V Římě se konalo zasedání Dikasteria pro laiky, rodinu a život

V minulém týdnu se ve dnech 13.-16. listopadu konalo v Římě první plenární zasedání Dikasteria pro laiky, rodinu a život, založeného papežem Františkem v roce 2015. Poslední den zasedání se asi 60 účastníků setkalo se Svatým otcem. Českou republiku zde zastupoval P. Jan Balík.
Publikováno: 19. 11. 2019 14:00

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Klást důraz na formaci laiků 

Jedním z nejdůležitějších témat, nad kterými se v pracovních skupinách během plenárního zasedání diskutovalo, byla formace laiků. „Ukazuje se, že laikům dnes zdaleka nestačí jen nedělní mše, ale že potřebují uvádět do modlitby, vzdělávat se ve víře na své úrovni, objevovat hloubky sociální nauky církve a katolické antropologie. Jen tak dostojí svému úkolu proměňovat světlem evangelia svět, ve kterém žijeme,“ uvedl P. Jan Balík a dodal, že bylo velmi povzbudivé vidět, kolik přítomných vnímá důležitost teologie těla sv. Jana Pavla II. a s tím související praktické otázky ohledně přípravy na manželství, aby byla účinná a aby mladí manželé byli motivováni ve své formaci pokračovat i v prvních letech manželství.

Dalším často diskutovaným tématem, které zaznívalo od členů z různých světadílů, bylo nebezpečí genderových ideologiíHovořilo se i o výslovné perzekuci odborníků (např. lékařů), kteří ve shodě s vědeckým poznáním hájí přirozenost, zastávají se výchovy k identitě muže a ženy atd.,“ potvrzuje dále P. Balík. 

Využít svobody k základnímu úkolu církve 

Dle P. Balíka prožívá církev v České republice období tvůrčí svobody. Neseme odpovědnost za to, jak tuto svobodu využijeme pro základní úkol církve: přivádět lidi ke Kristu. Zdaleka ne všude mají tak dobré podmínky,“ dodává a připomíná, že i my máme universální církvi co nabídnout: „Svou zkušeností jsme přispěli k obnově světových fór mládeže a nabízíme mnoho dalšího: centra života mládeže, přípravu snoubenců v malých společenstvích v lektorských rodinách atd.“

Učit se můžeme nejen z podařených programů uskutečňovaných v zahraničí, ale také bychom měli dokázat předcházet problémům, které zachvacují život věřících v mnoha západních zemích, kde se vytrácí schopnost evangelizace a hodnota vnímání pravdy o člověku,“ doplnil P. Balík.

Posláním laiků je žít evangelium

Vyvrcholením plenárního zasedání byla závěrečná mše svatá u hrobu sv. Jana Pavla II. a audience u papeže Františka.

Cítit s církví, usilovat o svornost a hledět na svět bratrským pohledem,“ shrnul Svatý otec základní postoje, které mají inspirovat práci členů a poradců Úřadu pro laiky rodinu a život. Ve službě univerzální církvi se mají členové tohoto mladého orgánu Svatého stolce snažitvycházet ze sebe a vstupovat do nové perspektivy, jež může některým připadat nezvyklá, řekl dále papež a uvedl, že se mají vžít se do role církve jako matky:

„Jako každá matka si církev přeje, aby její děti vyrostli k autonomii, tvořivosti a podnikavosti, aby nezůstaly infantilní. Stejně tak všichni věřící laici, děti církve, mají být provázeni v růstu a stát se ´dospělými´, překonat vzdor a strach a se smělostí a odvahou vyjít navenek, aby dali své talenty do služeb nových misií ve společnosti, kultuře, politice, a postavili se bez obav a komplexů k výzvám, které před nás klade současný svět.“

Dále Svatý otec zdůraznil, že je nutné se chránit klerikalizace laiků, protože posláním laika je žít evangelium v tomto světě a hlásat Krista tam, kam se dostane právě jenom on – laik.

K povzbuzení všech se též zmínil o důležitosti žen v církvi a jejich role i na odpovědných místech. Nejde však o jakousi pouhou funkčnost, ale o mariánský princip církve. Žena je obrazem církve a Marie,“ doplnil P. Jan Balík závěrem.

(Zdroj: P. Jan Balík, Vatican News)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Pokračuje celková rekonstrukce opavské konkatedrály za 78 milionů

Až do prosince letošního roku bude probíhat oprava opavské konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Celková rekonstrukce za téměř 78 milionů korun zde začala v březnu loňského roku. Podařilo se nám podívat dovnitř kostela, který kompletně vyplnilo lešení.
04.08.2020

Pouť k Panně Marii Klokotské se bude letos konat od 13. do 16. srpna 2020

Letošní pouť k Panně Marii Klokotské bude nabitá bohatým duchovním programem. Konat se bude od čtvrtka 13. srpna do neděle 16. srpna.
04.08.2020

Vatikán: Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. není znepokojující

Vatikánské tiskové středisko reagovalo na zprávy, které se objevily včera (3.8. 2020) v médiích ohledně zdravotního stavu emeritního papeže Benedikta XVI. Podle mluvčího Vatikánu není stav emeritního papeže znepokojující, i když Benedikt XVI. trpí bolestivou chorobou.
04.08.2020

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020