Vyjádření k investicím v Katolickém fondu udržitelnosti

V souvislosti s informacemi, které se objevily v některých médiích ohledně církevních investic v Katolickém fondu udržitelnosti vydáváme následující vyjádření.
Publikováno: 4. 11. 2019 19:15

Ilustrační foto

Katolická církev si sama neřídí investice v Katolickém fondu udržitelnosti, ale outsourcovala je velkým a důvěryhodným finančním institucím – ČSOB, která je součástí belgické KBC group (18. největší banka v Evropě), a České spořitelně, která je součástí rakouské Erste group, jedné z největších bank ve Střední a Východní Evropě.

Kapitálové trhy zažily ke konci loňského roku veliké výprodeje a globální akciový index MSCI World All Countries přišel o 11,18 % (v USD) a zaznamenal tak nejhorší výsledek od finanční krize v roce 2009. Domníváme se tedy, že výnosy Katolického fondu udržitelnosti jsou na velice slušné úrovni a odpovídají očekávání investorů (diecézí) a považujeme komentáře ze strany některých médií ohledně velkých ztrát fondu za zavádějící. Diecéze samy by nebyly schopny investovat s takovým výnosem (růstový podfond - průměrné roční zhodnocení 6,44 %).

Katolický fond udržitelnosti má čtyři podfondy:

Růstový podfond – tento podfond má asi 3/4 svého portfolia v akciích a 1/4 je v dluhopisech, přičemž portfolio je nejméně z 90 % měnově zajištěno do korun. Fond je obhospodařován ČSOB. Za rok 2018 fond zaznamenal ztrátu -6,18 %, přičemž v letošním roce za prvních devět měsíců (1-9/2019) si již připsal zisk ve výši 16,01 %, takže letošní výnosy zdaleka překonaly loňskou ztrátu. Od svého založení fond celkem vydělal (do 30. 9. 2019) +33,55 %, což odpovídá průměrným ročním výnosům 6,44 %.

Tento fond je vlajkovou lodí Katolického fondu, neboť pro dlouhodobé investory – jakými jsou i diecéze – jsou investice do portfolia s větším podílem akcií výnosnější než čistě do dluhopisového portfolia. Z krátkodobého hlediska lze považovat investice do akcií jako více rizikové, z dlouhodobého hlediska by však akcie měly vydělávat více než dluhopisy, a to alespoň na úrovni růstu světového nominálního HDP, tedy 5-6 % ročně.

Výnosový podfond - tento podfond má asi 1/4 svého portfolia v akciích a 3/4 jsou v dluhopisech (zrcadlově obrácená strategie oproti Růstovému podfondu), přičemž portfolio je nejméně z 90 % měnově zajištěno do korun. Fond je obhospodařován Českou spořitelnou. Za rok 2018 fond zaznamenal ztrátu -5,11 %, přičemž v letošním roce, za prvních devět měsíců (1-9/2019), si již připsal zisk ve výši 8,69 %, takže i jeho letošní výnosy zdaleka překonaly loňskou ztrátu. Od svého založení fond celkem vydělal (do 30. 9. 2019) +11,69 %, což odpovídá průměrným ročním výnosům ve výši 2,75 %.

Nemovitostní podfond – jde o fond zaměřený na investice do nemovitostí, nyní je v něm zainvestováno několik málo desítek milionů Kč. Fond se přeceňuje jednou ročně. Podfond je obhospodařován společností PATRIA Investiční společnost (skupina ČSOB) a zatím tento fond není významný – čeká se na vhodnou investiční příležitost.

Slovenský podfond – vzniknul v roce 2018 a nejde o nemovitostní podfond zaměřený na investice na Slovensko, jak je v článku chybně uvedeno, ale je to podfond, do kterého investuje katolická (římskokatolická) církev na Slovensku (tj. neinvestují do něho české diecéze). Fond má rozložení aktiv 50 % akcie a 50 % dluhopisy.

Ing. Bc. Michal Mišun, CFA, FRM, předseda správní rady

Fond udržitelnosti Římskokatolické církve, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.

 

 

 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020

Zrušeno plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí

Plenární zasedání předsedů Rady evropských biskupských konferencí plánované od 25.-27. září 2020 v Praze se v důsledku pandemie covid-19 ruší. Jednání bude probíhat online.
17.09.2020