Vychází kniha o trinitární teologii stvoření

V nakladatelství Karlovy Univerzity v Praze vyšla v těchto dnech monografie: Ctirad Václav Pospíšil, I řekl Bůh. Trinitární teologie stvoření, která představuje dovršení triptychu věnovaného teologii stvoření.
Publikováno: 13. 11. 2019 7:00

V předchozích knihách profesor Pospíšil zmapoval reakce české katolické teologie na výzvy přírodních věd v období 1850-1950 (Zápolení o pravdu, naději a lidskou důstojnost, 2017) a následně to, jak se stavěli katoličtí teologové a myslitelé k výzvě evolučního vzniku/stvoření člověka (Průkopníci a jejich odpůrci, 2018). Tyto z historického a zejména teologického hlediska doposud málo, nebo dokonce vůbec neprozkoumané materiály promluvily velmi překvapivým a pro dnešního věřícího určitě potěšitelným způsobem, protože vyšlo najevo, že se jako křesťané opravdu nemáme za co stydět! V připomenutých titulech se autor vyrovnává s tajemstvím stvoření na rovině tak zvané fundamentální teologie, která by podle jeho mínění měla mezi svá pojednání odvážně zařadit také specificky laděnou partii o stvoření, a tak navázat na práci předchozích generací v oblasti tak zvané apologetiky.

Nynější kniha nás přesvědčuje, že opravdu biblicky a následně také dogmaticky pojatá teologie stvoření se problematiky přírodovědeckého obrazu světa příliš netýká, protože uvedené tajemství je vnímáno především jako počátek, či spíše nevyhnutelný předpoklad nového stvoření, tedy dějin spásy a tajemství milosti. Originalita předkládaného díla tkví, a to nejen na naší národní rovině, ale bezesporu rovněž ve světovém kontextu teologického myšlení, v důsledně trinitárním promyšlení tohoto základního tajemství naší existence. Jiní autoři doposud v podobných pojednáních věnovali problematice stvořitelské Trojice jen určitou kapitolu, nikdo z nich zatím nepromyslel všechny kapitoly tohoto traktátu důsledně ve světle korunního tajemství víry a křesťanského života (srov. KKC, čl. 234). Ačkoli jednotlivé pasáže díla pojednávají o ne právě snadných tématech (Trojice jako logicky jediné možné vysvětlení stvoření, stvoření z ničeho, problematika působení Stvořitele spolu se stvořenými příčinami, otázka zla, ochrana životního prostředí, stvoření formou mezidruhové transformace, stvoření člověka, prvotní hřích a dědičná viny, otázka mimořádného působení zlého ducha a exorcismu), autor se poctivě snaží o to, aby základní přínosy jeho badatelského úsilí byly vyjádřeny tak srozumitelně a názorně, nakolik je to jenom možné.

Kniha by měla oslovit nejenom vyučující teologie a její studenty, ale také duchovní, pastorační pracovníky, vyučující na středních školách a všechny, které uvedená problematika hlouběji zajímá. Mnoho podnětného zde naleznou také ti, kdo se s různým způsobem zaměřují na oblast spirituality. Stvoření je totiž první rovinou sebedarování Otce skrze Syna v Duchu svatém.

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Konference o mládeži 2019: Mluvme jazykem současnosti

Tématem 23. konference o mládeži byla digitální evangelizace, která se uskutečnila ve dnech 5. – 6. prosince v Češkovicích na Blanensku. Účastníci debatovali o možnostech, inspiracích a představách evangelizačního působení v digitálním prostoru v ČR.
06.12.2019

Abeceda křesťanské víry - 7. díl E - Evangelium

Sedmým písmenem v abecedě je „E“, jako evangelium. Evangelium doslova znamená „dobrá zpráva“. A co je tedy ta dobrá zpráva? Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
06.12.2019

Kardinál Michael Czerny: Téma migrace je pro mne osobní, prožili jsme to jako rodina

Papež František jmenoval v říjnu třináct nových kardinálů. Jedním z nich byl i brněnský rodák Michael Czerny, jehož rodina po roce 1948 emigrovala do Kanady, kde on posléze vstoupil k jezuitům. Od roku 2016 působí ve Vatikánu v Sekci pro migranty a uprchlíky Dikasteria pro integrální lidský rozvoj. Při příležitosti synody o Amazonii jsme požádali kardinála Czerného o rozhovor, který nyní přinášíme v českém překladu.
06.12.2019

Betlémské světlo 2019

Letošní cesta skautů pro Betlémské světlo do Vídně se uskuteční v sobotu 14. prosince 2019. V neděli 15. prosince 2019 v 9.00 hodin při mši v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově předají skauti světlo z Betléma do rukou brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho.
06.12.2019

Film o biskupovi Vojtaššákovi v italské režii: Okysličení unavené víry Západu

Vojtaššák, dny barbarů - tak byl nazván nový dokumentárně-hraný film o spišském biskupovi Jánovi Vojtaššákovi. Snímek v režii italské autorské dvojice Alberta Di Giglia a Luigiho Beneschiho přiblížil publiku vatikánské filmotéky dramatické kapitoly pronásledování církve v Československu. “Je to svědectví okysličující stagnující a unavenou víru nás, obyvatel Západu,” říká Di Giglio.
04.12.2019