Při příležitosti 30. výročí pádu Berlínské zdi žádají biskupové EU obnovený proces dialogu

Při příležitosti 30. výročí pádu Berlínské zdi vyzývají biskupové EU všechny Evropany, aby spolupracovali na svobodné a sjednocené Evropě skrze obnovený proces dialogu sloužícího pro společnou budoucnost v míru. Místopředseda COMECE Mons. Overbeck dodává, že se jedná o výzvu pro všechny obyvatele Evropy ke spolupráci v solidaritě.
Publikováno: 7. 11. 2019 15:00

(Foto: Wikipedia.com / Lear 21, CC BY-SA 3.0)

Toto prohlášení, jehož celé znění je k článku přiloženo, bylo přijato Shromážděním COMECE, složeným z biskupských delegátů biskupů Evropské unie, které se konalo v Bruselu ve dnech 23. – 25. října 2019 za předsednictví Mons. Jean-Claude Hollericha SJ, předsedy COMECE.

Pád Berlínské zdi (9. listopadu 1989) biskupové označili jako „jednu z nejdůležitějších událostí evropských dějin za poslední desetiletí“. Tato událost byla vedena nadějí a očekáváními lepší budoucnosti, která Evropě umožní konečně „dýchat dvěma plícemi“ - východem a západem - a prohloubit tak svůj vlastní integrační proces. Biskupové EU ve svém prohlášení zdůrazňují prorocký rozměr pádu Berlínské zdi. Není to jen oslava historické události, ale také velké ponaučení pro celé lidstvo, protože „výstavba zdí mezi lidmi není nikdy řešením a vybízí nás k úsilí o lepší a integrovanější Evropu“. Mons. Franz-Josef Overbeck, víceprezident COMECE, dodává: „V dobách zesíleného nacionalismu nám pád Berlínské zdi živě, a nejen Němcům, připomíná hodnotu svobody a význam EU jako projektu míru.

Biskupové EU vyzývají, „aby Evropané společně usilovali o svobodnou a sjednocenou Evropu skrze obnovený proces dialogu mezi všemi mentalitami a kulturami s respektem k našim odlišným dějinným zkušenostem. 

„Vybízíme všechny k modlitbě před Bohem, Pánem dějin, aby nám pomohl cele se oddat Evropě, kterou vede Duch Svatý – počátek a základ naděje, pramen a síla nového odhodlání sloužit hodnotám, na kterých je Evropa postavena: spravedlnosti, svobodě a míru,“ stojí v závěru prohlášení biskupů.

(Zdroj: COMECE)

Soubory ke stažení

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Konference o mládeži 2019: Mluvme jazykem současnosti

Tématem 23. konference o mládeži byla digitální evangelizace, která se uskutečnila ve dnech 5. – 6. prosince v Češkovicích na Blanensku. Účastníci debatovali o možnostech, inspiracích a představách evangelizačního působení v digitálním prostoru v ČR.
06.12.2019

Abeceda křesťanské víry - 7. díl E - Evangelium

Sedmým písmenem v abecedě je „E“, jako evangelium. Evangelium doslova znamená „dobrá zpráva“. A co je tedy ta dobrá zpráva? Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
06.12.2019

Kardinál Michael Czerny: Téma migrace je pro mne osobní, prožili jsme to jako rodina

Papež František jmenoval v říjnu třináct nových kardinálů. Jedním z nich byl i brněnský rodák Michael Czerny, jehož rodina po roce 1948 emigrovala do Kanady, kde on posléze vstoupil k jezuitům. Od roku 2016 působí ve Vatikánu v Sekci pro migranty a uprchlíky Dikasteria pro integrální lidský rozvoj. Při příležitosti synody o Amazonii jsme požádali kardinála Czerného o rozhovor, který nyní přinášíme v českém překladu.
06.12.2019

Betlémské světlo 2019

Letošní cesta skautů pro Betlémské světlo do Vídně se uskuteční v sobotu 14. prosince 2019. V neděli 15. prosince 2019 v 9.00 hodin při mši v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově předají skauti světlo z Betléma do rukou brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho.
06.12.2019

Film o biskupovi Vojtaššákovi v italské režii: Okysličení unavené víry Západu

Vojtaššák, dny barbarů - tak byl nazván nový dokumentárně-hraný film o spišském biskupovi Jánovi Vojtaššákovi. Snímek v režii italské autorské dvojice Alberta Di Giglia a Luigiho Beneschiho přiblížil publiku vatikánské filmotéky dramatické kapitoly pronásledování církve v Československu. “Je to svědectví okysličující stagnující a unavenou víru nás, obyvatel Západu,” říká Di Giglio.
04.12.2019