Česko opět spojí vzpomínka na oběti nehod

Datum publikace22. 11. 2019, 8.30

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, apřipomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičníhořetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizacev České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světovázdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu, ale vzhledem ke státnímu svátku se proto některé akce přesunuly na nadcházející víkend.

Foto: Jiří Strašek

Vzpomínkové setkání

Poradna pro pozůstalé Plzeňská zastávka z.s. zve v sobotu 23.11. od 16 hodin ke
vzpomínkovému setkání do plzeňského kostela U Ježíška. Hudebně ho doprovodí
Mirka Nová, Martin Sikora a Jiří Datel Říha. Po 17. hodině na ně naváže neformální
posezení v Café Restaurantu Kačaba.

Ekumenické bohoslužby

Následující neděli 24.11. připomenou památku těch, kdo se nevrátili ze svých cest,
ekumenické bohoslužby, které začnou v 15 hodin hned na dvou místech republiky:
v naší dosud jediné dálniční kapli na dálnici D5 u Plzně (odpočívadlo na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu) a v evangelickém kostele v Moravské
Chrastové. Programy najdete v příloze.

Symbolický řetězec

Symbolický řetězec zahájil o uplynulé neděli pietní akt u Památníku obětí
dopravních nehod u 0. km dálnice D1 v Praze 4 na Chodově. Každoročně ho
organizují členové a spolupracovníci Českého sdružení obětí dopravních nehod.
„Vrátit čas nedokážeme. Vrátit životy neumíme. Ale můžeme při sobě stát, navzájem
si pomáhat a vědět, že nikdy nejsme sami. Ani v těch nejhorších chvílích, kdy bolí i
dýchat. Hodně věcí nemůžeme, ale být tu pro sebe navzájem, ano,“ říká
spoluzakladatelka sdružení Plzeňská zastávka Mirka Šimková, která sama před
deseti roky přišla při autonehodě o manžela.

(Zdroj: Karel Šimr, koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR)

Autor článku: Radka Blajdová