Papež František českým poutníkům: Kéž se za vás sv. Anežka přimlouvá

Datum publikace13. 11. 2019, 10.45

Dnešní pravidelné audience se na náměstí sv. Petra zúčastnilo na čtyři tisíce poutníků z České republiky, kteří papeži předali dar - sochu Koruny svaté Anežky České a částku 1,2 milionu Kč pro chudé. Ve svém pozdravu Svatý otec připomněl svatořečení sv. Anežky a povzbudil poutníky z naší vlasti, aby žili s novým nadšením podle evangelia mezi spoluobčany, kteří Krista ještě neznají.

Foto: Radka Blajdová / ČBK, Eliška Blajdová

Na čtyři tisíce poutníků z ČR pozdravilo papeže

Za mírně deštivého počasí se audience na náměstí sv. Petra zúčastnilo celkem desetitisíce poutníků z celého světa. Velkou skupinu tvořili poutníci z České republiky, kteří se s papežem František setkali v rámci národní pouti do Říma. Šest dětí ze spořilovské farnosti sv. Anežky České čekal velký zážitek - mohly se svézt s papežem Františkem přímo v jeho papamobilu.

Poutníky doprovázejí čeští a moravští biskupové a přítomna byla také vládní delegace.

Papež připomněl svatořečení sv. Anežky

Poté, co bylo shrnutí katecheze přeloženo do sedmi jazyků, obrátil se Svatý otec k poutníkům z České republiky:

„Srdečně vítám poutníky z České republiky společně s kardinálem Dominikem Dukou z Prahy, arcibiskupem Janem Graubnerem z Olomouce, se všemi biskupy Čech, Moravy a Slezska a společně s představiteli veřejného života. Jste zde dnes proto, abyste si připomněli výročí kanonizace sv. Anežky České, kterou uskutečnil zde v bazilice sv. Petra před třiceti lety sv. Jan Pavel II. Kéž se sv. Anežka, kterou zde připomíná vámi přinesená socha, za vás i nadále přimlouvá. Kéž s novým nadšením žijete podle evangelia mezi tolika spoluobčany, kteří Pána Ježíše ještě neznají, a nasazujete své síly pro společné dobro. Finanční sbírka pro chudé, kterou jste uskutečnili ve jménu sv. Anežky, je toho krásným svědectvím. Láska zakrývá všechny hříchy. A
pozdravuji i zpěváky, kteří zpívají tak hezky. Srdečně vám děkuji. Ať vám Pán požehná!“

Jeho pozdrav tlumočil do českého jazyka P. Milan Glaser, vedoucí české sekce Vatikánského rozhlasu.

Dar pro papeže

V závěru audience předal biskup Jan Vokál, předseda poutního výboru, papeži dar - sochu Koruny svaté Anežky Českéumělecké dílo z dílny akademického sochaře Daniela Ignáce Trubače. Toto dílo měří 230 cm, váží téměř 400 kg. Svatému otci se socha velmi líbila a v současné době se zvažuje, kde bude umístěna.

Na podstavec sochy, na kterém je nasazena svatoanežská koruna, byly mimořádnou metodou otištěny otisky palce jak biskupů, kněží, významných osobností, ale i běžných věřících z farností. Další otisky prstů tisíců dárců byly otištěny na ruční papír z papírny z Velkých Losin a jsou uloženy ve schráně o velikosti 160 cm, která je skrytá v podstavci sochy.

Kromě sochy byl papeži Františkovi předán také finanční dar pro chudé s konečnou částkou 1,2 milionu Kč. Peníze byly vybrány během sbírky, která probíhala od 1. června až do 31. srpna 2019 na území celé ČR.

Papežovi zazpívaly sbory z ČR

Začátek a závěr audience doprovodily čtyři z ČR: SGV Velehrad, Collegium Horense z Teplic, Brněnská schola mládeže a sbor z Mostu. Náměstím zazněla také česká národní hymna.

Autor článku: Radka Blajdová