Vyjádření k investicím v Katolickém fondu udržitelnosti

V souvislosti s informacemi, které se objevily v některých médiích ohledně církevních investic v Katolickém fondu udržitelnosti vydáváme následující vyjádření.
Publikováno: 4. 11. 2019 19:15

Ilustrační foto

Katolická církev si sama neřídí investice v Katolickém fondu udržitelnosti, ale outsourcovala je velkým a důvěryhodným finančním institucím – ČSOB, která je součástí belgické KBC group (18. největší banka v Evropě), a České spořitelně, která je součástí rakouské Erste group, jedné z největších bank ve Střední a Východní Evropě.

Kapitálové trhy zažily ke konci loňského roku veliké výprodeje a globální akciový index MSCI World All Countries přišel o 11,18 % (v USD) a zaznamenal tak nejhorší výsledek od finanční krize v roce 2009. Domníváme se tedy, že výnosy Katolického fondu udržitelnosti jsou na velice slušné úrovni a odpovídají očekávání investorů (diecézí) a považujeme komentáře ze strany některých médií ohledně velkých ztrát fondu za zavádějící. Diecéze samy by nebyly schopny investovat s takovým výnosem (růstový podfond - průměrné roční zhodnocení 6,44 %).

Katolický fond udržitelnosti má čtyři podfondy:

Růstový podfond – tento podfond má asi 3/4 svého portfolia v akciích a 1/4 je v dluhopisech, přičemž portfolio je nejméně z 90 % měnově zajištěno do korun. Fond je obhospodařován ČSOB. Za rok 2018 fond zaznamenal ztrátu -6,18 %, přičemž v letošním roce za prvních devět měsíců (1-9/2019) si již připsal zisk ve výši 16,01 %, takže letošní výnosy zdaleka překonaly loňskou ztrátu. Od svého založení fond celkem vydělal (do 30. 9. 2019) +33,55 %, což odpovídá průměrným ročním výnosům 6,44 %.

Tento fond je vlajkovou lodí Katolického fondu, neboť pro dlouhodobé investory – jakými jsou i diecéze – jsou investice do portfolia s větším podílem akcií výnosnější než čistě do dluhopisového portfolia. Z krátkodobého hlediska lze považovat investice do akcií jako více rizikové, z dlouhodobého hlediska by však akcie měly vydělávat více než dluhopisy, a to alespoň na úrovni růstu světového nominálního HDP, tedy 5-6 % ročně.

Výnosový podfond - tento podfond má asi 1/4 svého portfolia v akciích a 3/4 jsou v dluhopisech (zrcadlově obrácená strategie oproti Růstovému podfondu), přičemž portfolio je nejméně z 90 % měnově zajištěno do korun. Fond je obhospodařován Českou spořitelnou. Za rok 2018 fond zaznamenal ztrátu -5,11 %, přičemž v letošním roce, za prvních devět měsíců (1-9/2019), si již připsal zisk ve výši 8,69 %, takže i jeho letošní výnosy zdaleka překonaly loňskou ztrátu. Od svého založení fond celkem vydělal (do 30. 9. 2019) +11,69 %, což odpovídá průměrným ročním výnosům ve výši 2,75 %.

Nemovitostní podfond – jde o fond zaměřený na investice do nemovitostí, nyní je v něm zainvestováno několik málo desítek milionů Kč. Fond se přeceňuje jednou ročně. Podfond je obhospodařován společností PATRIA Investiční společnost (skupina ČSOB) a zatím tento fond není významný – čeká se na vhodnou investiční příležitost.

Slovenský podfond – vzniknul v roce 2018 a nejde o nemovitostní podfond zaměřený na investice na Slovensko, jak je v článku chybně uvedeno, ale je to podfond, do kterého investuje katolická (římskokatolická) církev na Slovensku (tj. neinvestují do něho české diecéze). Fond má rozložení aktiv 50 % akcie a 50 % dluhopisy.

Ing. Bc. Michal Mišun, CFA, FRM, předseda správní rady

Fond udržitelnosti Římskokatolické církve, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.

 

 

 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc červen 2020

Naléhavý úmysl papeže Františka na tento měsíc se věnuje modlitbě za světlo a sílu Ducha Svatého pro církev, aby svoji vnitřní obnovou pomáhala horlivěji celé lidské rodině vyjít z krize způsobené pandemií a vydala se vstříc nové epoše příchodu Božího království.
04.06.2020

Charita pokračuje v pomoci indickým rodinám

HRADEC KRÁLOVÉ: Mezi deset zemí, které nejvíce zasáhla pandemie nového koronaviru, patří také Indie. Počet nakažených aktuálně překročil 200 tisíc obyvatel a přes 100 milionů Indů přišlo kvůli koronakrizi o svoji obživu. Do pomoci potřebným v Indii se zapojili také dárci z České republiky. Diecézní charita Hradec Králové tak mohla podpořit hladovějící indické rodiny již částkou 715 657 korun. Další příspěvky je stále možné zasílat na sbírkové konto 1387434288/2700 (VS 53000).
04.06.2020

Dokážeme pomoci chráněné dílně?

Chráněná dílna Inspirace pro handicapované absolventky Dívčí katolické střední školy během nouzového stavu pomáhala - ušila a zdarma rozdala roušky více než tisícovce potřebným – seniorům, pečovatelkám a jejich klientům, zaměstnancům lékáren…Protože ale byly zrušeny všechny tradiční prodejní akce, nevydělala prodejem výrobků letos zatím ani korunu. Dokážeme nyní naopak my pomoci chráněné dílně….? Proklik na bližší informace pod obrázkem.
03.06.2020

ŠKOLA PŘIPRAVUJE NA PRÁCI, KTERÁ MÁ SMYSL

I krizový stav kvůli koronaviru mohl být“ příležitostí ke svědectví“. O ně se pokusila i Dívčí katolická škola - viz přiložený rozhovor. Handicapované klientky její chráněné dílny, většinou absolventky školy, ušily a zdarma jiným potřebným rozdaly přes tisíc roušek….
03.06.2020

Výstava o arcibiskupovi Otčenáškovi otevřena

Na Terasách Karla Otčenáška, na jižní straně Velkého náměstí v Hradci Králové, byla v úterý 2.6. slavnostně instalována expozice o životě 23. hradeckého biskupa.
03.06.2020