Při příležitosti 30. výročí pádu Berlínské zdi žádají biskupové EU obnovený proces dialogu

Při příležitosti 30. výročí pádu Berlínské zdi vyzývají biskupové EU všechny Evropany, aby spolupracovali na svobodné a sjednocené Evropě skrze obnovený proces dialogu sloužícího pro společnou budoucnost v míru. Místopředseda COMECE Mons. Overbeck dodává, že se jedná o výzvu pro všechny obyvatele Evropy ke spolupráci v solidaritě.
Publikováno: 7. 11. 2019 15:00

(Foto: Wikipedia.com / Lear 21, CC BY-SA 3.0)

Toto prohlášení, jehož celé znění je k článku přiloženo, bylo přijato Shromážděním COMECE, složeným z biskupských delegátů biskupů Evropské unie, které se konalo v Bruselu ve dnech 23. – 25. října 2019 za předsednictví Mons. Jean-Claude Hollericha SJ, předsedy COMECE.

Pád Berlínské zdi (9. listopadu 1989) biskupové označili jako „jednu z nejdůležitějších událostí evropských dějin za poslední desetiletí“. Tato událost byla vedena nadějí a očekáváními lepší budoucnosti, která Evropě umožní konečně „dýchat dvěma plícemi“ - východem a západem - a prohloubit tak svůj vlastní integrační proces. Biskupové EU ve svém prohlášení zdůrazňují prorocký rozměr pádu Berlínské zdi. Není to jen oslava historické události, ale také velké ponaučení pro celé lidstvo, protože „výstavba zdí mezi lidmi není nikdy řešením a vybízí nás k úsilí o lepší a integrovanější Evropu“. Mons. Franz-Josef Overbeck, víceprezident COMECE, dodává: „V dobách zesíleného nacionalismu nám pád Berlínské zdi živě, a nejen Němcům, připomíná hodnotu svobody a význam EU jako projektu míru.

Biskupové EU vyzývají, „aby Evropané společně usilovali o svobodnou a sjednocenou Evropu skrze obnovený proces dialogu mezi všemi mentalitami a kulturami s respektem k našim odlišným dějinným zkušenostem. 

„Vybízíme všechny k modlitbě před Bohem, Pánem dějin, aby nám pomohl cele se oddat Evropě, kterou vede Duch Svatý – počátek a základ naděje, pramen a síla nového odhodlání sloužit hodnotám, na kterých je Evropa postavena: spravedlnosti, svobodě a míru,“ stojí v závěru prohlášení biskupů.

(Zdroj: COMECE)

Soubory ke stažení

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papež František mladým Thajcům: Buďte zakořeněni v Kristu a pěstujte s Ním přátelství

Poslední den v Thajsku věnoval papež František setkání s duchovenstvem a mládeží. Biskupům připomněl první misionáře, kteří můžou být svým temperamentem, odvahou a radostí zrcadlem pro dnešní evangelizátory. Ve své promluvě mladým zdůraznil, aby neměli strach z budoucnosti a pěstovali přátelství s Kristem, které je nezbytným olejem k osvětlení nejen naší cesty, ale i cesty těch, kteří nás obklopují.
22.11.2019

Česko opět spojí vzpomínka na oběti nehod

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu, ale vzhledem ke státnímu svátku se proto některé akce přesunuly na nadcházející víkend.
22.11.2019

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019