Vyjádření k investicím v Katolickém fondu udržitelnosti

V souvislosti s informacemi, které se objevily v některých médiích ohledně církevních investic v Katolickém fondu udržitelnosti vydáváme následující vyjádření.
Publikováno: 4. 11. 2019 19:15

Ilustrační foto

Katolická církev si sama neřídí investice v Katolickém fondu udržitelnosti, ale outsourcovala je velkým a důvěryhodným finančním institucím – ČSOB, která je součástí belgické KBC group (18. největší banka v Evropě), a České spořitelně, která je součástí rakouské Erste group, jedné z největších bank ve Střední a Východní Evropě.

Kapitálové trhy zažily ke konci loňského roku veliké výprodeje a globální akciový index MSCI World All Countries přišel o 11,18 % (v USD) a zaznamenal tak nejhorší výsledek od finanční krize v roce 2009. Domníváme se tedy, že výnosy Katolického fondu udržitelnosti jsou na velice slušné úrovni a odpovídají očekávání investorů (diecézí) a považujeme komentáře ze strany některých médií ohledně velkých ztrát fondu za zavádějící. Diecéze samy by nebyly schopny investovat s takovým výnosem (růstový podfond - průměrné roční zhodnocení 6,44 %).

Katolický fond udržitelnosti má čtyři podfondy:

Růstový podfond – tento podfond má asi 3/4 svého portfolia v akciích a 1/4 je v dluhopisech, přičemž portfolio je nejméně z 90 % měnově zajištěno do korun. Fond je obhospodařován ČSOB. Za rok 2018 fond zaznamenal ztrátu -6,18 %, přičemž v letošním roce za prvních devět měsíců (1-9/2019) si již připsal zisk ve výši 16,01 %, takže letošní výnosy zdaleka překonaly loňskou ztrátu. Od svého založení fond celkem vydělal (do 30. 9. 2019) +33,55 %, což odpovídá průměrným ročním výnosům 6,44 %.

Tento fond je vlajkovou lodí Katolického fondu, neboť pro dlouhodobé investory – jakými jsou i diecéze – jsou investice do portfolia s větším podílem akcií výnosnější než čistě do dluhopisového portfolia. Z krátkodobého hlediska lze považovat investice do akcií jako více rizikové, z dlouhodobého hlediska by však akcie měly vydělávat více než dluhopisy, a to alespoň na úrovni růstu světového nominálního HDP, tedy 5-6 % ročně.

Výnosový podfond - tento podfond má asi 1/4 svého portfolia v akciích a 3/4 jsou v dluhopisech (zrcadlově obrácená strategie oproti Růstovému podfondu), přičemž portfolio je nejméně z 90 % měnově zajištěno do korun. Fond je obhospodařován Českou spořitelnou. Za rok 2018 fond zaznamenal ztrátu -5,11 %, přičemž v letošním roce, za prvních devět měsíců (1-9/2019), si již připsal zisk ve výši 8,69 %, takže i jeho letošní výnosy zdaleka překonaly loňskou ztrátu. Od svého založení fond celkem vydělal (do 30. 9. 2019) +11,69 %, což odpovídá průměrným ročním výnosům ve výši 2,75 %.

Nemovitostní podfond – jde o fond zaměřený na investice do nemovitostí, nyní je v něm zainvestováno několik málo desítek milionů Kč. Fond se přeceňuje jednou ročně. Podfond je obhospodařován společností PATRIA Investiční společnost (skupina ČSOB) a zatím tento fond není významný – čeká se na vhodnou investiční příležitost.

Slovenský podfond – vzniknul v roce 2018 a nejde o nemovitostní podfond zaměřený na investice na Slovensko, jak je v článku chybně uvedeno, ale je to podfond, do kterého investuje katolická (římskokatolická) církev na Slovensku (tj. neinvestují do něho české diecéze). Fond má rozložení aktiv 50 % akcie a 50 % dluhopisy.

Ing. Bc. Michal Mišun, CFA, FRM, předseda správní rady

Fond udržitelnosti Římskokatolické církve, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.

 

 

 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Papež František mladým Thajcům: Buďte zakořeněni v Kristu a pěstujte s Ním přátelství

Poslední den v Thajsku věnoval papež František setkání s duchovenstvem a mládeží. Biskupům připomněl první misionáře, kteří můžou být svým temperamentem, odvahou a radostí zrcadlem pro dnešní evangelizátory. Ve své promluvě mladým zdůraznil, aby neměli strach z budoucnosti a pěstovali přátelství s Kristem, které je nezbytným olejem k osvětlení nejen naší cesty, ale i cesty těch, kteří nás obklopují.
22.11.2019

Česko opět spojí vzpomínka na oběti nehod

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu, ale vzhledem ke státnímu svátku se proto některé akce přesunuly na nadcházející víkend.
22.11.2019

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019