Ministerstvo zahraničních věcí se připojí k Červené středě

Ve středu 27. listopadu 2019 se v ČR už podruhé uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday). Smyslem této akce je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Vizuálním znakem iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru. V letošním roce se do této iniciativy zapojí i Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV).
Publikováno: 15. 11. 2019 15:00

Foto: Ludek / CC BY-SA 3.0

„Jsme rádi, že se za lidi pronásledované pro víru společně s námi postaví i Ministerstvo zahraničních věcí. Považujeme za důležité, že téma ochrany náboženské svobody překračuje okruh církví a náboženských společností a stává se tématem i pro společnost. Svoboda víry a vyznání je významnou součástí demokracie, a je dobré si to připomenout obzvláště nyní před nadcházejícím svátkem 17. listopadu,“ řekl generální sekretář ČBK P. Stanislav Přibyl.

V ČR tuto akci organizuje ČBK společně s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR. Akce se v tentýž den koná na dalších místech ve světě – především ve Velké Británii, kde vznikla, a dále na Slovensku, v Rakousku, Itálii, Francii, USA, Kanadě a na Filipínách.

Červeným světlem byly loni poprvé nasvíceny některé veřejné budovy, jako např. kostel sv. Havla, kostel sv. Mikuláše a Staronová synagoga v Praze, Mahenovo divadlo v Brně, kostel Všech svatých v Litoměřicích a další kostely v českých a moravských diecézích.

Podle Aid to the Church in Need jsou dnes nejpronásledovanější náboženskou skupinou na světě křesťané a stále více věřících zažívá ty nejhorší formy útlaku. „Jsou země, kde jsou pronásledováni z náboženských důvodů, jsou šikanováni v zaměstnání, jsou falešně obžalováváni, vězněni, trpí nejen oni sami, ale i jejich rodiny. Ta míra perzekuce je velmi různá, někde jde opravdu o život jako například v některých islámských zemích jako je Pákistán nebo v zemích, kde vládne tvrdá ideologie jako je Severní Korea,“ řekl biskup Václav Malý.

RedWednesday je kampaň s heslem Make a stand for faith and freedom (Společně za víru a svobodu), která se uskutečnila poprvé v roce 2016 z iniciativy britské pobočky papežské nadace Aid to the Church in Need. Iniciativa chce propagovat víru i toleranci ve společnosti a podpořit solidaritu s obětmi pronásledování či být hlasem proti násilí a útlaku vykonávaného ve jménu náboženství.

Více informací o programu a o tom, jak se lze zapojit, naleznete na www.cervenastreda.cz a www.facebook.com/cervenastreda

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Duchovní mezi paragrafy a kánony – lektor JUDr. Jakub Kříž, Ph.D., advokát

Půldenní seminář praktického uvedení do základů práva v kontextu působení v pastoraci. Výklad je strukturován podle životních událostí, v nichž se duchovní ocitá při správě a řízení farnosti.
24.01.2020

Umění rozhovoru - poradenské dovednosti v pastoraci, lektor Mgr. Marek Jargus

Pro kněze, jáhny a seminaristy; max. 20 účastníků; v rámci semináře se účastníci seznámí se základy poradenského rozhovoru od jeho přípravy, otevření, průběhu až k ukončení (cyklický model pomáhajícího rozhovoru).
24.01.2020

Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů – lektor Mgr. Aleš Bednařík

Jednodenní seminář zkušeného Bratislavského lektora a psychologa Vám dá nahlédnout do světa zvládání každodenních konfliktních situací, ať už se jedná o vaše blízké, farníky či cizí lidi, a ukáže Vám principy pozitivní komunikace a strategie (ne)zvládání emočně náročných komunikačních situací.
24.01.2020

Hospodaření s časem a delegování – lektor RNDr. Michal Chytil, DrSc.

Jednodenní seminář o hospodaření s časem a delegování určený pro kněze, jáhny a seminaristy, max. 20 účastníků. Seminář vede zkušený, empatický a zábavný lektor, který upozorňuje, že je poněkud vetchý, takže je prozíravé přihlásit se raději na dřívější termín :-)
24.01.2020

Programové tipy Radia Proglas na 5. týden 2020

V týdnu od 27. ledna naladíte na Proglasu například rozhovor s britskou zpěvačkou Lucy Grimble nebo pořad Křesťan a svět věnovaný Hnutí Fokoláre.
24.01.2020