

Foto: Radka Blajdová / ČBK

Pouť v duchu pokání, smíru a návratu ke křesťanským kořenům

Na Českou národní pouť do Říma se chystá přes dva tisíce poutníků, které budou doprovázet čeští a moravští biskupové spolu s kněžími.

Myšlenka této národní pouti do Říma v duchu pokání, smíru a návratu ke křesťanským kořenům a připomínky 30 let znovu nabyté svobody se zrodila v říjnu roku 2018 na podzimním Plenárním zasedání ČBK. Současně toto 30. výročí pádu komunismu je v naší zemi zvlášť spojeno s první novodobou národní poutí do Říma, kterou pod velkým tlakem povolila tehdejší komunistická vláda v naší zemi. Kanonizace sv. Anežky České papežem sv. Janem Pavlem II. v Římě 12.listopadu 1989 i s následnou poutí do katedrály v Praze se stala součástí velkého společenského posunu a naplňování slov kardinála Tomáška ´Církev stojí na straně národa´,“ připomíná Mons. Pavel Dokládal z poutního výboru.

Toto významné výročí připomenul také papež František na počátku letošního roku při setkání s ambasadory celého světa,“ uvedl velvyslanec České republiky ve Vatikánu J. E. Václav Kolaja.

Novéna

Na události národní pouti se věřící můžou připravit novénou, tj. devítidenní modlitbou ve dnech 2. - 10.11. 2019. Sestavil ji generální sekretář ČBK P. Stanislav Přibyl a tvoří ji, mimo jiné, také úryvky dopisu, který papež Jan Pavel II. zaslal kardinálu Tomáškovi ve čtvrtém roce svého pontifikátu, právě u příležitosti 700. výročí smrti sv. Anežky České. Text novény se nachází v Poutní brožuře, která je součástí poutního balíčku, stáhnout si ji můžete zde.

Dar pro papeže

Při středeční audienci 13. listopadu, na které budou přítomni poutníci z České republiky, bude papeži Františkovi předán mimořádný pamětní dar - Koruna svaté Anežky České. Jedná se o umělecké dílo z dílny akademického sochaře Daniela Ignáce Trubače. Toto dílo měří 230 cm, váží téměř 400 kg a počítá ve svém středu i s možným umístěním relikvie – ostatku - sv. Anežky, pokud po více jak 700  letech dojde k nalezení jejího hrobu.

Na podstavec sochy, na kterém je umístěna samotná svatoanežská koruna, byly mimořádnou metodou otištěny otisky palce jak biskupů, kněží, významných osobností, ale i běžných věřících z farností. Další otisky prstů tisíců dárců byly otištěny na ruční papír z papírny z Velkých Losin a jsou uloženy ve schráně o velikosti 160 cm, která bude umístěna do podstavce sochy.

Tuto sochu doprovází finanční dar - sbírka věřících z ČR pro chudé, která reaguje na stále se opakující výzvy papeže Františka.

Upozornění pro kněze

Poutní výbor prosí všechny kněze a jáhny, kteří se chtějí při národní pouti do Říma ve dnech 11. - 13. 11. 2019 připojit ke koncelebraci s našimi otci biskupy, aby měli s sebou vlastní albu a bílou štolu a přišli do zákristie, vždy nejpozději 15 minut před zahájením bohoslužby. Barva štoly pro všechny 3 národní mše svaté je bílá. Vzhledem k nutnosti bezpečnostních kontrol před bazilikami je potřeba počítat s časovou reservou.

 

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Papež: Víra nás nabádá odporovat lhostejnosti

Dnes dopoledne pronesl Petrův nástupce pravidelnou katechezi, stále jen z knihovny Apoštolského paláce v přímém televizním přenosu. Druhou katechezi nového cyklu Uzdravit svět nazval papež František Víra a lidská důstojnost. V pozdravu adresovanému do Polska papež František připomněl 100. výročí "zázraku na Visle", tedy vítězství polské armády nad přesilou sovětských bolševiků u Varšavy.
12.08.2020

Poutní místo Mariahilf nad Zlatými Horami a kostel sv. Michaela Archanděla v Hrozové

Videopozvánka na poutní místo MariaHilf ve Zlatých Horách, které si 15. srpna 2020 připomene 25 let od posvěcení obnoveného chrámu.
12.08.2020

Slavnost Mariina Nanebevzetí bude v některých farnostech provázet i žehnání bylin a květin

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie oslaví církev v sobotu 15. srpna. Na několika místech ostravsko-opavské diecéze proběhnou poutě, v Hrabyni či na Maria Hilf dokonce půjde o poutě hlavní. V některých farnostech bude součástí oslav tohoto velkého mariánského svátku i prastarý zvyk žehnání bylin a květin.
12.08.2020

Den Brna 2020

Pontifikální bohoslužbu v rámci letošních jubilejních oslav Dne Brna bude brněnský biskup Vojtěch Cikrle slavit v sobotu 15. srpna v 10.00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně (u jezuitů). Po mši slavnostně požehaná sochu jezuitského kněze P. Martina Středy, který svými modlitbami provázel Brňany v bojích při ubránění města před švédskými vojsky v roce 1645. Vše bude živě přenášet Česká televize ČT 2.
12.08.2020

Charita pro Libanon: Peníze českých dárců pomohou v Bejrútu

Nedávná exploze v bejrútském přístavu způsobila obrovské škody, ovšem vzápětí vyvolala velkou vlnu solidarity na celém světě. Do pomoci se okamžitě zapojila místní Caritas Lebanon, která se na místě stará o raněné a poskytuje přístřeší. Tuto sesterskou organizaci podporuje také česká Charita – a prvních 10 tisíc eur (přibližně 262 tisíc Kč) z krizového fondu Charity Česká republika odešlo do Libanonu právě dnes. Charita Česká republika současně vyhlásila finanční sbírku, kam už přispěly desítky lidí z celé České republiky.
12.08.2020