Proces blahořečení Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

V neděli 10. listopadu byla v katedrále sv. Petra apoštola na Frascati nedaleko Říma slavnostně ukončena diecézní fáze procesu blahořečení Chiary Lubichové, zakladatelky hnutí Fokoláre. Do Vatikánu bude předáno Kongregaci pro svatořečení 75 krabic se sebraným materiálem.
Publikováno: 11. 11. 2019 10:00

Foto: Pavel Mistr

Slavnostní ceremonii v zaplněné katedrále sv. Petra apoštola předsedal Mons. Raffaello Martinelli, biskup diecéze Frascati. Přítomni byli dále zástupci diecézního tribunálu v čele s s biskupským delegátem Mons. Angelem Amatim. Postulátorem diecézní fáze procesu blahořečení byl Sac. Silvestre Marques. Přítomni byli také příbuzní Chiary Lubichové, zástupci veřejného i církevního života a členové hnutí Fokoláre, z nichž mnozí Chiaru osobně znali.

Před oltářem bylo umístěno 75 krabic obsahujících svědectví o životě Chiary Lubichové, její dopisy, nevydané dokumenty, deníky a další spisy. Jedná se celkem 35.000 stránek. Během diecézní fáze procesu bylo vyslechnuto celkem 166 svědků.

Šetření se týkalo života Chiary, její ctností, charismat a specifické spirituality, pro která jsou typická témata jako Jednota, opuštěný Ježíš a Ježíš uprostřed. Dále spisy obsahují informace o založení Mariina díla, které se dnes nazývá Fokoláre, a mezikonfesionální a mezináboženské kontakty,“ uvedl ve své promluvě Mons. Amati.

Předáním sebraného materiálu Kongregaci pro svatořečení byl ustanoven dott. Daniel Tamborini. Po přísaze a podepsání dekretu o uzavření diecézní fáze beatifikačního procesu biskupem Martinellim a všech členů členů diecézního tribunálu a postulátorů byly zapečetěny poslední krabice, které poputují do Vatikánu.

Na závěr pozdravila přítomné prezidentka hnutí Maria Voce, která mimo jiné uvedla: „Naší jedinou touhou je nyní nabídnout církvi prostřednictvím této obsáhlé dokumentace dar, kterým byla pro nás a pro mnoho lidí Chiara. Chiara přijala charisma, kterým jí Bůh hojně obdaroval, den po dni kráčela k plnosti křesťanského života a dokonalosti lásky. Jejím přáním bylo, aby touto cestou života z evangelia šli mnozí ve stále se obnovujícím odhodlání pomáhat těm, se kterými se setkáváme, klást Boha stále na první místo a růst ke svatosti společně.“

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Konference o mládeži 2019: Mluvme jazykem současnosti

Tématem 23. konference o mládeži byla digitální evangelizace, která se uskutečnila ve dnech 5. – 6. prosince v Češkovicích na Blanensku. Účastníci debatovali o možnostech, inspiracích a představách evangelizačního působení v digitálním prostoru v ČR.
06.12.2019

Abeceda křesťanské víry - 7. díl E - Evangelium

Sedmým písmenem v abecedě je „E“, jako evangelium. Evangelium doslova znamená „dobrá zpráva“. A co je tedy ta dobrá zpráva? Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
06.12.2019

Kardinál Michael Czerny: Téma migrace je pro mne osobní, prožili jsme to jako rodina

Papež František jmenoval v říjnu třináct nových kardinálů. Jedním z nich byl i brněnský rodák Michael Czerny, jehož rodina po roce 1948 emigrovala do Kanady, kde on posléze vstoupil k jezuitům. Od roku 2016 působí ve Vatikánu v Sekci pro migranty a uprchlíky Dikasteria pro integrální lidský rozvoj. Při příležitosti synody o Amazonii jsme požádali kardinála Czerného o rozhovor, který nyní přinášíme v českém překladu.
06.12.2019

Betlémské světlo 2019

Letošní cesta skautů pro Betlémské světlo do Vídně se uskuteční v sobotu 14. prosince 2019. V neděli 15. prosince 2019 v 9.00 hodin při mši v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově předají skauti světlo z Betléma do rukou brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho.
06.12.2019

Film o biskupovi Vojtaššákovi v italské režii: Okysličení unavené víry Západu

Vojtaššák, dny barbarů - tak byl nazván nový dokumentárně-hraný film o spišském biskupovi Jánovi Vojtaššákovi. Snímek v režii italské autorské dvojice Alberta Di Giglia a Luigiho Beneschiho přiblížil publiku vatikánské filmotéky dramatické kapitoly pronásledování církve v Československu. “Je to svědectví okysličující stagnující a unavenou víru nás, obyvatel Západu,” říká Di Giglio.
04.12.2019