V Římě se konalo zasedání Dikasteria pro laiky, rodinu a život

Datum publikace19. 11. 2019, 13.00

V minulém týdnu se ve dnech 13.-16. listopadu konalo v Římě první plenární zasedání Dikasteria pro laiky, rodinu a život, založeného papežem Františkem v roce 2015. Poslední den zasedání se asi 60 účastníků setkalo se Svatým otcem. Českou republiku zde zastupoval P. Jan Balík.

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Klást důraz na formaci laiků

Jedním z nejdůležitějších témat, nad kterými se v pracovních skupinách během plenárního zasedání diskutovalo, byla formace laiků. „Ukazuje se, že laikům dnes zdaleka nestačí jen nedělní mše, ale že potřebují uvádět do modlitby, vzdělávat se ve víře na své úrovni, objevovat hloubky sociální nauky církve a katolické antropologie. Jen tak dostojí svému úkolu proměňovat světlem evangelia svět, ve kterém žijeme,“ uvedl P. Jan Balík a dodal, že bylo velmi povzbudivé vidět, kolik přítomných vnímá důležitost teologie těla sv. Jana Pavla II. a s tím související praktické otázky ohledně přípravy na manželství, aby byla účinná a aby mladí manželé byli motivováni ve své formaci pokračovat i v prvních letech manželství.

Dalším často diskutovaným tématem, které zaznívalo od členů z různých světadílů, bylo nebezpečí genderových ideologiíHovořilo se i o výslovné perzekuci odborníků (např. lékařů), kteří ve shodě s vědeckým poznáním hájí přirozenost, zastávají se výchovy k identitě muže a ženy atd.,“ potvrzuje dále P. Balík.

Využít svobody k základnímu úkolu církve

Dle P. Balíka prožívá církev v České republice období tvůrčí svobody. Neseme odpovědnost za to, jak tuto svobodu využijeme pro základní úkol církve: přivádět lidi ke Kristu. Zdaleka ne všude mají tak dobré podmínky,“ dodává a připomíná, že i my máme universální církvi co nabídnout: „Svou zkušeností jsme přispěli k obnově světových fór mládeže a nabízíme mnoho dalšího: centra života mládeže, přípravu snoubenců v malých společenstvích v lektorských rodinách atd.“

Učit se můžeme nejen z podařených programů uskutečňovaných v zahraničí, ale také bychom měli dokázat předcházet problémům, které zachvacují život věřících v mnoha západních zemích, kde se vytrácí schopnost evangelizace a hodnota vnímání pravdy o člověku,“ doplnil P. Balík.

Posláním laiků je žít evangelium

Vyvrcholením plenárního zasedání byla závěrečná mše svatá u hrobu sv. Jana Pavla II. a audience u papeže Františka.

Cítit s církví, usilovat o svornost a hledět na svět bratrským pohledem,“ shrnul Svatý otec základní postoje, které mají inspirovat práci členů a poradců Úřadu pro laiky rodinu a život. Ve službě univerzální církvi se mají členové tohoto mladého orgánu Svatého stolce snažitvycházet ze sebe a vstupovat do nové perspektivy, jež může některým připadat nezvyklá, řekl dále papež a uvedl, že se mají vžít se do role církve jako matky:

„Jako každá matka si církev přeje, aby její děti vyrostli k autonomii, tvořivosti a podnikavosti, aby nezůstaly infantilní. Stejně tak všichni věřící laici, děti církve, mají být provázeni v růstu a stát se ´dospělými´, překonat vzdor a strach a se smělostí a odvahou vyjít navenek, aby dali své talenty do služeb nových misií ve společnosti, kultuře, politice, a postavili se bez obav a komplexů k výzvám, které před nás klade současný svět.“

Dále Svatý otec zdůraznil, že je nutné se chránit klerikalizace laiků, protože posláním laika je žít evangelium v tomto světě a hlásat Krista tam, kam se dostane právě jenom on – laik.

K povzbuzení všech se též zmínil o důležitosti žen v církvi a jejich role i na odpovědných místech. Nejde však o jakousi pouhou funkčnost, ale o mariánský princip církve. Žena je obrazem církve a Marie,“ doplnil P. Jan Balík závěrem.

(Zdroj: P. Jan Balík, Vatican News)

Autor článku: Radka Blajdová