Programové tipy Radia Proglas na 47. týden 2019

Datum publikace20. 11. 2019, 7.00

V týdnu od 18. listopadu naladíte na Proglasu nový týdeník Na dřeň a premiérový vzdělávací cyklus Vatikán ve světových válkách a ideologiích 20. století.

V aktuálním týdnu vysílá Proglas následující bohoslužby:

úterý 19. listopadu v 18.00 mši svatou ze studia Proglasu, ve čtvrtek 21. listopadu od 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné, v pátek 22. listopadu v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v neděli 24. listopadu v 9.00 mši svatou z duchovního centra v Brně-Lesné.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství se můžete připojit v pátek v 15.10.

Věděli jste, že když tým českých deskovkářů dorazí na mezinárodní klání, ostatní hráči se před nimi třesou strachy? Tušili jste, že existuje hra, kterou si užijí jak malé děti, tak zkušení matfyzáci? Vydejte s Bětkou a Anežkou na planetu her, kde potkáte staré i nové deskovky a poznáte nadšence, které hraní baví! Barvínek o moderních společenských hrách naladíte v úterý 19. listopadu od 16.00.

Když 6. dubna 1992 začalo obléhání Sarajeva srbskými a jugoslávskými vojsky, poslal lékař Edib Jaganjac do bezpečí svou ženu a dvě dcery. Sám ale zůstal v těžce zkoušeném městě a jako chirurg takřka nepřetržitě pracoval ve vojenské nemocnici. Svou válečnou zkušenost popsal v knize Sarajevská princezna. V roce 1993 odešel do Prahy, kde se potkal se svou rodinou a žije u nás dodnes. Pracuje v motolské nemocnici jako chirurg a v letošním roce se stal držitelem ceny Celestýna Opitze, kterou mu udělil řád Milosrdných bratří za obětavé nasazení svých sil během válečného konfliktu v bývalé Jugoslávii. Setkání s Edibem Jaganjacem si nenechte ujít v pořadu Okolo stolu ve středu 20. listopadu od 9.00.

Nový pořad Na dřeň je určen pro (nejen) mladého kriticky smýšlejícího posluchače, který se nebojí ptát, po odpovědích skutečně pátrat a „zajet na hlubinu“. Jak žít naplněný život? Jak dělat ta správná rozhodnutí? Jak mít sebevědomí, ale zároveň nezapomínat na lidi kolem sebe? Tým mladých moderátorů se spolu s hosty ponoří do témat týkajících se vztahů, hledání smyslu života, sociální problematiky, angažovanosti ve veřejném dění, ekologie, cestování, psychologie, víry i nevíry. Nebudou se vyhýbat ani kontroverzním tématům – ať už je to homosexualita v církvi či sebevraždy mladých. Týdeník Na dřeň chce ukázat, že inspirativní osobnosti nalezneme i jinde než na instagramových účtech a že jít na dřeň a nebát se riskovat může přinést ovoce. V první vydání ve čtvrtek 21. listopadu od 16.00 bude hostem Alžběty Havlové lékařka a zakladatelka hospiců Marie Svatošová – žena, ze které čiší velká radost a zároveň klid, žena, která věří, že těžké věci se nám v životě dějí jen proto, aby z nich Pán Bůh mohl vytěžit něco lepšího.

Současný papež František není neutrální: nebojí se vyjadřovat nesouhlas s politikou toho či onoho státu. Jak tomu ale bylo v minulosti? Byl Papežský stát vždy neutrální či nikoliv? Jaké postoje zaujímal k válečným konfliktům a totalitním ideologiím uplynulého 20. století? Usiloval o obecné dobro, nebo snad kolaboroval? Na tyto nesnadné a mnohdy i ožehavé otázky bude postupně hledat odpovědi redaktorka Jitka Skřičková spolu s docentem Markem Šmídem, historikem a teologem, který působí na pražské KTF UK a českobudějovické FF JU. V prvním dílu nové cyklu Vatikán ve světových válkách a ideologiích 20. století se podrobněji podívají na období první světové války, přičemž se zaměří na konkrétní kroky papeže ve prospěch míru a zmírnění utrpení vojáků i civilistů.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

(Autorka anonce: Sabina Hauserová, Radio Proglas)

Autor článku: Radka Blajdová