Vyjádření k investicím v Katolickém fondu udržitelnosti

V souvislosti s informacemi, které se objevily v některých médiích ohledně církevních investic v Katolickém fondu udržitelnosti vydáváme následující vyjádření.
Publikováno: 4. 11. 2019 19:15

Ilustrační foto

Katolická církev si sama neřídí investice v Katolickém fondu udržitelnosti, ale outsourcovala je velkým a důvěryhodným finančním institucím – ČSOB, která je součástí belgické KBC group (18. největší banka v Evropě), a České spořitelně, která je součástí rakouské Erste group, jedné z největších bank ve Střední a Východní Evropě.

Kapitálové trhy zažily ke konci loňského roku veliké výprodeje a globální akciový index MSCI World All Countries přišel o 11,18 % (v USD) a zaznamenal tak nejhorší výsledek od finanční krize v roce 2009. Domníváme se tedy, že výnosy Katolického fondu udržitelnosti jsou na velice slušné úrovni a odpovídají očekávání investorů (diecézí) a považujeme komentáře ze strany některých médií ohledně velkých ztrát fondu za zavádějící. Diecéze samy by nebyly schopny investovat s takovým výnosem (růstový podfond - průměrné roční zhodnocení 6,44 %).

Katolický fond udržitelnosti má čtyři podfondy:

Růstový podfond – tento podfond má asi 3/4 svého portfolia v akciích a 1/4 je v dluhopisech, přičemž portfolio je nejméně z 90 % měnově zajištěno do korun. Fond je obhospodařován ČSOB. Za rok 2018 fond zaznamenal ztrátu -6,18 %, přičemž v letošním roce za prvních devět měsíců (1-9/2019) si již připsal zisk ve výši 16,01 %, takže letošní výnosy zdaleka překonaly loňskou ztrátu. Od svého založení fond celkem vydělal (do 30. 9. 2019) +33,55 %, což odpovídá průměrným ročním výnosům 6,44 %.

Tento fond je vlajkovou lodí Katolického fondu, neboť pro dlouhodobé investory – jakými jsou i diecéze – jsou investice do portfolia s větším podílem akcií výnosnější než čistě do dluhopisového portfolia. Z krátkodobého hlediska lze považovat investice do akcií jako více rizikové, z dlouhodobého hlediska by však akcie měly vydělávat více než dluhopisy, a to alespoň na úrovni růstu světového nominálního HDP, tedy 5-6 % ročně.

Výnosový podfond - tento podfond má asi 1/4 svého portfolia v akciích a 3/4 jsou v dluhopisech (zrcadlově obrácená strategie oproti Růstovému podfondu), přičemž portfolio je nejméně z 90 % měnově zajištěno do korun. Fond je obhospodařován Českou spořitelnou. Za rok 2018 fond zaznamenal ztrátu -5,11 %, přičemž v letošním roce, za prvních devět měsíců (1-9/2019), si již připsal zisk ve výši 8,69 %, takže i jeho letošní výnosy zdaleka překonaly loňskou ztrátu. Od svého založení fond celkem vydělal (do 30. 9. 2019) +11,69 %, což odpovídá průměrným ročním výnosům ve výši 2,75 %.

Nemovitostní podfond – jde o fond zaměřený na investice do nemovitostí, nyní je v něm zainvestováno několik málo desítek milionů Kč. Fond se přeceňuje jednou ročně. Podfond je obhospodařován společností PATRIA Investiční společnost (skupina ČSOB) a zatím tento fond není významný – čeká se na vhodnou investiční příležitost.

Slovenský podfond – vzniknul v roce 2018 a nejde o nemovitostní podfond zaměřený na investice na Slovensko, jak je v článku chybně uvedeno, ale je to podfond, do kterého investuje katolická (římskokatolická) církev na Slovensku (tj. neinvestují do něho české diecéze). Fond má rozložení aktiv 50 % akcie a 50 % dluhopisy.

Ing. Bc. Michal Mišun, CFA, FRM, předseda správní rady

Fond udržitelnosti Římskokatolické církve, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.

 

 

 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Kardinál Schönborn o exhortaci Querida Amazonia: Papež vybízí k širšímu pohledu

„František opět dokázal zklamat všechny ty, kdo očekávali černobílou odpověď. Znovu se snaží pozvednout, rozšířit a prohloubit perspektivu, aby překonal konflikt mezi dvěma krajními pozicemi,“ říká kardinál Christoph Schönborn v komentáři k postsynodální apoštolské exhortaci Querida Amazonia.
14.02.2020

Biskup Vojtěch Cikrle dnes slaví 30. výročí biskupské služby

Dne 14. února 1990 jmenoval papež Jan Pavel II. tehdejšího rektora Kněžského semináře v Litoměřicích Vojtěcha Cikrleho v pořadí třináctým brněnským sídelním biskupem. Biskupské svěcení přijal v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně 31. března 1990.
14.02.2020

Celostátní setkání mládeže proběhne v Hradci Králové

Město Hradec Králové bylo vybráno jako dějiště Celostátního setkání mládeže v roce 2021.
13.02.2020

Klášter Hradčany se otevře veřejnosti

Řád bosých karmelitánů otevře na Hradčanském náměstí nový Klášter Hradčany. Od března 2020 zde vznikne otevřený prostor „Fortna“, sloužící svým duchovním, kulturním a vzdělávacím programem široké veřejnosti.
13.02.2020

Papež František: Pláč očišťuje a obnovuje

Ve středu 12.2. dopoledne se vatikánské aule Pavla VI. konala generální audience. Byla zahájena čtením z knihy proroka Zachariáše (12,10). Tento starozákonní prorok předpovídá seslání ducha milosti a prosby o slitování na obyvatele Jeruzaléma, takže „budou naříkat nad tím, kterého probodli“.
13.02.2020