Kardinál Dominik Duka OP: Události roku 1989 byly nejkrásnější v mém životě

Události roku 1989 byly nejkrásnějšími dny v životě nejen pro kardinála Dominika Duku, ale i pro mnohé další Čechy. Duka to řekl v rozhovoru, který v sobotu otisk německý list Die Tagespost. Pražský arcibiskup v něm také popisoval situaci v katolické církvi a minulé i současné vztahy s německými katolíky.
Publikováno: 11. 11. 2019 15:00

Foto: Roman Albrecht / ČaV
Duka před třiceti lety pracoval jako dělník v plzeňské továrně Škoda. Že komunismus padne, pochopil ze záběrů německé televize, když ukázala německého ministra zahraničí Hanse-Dietricha Genschera na balkoně pražského Lobkovického paláce.

Připomněl, že demonstrantům z Národní třídy, kteří hledali úkryt před zasahující policií, katolická církev otevřela dveře blízkého kostela svaté Voršily. Zmínil slova tehdejšího kardinála Františka Tomáška, který už 26. listopadu prohlásil, že církev stojí na straně lidu.

Kardinál upozornil, že 80 procent finanční pomoci katolické církvi v Československu před rokem 1989 směřovalo z německojazyčných zemí, což zdůvodnil historickými vazbami. Na německý způsob se po tomto roce změnila i organizační struktura české katolické církve.

Duka si postěžoval, že kvůli přílišnému zájmu o západní svět ale čeští katolíci po revoluci zanedbali vztahy s východoněmeckými biskupstvími. Tyto kontakty jsou přitom podle kardinála důležité, protože oba regiony pojí společná zkušenost z období komunismu.

Pražský arcibiskup v rozhovoru lituje, že v Čechách podle něj neexistuje dialog o genderové problematice. Vyjadřuje také názor, že zatímco přírodovědecké fakulty vysokých škol pracují přísně vědecky a jejich úroveň se zlepšila, humanitní fakulty na vědu rezignovaly a podstatné jsou pro ně jen zážitky a emoce.

Duka také vysvětluje, jak zásadní bylo pro katolickou církev v českých zemích poválečné vyhnání sudetských Němců - církev tak přišla o čtvrtinu praktikujících. Spolu s dřívějším vznikem církve Československé, dnešní Církve československé husitské, a pozdější komunistickou diktaturou tak podle Duky pro české katolíky 20. století znamenalo - řečeno metaforicky - čas genocidy.

V současnosti se ale české katolické církvi daří držet stabilní návštěvnost bohoslužeb a úspěšné jsou i její nové akce, jako například Vídní inspirovaná Noc kostelů. Česká katolická církev nyní už sama pomáhá v Africe, Asii nebo Latinské Americe.

Duka přiznává, že současná evropská katolická církev nepředstavuje v katolickém světě avantgardu. Domnívá se ale, že impulsem a inspirací pro dnešek se jí může stát studium evropské církevní historie.

Zdroj: ČTK

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022

Biskup Cikrle převezme titul čestného občana města Brna

V úterý 25. ledna 2022 převezme diecézní biskup Vojtěch Cikrle titul čestného občana města Brna.
20.01.2022