Programové tipy Radia Proglas na 46. týden 2019

V týdnu od 11. listopadu Proglas nabídne speciální program k 30. výročí kanonizace svaté Anežky České a k výročí 17. listopadu 1989.
Publikováno: 8. 11. 2019 9:30

V aktuálním týdnu vysílá Proglas následující bohoslužby: v pondělí 11. listopadu mimořádně v 15.00 mši svatou z baziliky Santa Maria Maggiore z národní pouti v Římě k výročí svatořečení Anežky České, v úterý 12. listopadu mimořádně v 10.00 mši svatou z baziliky sv. Petra ve Vatikánu z národní pouti v Římě, v úterý 12. listopadu mimořádně v 19.00 mši svatou z katedrály sv. Petra a Pavla v Brně na poděkování za existenci Masarykovy univerzity a k 100. výročí zahájení výuky, celebruje Mons. Pavel Konzbul, ve středu 13. listopadu v 15.00 mši svatou z baziliky sv. Jana v Lateránu z národní pouti v Římě, ve čtvrtek 14. listopadu v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 15. listopadu v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v neděli 17. listopadu mimořádně v 10.00 mši svatou z katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Celebruje Mons. Václav Malý.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

K modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství se můžete připojit v pátek v 15.10.

 

Další beseda z cyklu Bez obav? se koná v pondělí 11. listopadu od 19.00 v olomouckém penzionu Tõde. Tentokrát se bude zabývat Předsudky vůči matkám samoživitelkám. Přijďte diskutovat i vy! Pozvání přijali například Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení a Eva Vondráková ředitelka organizace Na počátku, která pomáhá matkám samoživitelkám. Záznam zachytíte v sobotu 16. listopadu od 9.30.

Letos uběhne 30 let od svatořečení sv. Anežky České. U této příležitosti se ve dnech 11. až 13. 11. koná národní pouť do Říma, při které se bude děkovat za dar svobody a prosit za duchovní obrodu naší země. Proglas nabídne přímé přenosy mší svatých z Říma: v pondělí 11. 11. od 15.00 z baziliky Santa Maria Maggiore, v úterý 12. od 10.00 mši svatou z baziliky sv. Petra ve Vatikánu a ve středu 13. 11. 15.00 z baziliky sv. Jana v Lateránu. Na svátek svaté Anežky České zazní také premiéra rozhlasové adaptace původně divadelní hry Perla přemyslovské koruny, črty ze života sv. Anežky české, kterou pro kroužek ochotníků v Dolní Dobrouči napsal Jiří Jakubec. Anežku ztvární herečka a moderátorka Kateřina Rýznarová. Zazní také hlasy několika herců brněnských divadel a dvanáctiletého Matěje Sochora. Hru doprovodí varhanní skladby Petra Ebena. Naladíte ve středu 13. 11. v 18.00 a reprízu v sobotu 16. 11. ve 14.00. Svaté Anežce České bude věnován také pořad Mezi slovy s profesorem Petrem Kubínem ve čtvrtek 14. 11. od 9.00. Ohlédnutí za národní poutí zazní v pátečním pořadu Všimli jsme si 15. 11. od 9.00.

Poprvé za století existence Masarykovy univerzity bude sloužena bohoslužba na poděkování za tuto instituci a k 100. výročí zahájení výuky. Mši svatou za účasti představitelů univerzity bude v katedrále sv. Petra a Pavla sloužit pomocný biskup brněnský Mons. Pavel Konzbul. Proglas bude tuto mši mimořádně přenášet v úterý 12. listopadu od 19.00.

Svátečním dnem 17. listopadu vás bude provázet speciální vysílání Proglasu. V šesti půlhodinových vstupech (v 7.15, 9.15, 13.15, 16.15, 18.15 a 20.15) uslyšíte, jak na minulost vzpomínají ti, jichž se dějinné události 20. století dotkly osobně. Jednotlivé bloky se zaměří na pohled umělců, duchovních, lidí z blízkosti Václava Havla, zástupce disentu a studentské vůdce. Oslovili jsme například Vladimíra Mišíka, Hanu Ulrychovou, Jana Kačera, Báru Hrzánovou a Jana Hrušínského, z duchovních Ladislava Heryána, Zdeňka Bártu, Jakuba S. Trojana, Angeliku Pintířovou a současného pomocného biskupa pražského Václava Malého. Uslyšíte i vzpomínky a vize lidí z okruhu kolem Václava Havla. Mezi námi oslovenými osobnostmi promluví například Ivan Havel, Pavel Fišer nebo Dagmar Havlová. Budeme se věnovat i lidem, kteří prošli disentem. Prostor dostane Daniel Kroupa, Kamila Bendová, Josef Jařab, Dana Němcová nebo Alexandr Vondra. Jak se na vývoj uplynulých 30 let dívají tehdejší studentští vůdci? To uslyšíme z úst Šimona Pánka, Vlastimila Ježka, Pavla Žáčka nebo Marka Orko Váchy. Zazní i vzpomínky Kamily Moučkové, Jana Sokola, Petra Pitharta, Marka Ebena a ředitele Proglasu Martina Holíka.

 

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audioarchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papež František mladým Thajcům: Buďte zakořeněni v Kristu a pěstujte s Ním přátelství

Poslední den v Thajsku věnoval papež František setkání s duchovenstvem a mládeží. Biskupům připomněl první misionáře, kteří můžou být svým temperamentem, odvahou a radostí zrcadlem pro dnešní evangelizátory. Ve své promluvě mladým zdůraznil, aby neměli strach z budoucnosti a pěstovali přátelství s Kristem, které je nezbytným olejem k osvětlení nejen naší cesty, ale i cesty těch, kteří nás obklopují.
22.11.2019

Česko opět spojí vzpomínka na oběti nehod

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu, ale vzhledem ke státnímu svátku se proto některé akce přesunuly na nadcházející víkend.
22.11.2019

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019