Programové tipy Radia Proglas na 46. týden 2019

V týdnu od 11. listopadu Proglas nabídne speciální program k 30. výročí kanonizace svaté Anežky České a k výročí 17. listopadu 1989.
Publikováno: 8. 11. 2019 9:30

V aktuálním týdnu vysílá Proglas následující bohoslužby: v pondělí 11. listopadu mimořádně v 15.00 mši svatou z baziliky Santa Maria Maggiore z národní pouti v Římě k výročí svatořečení Anežky České, v úterý 12. listopadu mimořádně v 10.00 mši svatou z baziliky sv. Petra ve Vatikánu z národní pouti v Římě, v úterý 12. listopadu mimořádně v 19.00 mši svatou z katedrály sv. Petra a Pavla v Brně na poděkování za existenci Masarykovy univerzity a k 100. výročí zahájení výuky, celebruje Mons. Pavel Konzbul, ve středu 13. listopadu v 15.00 mši svatou z baziliky sv. Jana v Lateránu z národní pouti v Římě, ve čtvrtek 14. listopadu v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 15. listopadu v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v neděli 17. listopadu mimořádně v 10.00 mši svatou z katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Celebruje Mons. Václav Malý.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

K modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství se můžete připojit v pátek v 15.10.

 

Další beseda z cyklu Bez obav? se koná v pondělí 11. listopadu od 19.00 v olomouckém penzionu Tõde. Tentokrát se bude zabývat Předsudky vůči matkám samoživitelkám. Přijďte diskutovat i vy! Pozvání přijali například Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení a Eva Vondráková ředitelka organizace Na počátku, která pomáhá matkám samoživitelkám. Záznam zachytíte v sobotu 16. listopadu od 9.30.

Letos uběhne 30 let od svatořečení sv. Anežky České. U této příležitosti se ve dnech 11. až 13. 11. koná národní pouť do Říma, při které se bude děkovat za dar svobody a prosit za duchovní obrodu naší země. Proglas nabídne přímé přenosy mší svatých z Říma: v pondělí 11. 11. od 15.00 z baziliky Santa Maria Maggiore, v úterý 12. od 10.00 mši svatou z baziliky sv. Petra ve Vatikánu a ve středu 13. 11. 15.00 z baziliky sv. Jana v Lateránu. Na svátek svaté Anežky České zazní také premiéra rozhlasové adaptace původně divadelní hry Perla přemyslovské koruny, črty ze života sv. Anežky české, kterou pro kroužek ochotníků v Dolní Dobrouči napsal Jiří Jakubec. Anežku ztvární herečka a moderátorka Kateřina Rýznarová. Zazní také hlasy několika herců brněnských divadel a dvanáctiletého Matěje Sochora. Hru doprovodí varhanní skladby Petra Ebena. Naladíte ve středu 13. 11. v 18.00 a reprízu v sobotu 16. 11. ve 14.00. Svaté Anežce České bude věnován také pořad Mezi slovy s profesorem Petrem Kubínem ve čtvrtek 14. 11. od 9.00. Ohlédnutí za národní poutí zazní v pátečním pořadu Všimli jsme si 15. 11. od 9.00.

Poprvé za století existence Masarykovy univerzity bude sloužena bohoslužba na poděkování za tuto instituci a k 100. výročí zahájení výuky. Mši svatou za účasti představitelů univerzity bude v katedrále sv. Petra a Pavla sloužit pomocný biskup brněnský Mons. Pavel Konzbul. Proglas bude tuto mši mimořádně přenášet v úterý 12. listopadu od 19.00.

Svátečním dnem 17. listopadu vás bude provázet speciální vysílání Proglasu. V šesti půlhodinových vstupech (v 7.15, 9.15, 13.15, 16.15, 18.15 a 20.15) uslyšíte, jak na minulost vzpomínají ti, jichž se dějinné události 20. století dotkly osobně. Jednotlivé bloky se zaměří na pohled umělců, duchovních, lidí z blízkosti Václava Havla, zástupce disentu a studentské vůdce. Oslovili jsme například Vladimíra Mišíka, Hanu Ulrychovou, Jana Kačera, Báru Hrzánovou a Jana Hrušínského, z duchovních Ladislava Heryána, Zdeňka Bártu, Jakuba S. Trojana, Angeliku Pintířovou a současného pomocného biskupa pražského Václava Malého. Uslyšíte i vzpomínky a vize lidí z okruhu kolem Václava Havla. Mezi námi oslovenými osobnostmi promluví například Ivan Havel, Pavel Fišer nebo Dagmar Havlová. Budeme se věnovat i lidem, kteří prošli disentem. Prostor dostane Daniel Kroupa, Kamila Bendová, Josef Jařab, Dana Němcová nebo Alexandr Vondra. Jak se na vývoj uplynulých 30 let dívají tehdejší studentští vůdci? To uslyšíme z úst Šimona Pánka, Vlastimila Ježka, Pavla Žáčka nebo Marka Orko Váchy. Zazní i vzpomínky Kamily Moučkové, Jana Sokola, Petra Pitharta, Marka Ebena a ředitele Proglasu Martina Holíka.

 

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audioarchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Modlitba a mše za oběti střelby v Ostravě

ČBK vyzývá k modlitbám za oběti tragické události z dnešního rána ve Fakultní nemocnici v Ostravě a jejich rodiny.
10.12.2019

Nikdo nesmí na ulici umrznout. V Praze byla otevřena nová noclehárna pro lidi bez domova.

V Praze žijí bez domova čtyři tisíce lidí. Přespávají na ubytovnách, na gauči u přátel, ale také venku v parcích a opuštěných objektech. Když se ochladí, vyhledávají noclehárny. Jejich kapacita ale v zimních měsících nestačí. Aby lidé venku neumrzli, otevřela na začátku prosince Arcidiecézní charita Praha spolu s Armádou spásy krizovou noclehárnu v Praze-Michli. Bude fungovat až do konce března.
10.12.2019

Justitia et Pax Europa: Domorodé národy jsou živou výzvou k naději

Prohlášení Justitia et Pax Europa (Spravedlnost a mír) u příležitosti Dne lidských práv, 10. prosince 2019. Text přinášíme v plném překladu.
10.12.2019

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2019

Modleme se za to, abychom lépe chápali odezvu mladých lidí na podněty, které církev před ně klade.
10.12.2019

Papež jmenoval kardinála Tagleho prefektem Kongregace pro evangelizaci národů

Tiskové středisko Svatého stolce včera oznámilo jmenování nového prefekta Kongregace pro evangelizaci národů, latinsky tradičně nazývané propaganda fide, jakož i výměny velmistra rytířského řádu strážců svatého hrobu jeruzalémského.
09.12.2019