Při příležitosti 30. výročí pádu Berlínské zdi žádají biskupové EU obnovený proces dialogu

Při příležitosti 30. výročí pádu Berlínské zdi vyzývají biskupové EU všechny Evropany, aby spolupracovali na svobodné a sjednocené Evropě skrze obnovený proces dialogu sloužícího pro společnou budoucnost v míru. Místopředseda COMECE Mons. Overbeck dodává, že se jedná o výzvu pro všechny obyvatele Evropy ke spolupráci v solidaritě.
Publikováno: 7. 11. 2019 15:00

(Foto: Wikipedia.com / Lear 21, CC BY-SA 3.0)

Toto prohlášení, jehož celé znění je k článku přiloženo, bylo přijato Shromážděním COMECE, složeným z biskupských delegátů biskupů Evropské unie, které se konalo v Bruselu ve dnech 23. – 25. října 2019 za předsednictví Mons. Jean-Claude Hollericha SJ, předsedy COMECE.

Pád Berlínské zdi (9. listopadu 1989) biskupové označili jako „jednu z nejdůležitějších událostí evropských dějin za poslední desetiletí“. Tato událost byla vedena nadějí a očekáváními lepší budoucnosti, která Evropě umožní konečně „dýchat dvěma plícemi“ - východem a západem - a prohloubit tak svůj vlastní integrační proces. Biskupové EU ve svém prohlášení zdůrazňují prorocký rozměr pádu Berlínské zdi. Není to jen oslava historické události, ale také velké ponaučení pro celé lidstvo, protože „výstavba zdí mezi lidmi není nikdy řešením a vybízí nás k úsilí o lepší a integrovanější Evropu“. Mons. Franz-Josef Overbeck, víceprezident COMECE, dodává: „V dobách zesíleného nacionalismu nám pád Berlínské zdi živě, a nejen Němcům, připomíná hodnotu svobody a význam EU jako projektu míru.

Biskupové EU vyzývají, „aby Evropané společně usilovali o svobodnou a sjednocenou Evropu skrze obnovený proces dialogu mezi všemi mentalitami a kulturami s respektem k našim odlišným dějinným zkušenostem. 

„Vybízíme všechny k modlitbě před Bohem, Pánem dějin, aby nám pomohl cele se oddat Evropě, kterou vede Duch Svatý – počátek a základ naděje, pramen a síla nového odhodlání sloužit hodnotám, na kterých je Evropa postavena: spravedlnosti, svobodě a míru,“ stojí v závěru prohlášení biskupů.

(Zdroj: COMECE)

Soubory ke stažení

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Školení online komunikace

Jednodenní školení je zaměřeno na praktické využití sociálních sítí v marketingu neziskových organizací. Po stručném úvodu do světa sociálních sítí se naučíte jak vytvořit kvalitní a efektivní příspěvek na Facebook, Instagram nebo Twitter, jak a kdy ho publikovat a jak ho dostat k co nejvíce uživatelům.
30.09.2020

Apoštolský list k 1600. výročí úmrtí svatého Jeronýma

Za „velkého učitele a otce církve, který položil bibli do středu svého života“ označil papež František v apoštolském listě svatého Jeronýma, jehož výročí smrti si dnes připomínáme.
30.09.2020

Papež: Laskavost je signálem Ježíšovy přítomnosti

Nádvoří sv. Damase hostilo dnes dopoledne generální audienci Petrova nástupce. Několik stovek lidí si vyslechlo závěrečnou část cyklu papežových katechezí Uzdravit svět. Papež také v závěru audience oznámil, že dnes vydal zvláštní apoštolský list o vztahu k Písmu svatému - Sacrae Scripturae affectus - u příležitosti 1600. výročí smrti svatého Jeronýma.
30.09.2020

Katolický týdeník: O „nebezpečné“ literatuře

Ve středu 7. října uplyne 60 let ode dne, kdy v sanitním voze u Vlčatína zemřel při převozu do třebíčské nemocnice básník Jan Zahradníček. Toto výročí je příležitostí připomenout si jeho tragický osud, ale i další literáty pronásledované nejen v 50. letech.
30.09.2020

Závěrečné poselství z plenárního zasedání CCEE

Na závěr plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), které se konalo 26.-27. září, vydali evropští biskupové krátké poselství určené nejen pro katolíky, ale pro všechny obyvatele Evropy:
29.09.2020