Ministerstvo zahraničních věcí se připojí k Červené středě

Ve středu 27. listopadu 2019 se v ČR už podruhé uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday). Smyslem této akce je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Vizuálním znakem iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru. V letošním roce se do této iniciativy zapojí i Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV).
Publikováno: 15. 11. 2019 15:00

Foto: Ludek / CC BY-SA 3.0

„Jsme rádi, že se za lidi pronásledované pro víru společně s námi postaví i Ministerstvo zahraničních věcí. Považujeme za důležité, že téma ochrany náboženské svobody překračuje okruh církví a náboženských společností a stává se tématem i pro společnost. Svoboda víry a vyznání je významnou součástí demokracie, a je dobré si to připomenout obzvláště nyní před nadcházejícím svátkem 17. listopadu,“ řekl generální sekretář ČBK P. Stanislav Přibyl.

V ČR tuto akci organizuje ČBK společně s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR. Akce se v tentýž den koná na dalších místech ve světě – především ve Velké Británii, kde vznikla, a dále na Slovensku, v Rakousku, Itálii, Francii, USA, Kanadě a na Filipínách.

Červeným světlem byly loni poprvé nasvíceny některé veřejné budovy, jako např. kostel sv. Havla, kostel sv. Mikuláše a Staronová synagoga v Praze, Mahenovo divadlo v Brně, kostel Všech svatých v Litoměřicích a další kostely v českých a moravských diecézích.

Podle Aid to the Church in Need jsou dnes nejpronásledovanější náboženskou skupinou na světě křesťané a stále více věřících zažívá ty nejhorší formy útlaku. „Jsou země, kde jsou pronásledováni z náboženských důvodů, jsou šikanováni v zaměstnání, jsou falešně obžalováváni, vězněni, trpí nejen oni sami, ale i jejich rodiny. Ta míra perzekuce je velmi různá, někde jde opravdu o život jako například v některých islámských zemích jako je Pákistán nebo v zemích, kde vládne tvrdá ideologie jako je Severní Korea,“ řekl biskup Václav Malý.

RedWednesday je kampaň s heslem Make a stand for faith and freedom (Společně za víru a svobodu), která se uskutečnila poprvé v roce 2016 z iniciativy britské pobočky papežské nadace Aid to the Church in Need. Iniciativa chce propagovat víru i toleranci ve společnosti a podpořit solidaritu s obětmi pronásledování či být hlasem proti násilí a útlaku vykonávaného ve jménu náboženství.

Více informací o programu a o tom, jak se lze zapojit, naleznete na www.cervenastreda.cz a www.facebook.com/cervenastreda

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Konference o mládeži 2019: Mluvme jazykem současnosti

Tématem 23. konference o mládeži byla digitální evangelizace, která se uskutečnila ve dnech 5. – 6. prosince v Češkovicích na Blanensku. Účastníci debatovali o možnostech, inspiracích a představách evangelizačního působení v digitálním prostoru v ČR.
06.12.2019

Abeceda křesťanské víry - 7. díl E - Evangelium

Sedmým písmenem v abecedě je „E“, jako evangelium. Evangelium doslova znamená „dobrá zpráva“. A co je tedy ta dobrá zpráva? Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
06.12.2019

Kardinál Michael Czerny: Téma migrace je pro mne osobní, prožili jsme to jako rodina

Papež František jmenoval v říjnu třináct nových kardinálů. Jedním z nich byl i brněnský rodák Michael Czerny, jehož rodina po roce 1948 emigrovala do Kanady, kde on posléze vstoupil k jezuitům. Od roku 2016 působí ve Vatikánu v Sekci pro migranty a uprchlíky Dikasteria pro integrální lidský rozvoj. Při příležitosti synody o Amazonii jsme požádali kardinála Czerného o rozhovor, který nyní přinášíme v českém překladu.
06.12.2019

Betlémské světlo 2019

Letošní cesta skautů pro Betlémské světlo do Vídně se uskuteční v sobotu 14. prosince 2019. V neděli 15. prosince 2019 v 9.00 hodin při mši v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově předají skauti světlo z Betléma do rukou brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho.
06.12.2019

Film o biskupovi Vojtaššákovi v italské režii: Okysličení unavené víry Západu

Vojtaššák, dny barbarů - tak byl nazván nový dokumentárně-hraný film o spišském biskupovi Jánovi Vojtaššákovi. Snímek v režii italské autorské dvojice Alberta Di Giglia a Luigiho Beneschiho přiblížil publiku vatikánské filmotéky dramatické kapitoly pronásledování církve v Československu. “Je to svědectví okysličující stagnující a unavenou víru nás, obyvatel Západu,” říká Di Giglio.
04.12.2019