Kardinál Dominik Duka OP: Události roku 1989 byly nejkrásnější v mém životě

Události roku 1989 byly nejkrásnějšími dny v životě nejen pro kardinála Dominika Duku, ale i pro mnohé další Čechy. Duka to řekl v rozhovoru, který v sobotu otisk německý list Die Tagespost. Pražský arcibiskup v něm také popisoval situaci v katolické církvi a minulé i současné vztahy s německými katolíky.
Publikováno: 11. 11. 2019 16:00

Foto: Roman Albrecht / ČaV
Duka před třiceti lety pracoval jako dělník v plzeňské továrně Škoda. Že komunismus padne, pochopil ze záběrů německé televize, když ukázala německého ministra zahraničí Hanse-Dietricha Genschera na balkoně pražského Lobkovického paláce.

Připomněl, že demonstrantům z Národní třídy, kteří hledali úkryt před zasahující policií, katolická církev otevřela dveře blízkého kostela svaté Voršily. Zmínil slova tehdejšího kardinála Františka Tomáška, který už 26. listopadu prohlásil, že církev stojí na straně lidu.

Kardinál upozornil, že 80 procent finanční pomoci katolické církvi v Československu před rokem 1989 směřovalo z německojazyčných zemí, což zdůvodnil historickými vazbami. Na německý způsob se po tomto roce změnila i organizační struktura české katolické církve.

Duka si postěžoval, že kvůli přílišnému zájmu o západní svět ale čeští katolíci po revoluci zanedbali vztahy s východoněmeckými biskupstvími. Tyto kontakty jsou přitom podle kardinála důležité, protože oba regiony pojí společná zkušenost z období komunismu.

Pražský arcibiskup v rozhovoru lituje, že v Čechách podle něj neexistuje dialog o genderové problematice. Vyjadřuje také názor, že zatímco přírodovědecké fakulty vysokých škol pracují přísně vědecky a jejich úroveň se zlepšila, humanitní fakulty na vědu rezignovaly a podstatné jsou pro ně jen zážitky a emoce.

Duka také vysvětluje, jak zásadní bylo pro katolickou církev v českých zemích poválečné vyhnání sudetských Němců - církev tak přišla o čtvrtinu praktikujících. Spolu s dřívějším vznikem církve Československé, dnešní Církve československé husitské, a pozdější komunistickou diktaturou tak podle Duky pro české katolíky 20. století znamenalo - řečeno metaforicky - čas genocidy.

V současnosti se ale české katolické církvi daří držet stabilní návštěvnost bohoslužeb a úspěšné jsou i její nové akce, jako například Vídní inspirovaná Noc kostelů. Česká katolická církev nyní už sama pomáhá v Africe, Asii nebo Latinské Americe.

Duka přiznává, že současná evropská katolická církev nepředstavuje v katolickém světě avantgardu. Domnívá se ale, že impulsem a inspirací pro dnešek se jí může stát studium evropské církevní historie.

Zdroj: ČTK

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Konference o mládeži 2019: Mluvme jazykem současnosti

Tématem 23. konference o mládeži byla digitální evangelizace, která se uskutečnila ve dnech 5. – 6. prosince v Češkovicích na Blanensku. Účastníci debatovali o možnostech, inspiracích a představách evangelizačního působení v digitálním prostoru v ČR.
06.12.2019

Abeceda křesťanské víry - 7. díl E - Evangelium

Sedmým písmenem v abecedě je „E“, jako evangelium. Evangelium doslova znamená „dobrá zpráva“. A co je tedy ta dobrá zpráva? Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
06.12.2019

Kardinál Michael Czerny: Téma migrace je pro mne osobní, prožili jsme to jako rodina

Papež František jmenoval v říjnu třináct nových kardinálů. Jedním z nich byl i brněnský rodák Michael Czerny, jehož rodina po roce 1948 emigrovala do Kanady, kde on posléze vstoupil k jezuitům. Od roku 2016 působí ve Vatikánu v Sekci pro migranty a uprchlíky Dikasteria pro integrální lidský rozvoj. Při příležitosti synody o Amazonii jsme požádali kardinála Czerného o rozhovor, který nyní přinášíme v českém překladu.
06.12.2019

Betlémské světlo 2019

Letošní cesta skautů pro Betlémské světlo do Vídně se uskuteční v sobotu 14. prosince 2019. V neděli 15. prosince 2019 v 9.00 hodin při mši v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově předají skauti světlo z Betléma do rukou brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho.
06.12.2019

Film o biskupovi Vojtaššákovi v italské režii: Okysličení unavené víry Západu

Vojtaššák, dny barbarů - tak byl nazván nový dokumentárně-hraný film o spišském biskupovi Jánovi Vojtaššákovi. Snímek v režii italské autorské dvojice Alberta Di Giglia a Luigiho Beneschiho přiblížil publiku vatikánské filmotéky dramatické kapitoly pronásledování církve v Československu. “Je to svědectví okysličující stagnující a unavenou víru nás, obyvatel Západu,” říká Di Giglio.
04.12.2019