Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Katolický týdeník: Co přinesl 17. listopad církvi?

Datum publikace12. 11. 2019, 7.00
TiskTisk

Před třiceti lety, v listopadu 1989, se v Československu zhroutil komunistický režim. Po čtyřiceti letech nesvobody se s pádem rudé totality otevřely nové možnosti i věřícím v Boha.

Okradena, vytlačena na okraj společnosti a ustavičně ponižována. V takovém stavu se nacházela katolická církev na samém konci komunistického režimu. Po čtyřech desetiletích socialistického experimentu byl pohled na církev v Československu neradostný. Kostely a kláštery se rozpadaly, farní život téměř neexistoval, i samo slovo „věřící“ znělo téměř jako nadávka. Vždyť podle oficiální komunistické ideologie – vtloukané dětem do hlav od základní školy - věda už náboženství dávno vyvrátila a hlásit se k víře znamenalo dobrovolně se přiznat k tmářství a zpátečnictví. Proto nepřekvapí, že po desetiletích této ateistické propagandy řady věřících notně prořídly. Přesto měla zkušenost „egyptského otroctví“ komunismu jednu pozitivní stránku: lidé, kteří se po tom všem k církvi stále hlásili, věděli, proč to dělají. Jejich víra byla pevná. To byl základ, na němž se po roce 1989 dalo stavět.

Život ve svobodě

S vervou a elánem se tak katolíci postupně pustili do obnovy církevního života. Výčet aktivit katolické církve u nás za těch třicet let je rozhodně bohatý. Za všechny jmenujme třeba Tříkrálovou sbírku, jejíž popularita rok od roku roste. Podrobněji tyto úspěchy vypočítává publicista Jiří Zajíc, který si zároveň všímá, co se nepodařilo a že důvěra v církev ve společnosti od té doby značně poklesla.

Do jaké míry tedy dokázala církev využít získané svobody? Kde se dalo udělat víc? A není příčina některých neúspěchů způsobena alespoň částečně tím, že myšlení nás katolíků bylo totalitou zasaženo více, než jsme si ochotni přiznat? O tomto pozůstatku totality v nás pojednává zase článek teoložky a psycholožky Kateřiny Lachmanové, ale i anketa, v níž se nad tématem zamýšlejí bývalí disidenti.

JIŘÍ PRINZ

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Sametová revoluce jako milník

Bývalá disidentka Petruška Šustrová připomíná Sametovou revoluci i to, co jí předcházelo u nás a v okolních zemích. 17. listopad totiž nespadl z nebe a totalitní režim se nerozložil sám od sebe.

Poznal jsem Františkovu odvahu

Exkluzivní rozhovor s britským publicistou a papežovým životopiscem Austenem Ivereighem.

Doma: Jak vychovat občana?

Slavíme třicet let naší svobody. Jak ji oslavit společně s dětmi? Celoročně. Výchovou ke zvídavosti, všímavosti k okolí a ochotou pomoci komukoli, bez ohledu na vlastní prospěch.

Připravujeme: ZAKUSIT NEDOSTATEK

Pro rodiče, kteří zažili hmotný nedostatek, bývá těžké mírnit se v dopřávání dětem. Někdy je ale dobré jejich přání nevyslyšet.

 

Soubory ke stažení

Autor článku: Radka Blajdová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou