Benefiční koncert ke stým narozeninám Charity rozzářil Obecní dům

Již 28. ročník tradičního koncertu ve prospěch České nemocnice v Ugandě pořádala Arcidiecézní charita Praha poslední říjnový den ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Vystoupila Lucie Bílá s klavírním doprovodem Petra Maláska. Dvořákovo Te Deum přednesl Symfonický orchestr hl. m. Prahy a Pražský filharmonický sbor pod vedením Petra Altrichtera.
Publikováno: 4. 11. 2019 11:00

Foto: Lubomír Kotek

Benefici uvedli moderátor Vladimír Kořen s otcem Edwardem Walczykem: „Kdo udělal dobrý skutek, ať o něm mlčí, ať vypráví ten, kdo dobrodiní přijal,“ citoval Senecu Vladimír Kořen, který připomněl, že je to právě Charita, která o dobrých skutcích mluvit může, protože je činí díky štědrým dárcům, přítomným v sále.

Koncert se konal pod záštitou arcibiskupa Dominika kardinála Duky, který poděkoval nejen lidem vyznamenaným Cenou Charity, ale také všem charitním pracovníkům. Těch je třicet let po sametové revoluci už osm a půl tisíce ve 28 zemích světa, jak připomněl ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.

Cenu Charity převzalo 11 pracovníků, kteří se mimořádně zasloužili o rozvoj charitního díla. Za pražskou arcidiecézi převzala Cenu Eva Hradečná, která svou 22letou profesní dráhu věnovala zvyšování kvality sociálních služeb.

Dvořákovo Te Deum skvostně provedené Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK s Pražským filharmonickým sborem a se sólisty Lucií Silkenovou a Jiřím Brücklerem v čele s dirigentem Petrem Altrichterem bylo vyvrcholením večera. Předznamenalo jej komorní vystoupení Lucie Bílé s klavíristou Petrem Maláskem. Zlatou slavici v poslední písni na pódiu spontánně doprovodila zpěvem i klientka Domova svaté Rodiny pro mentálně postižené, která je velkou obdivovatelkou populární zpěvačky.

Ředitel Arcidiecézní charity Praha Jaroslav Němec připomněl sto let charitní práce v pražské arcidiecézi. „Chtěl bych poděkovat našemu zřizovateli, arcibiskupství pražskému v čele arcibiskupem Dominikem kardinálem Dukou, ale také zaměstnancům, dárcům, sponzorům, farnostem, obcím, dobrovolníkům i těm, kteří se za naši činnost modlí. Klientů budeme mít vždycky dost, sami to nezvládneme a doufáme, že nám pomůžete.“

Pozdrav hostům letošní benefice poslal také James Kazungu, ředitel České nemocnice sv. Karla Lwangy v Ugandě: „Vaše pomoc znamená pro celou komunitu v Buikwe hodně. Díky vám můžeme zachraňovat životy. Pro pacienty je nemocnice požehnáním. Jménem celé naší komunity i pracovníků nemocnice vám děkuji za vaši pomoc! Až dnes usednete na svá místa a zaposloucháte se do hudby, budu v myšlenkách s vámi.“

Českou nemocnici v Ugandě založila Arcidiecézní charita v roce 2006. Jen za uplynulý rok pomohla nemocnice 21 375 pacientům a 77krát vyslala mobilní ordinaci do odlehlých vesnic.

Pokud jste se benefičního koncertu nemohli zúčastnit a chcete podpořit Českou nemocnici v Ugandě, můžete zaslat finanční dar na bankovní účet veřejné sbírky: 749126/5500. Děkujeme!

Zdroj: Arcidiecézní charita Praha

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež František mladým Thajcům: Buďte zakořeněni v Kristu a pěstujte s Ním přátelství

Poslední den v Thajsku věnoval papež František setkání s duchovenstvem a mládeží. Biskupům připomněl první misionáře, kteří můžou být svým temperamentem, odvahou a radostí zrcadlem pro dnešní evangelizátory. Ve své promluvě mladým zdůraznil, aby neměli strach z budoucnosti a pěstovali přátelství s Kristem, které je nezbytným olejem k osvětlení nejen naší cesty, ale i cesty těch, kteří nás obklopují.
22.11.2019

Česko opět spojí vzpomínka na oběti nehod

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu, ale vzhledem ke státnímu svátku se proto některé akce přesunuly na nadcházející víkend.
22.11.2019

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019