Stanovisko České společnosti hospicové péče k eutanázii

Valná hromada České společnosti hospicové péče konaná dne 25. 11. 2019 přijala níže uvedené stanovisko jako reakci na záměr poslankyně V. Procházkové legalizovat eutanázii. Přinášíme jej v plném znění.
Publikováno: 4. 12. 2019 10:00

Česká společnost hospicové péče České lékařské společnosti J. E. Purkyně (dále ČSHP) odmítá legalizaci eutanázie. Za řešení nesnesitelného utrpení považuje zlepšení zdravotních a dalších pečovatelských služeb a jejich humanizaci. ČSHP podporuje takové legislativní kroky, které povedou ke snazší akceptaci dříve vysloveného přání a k usnadnění odstoupení od marné nadbytečné léčby. ČSHP odmítá úmyslné usmrcování pacientů (eutanázie, asistovaná sebevražda), stejně jako odmítá zabraňování přirozeného vstupu smrti (dystanázie). V praxi osvědčenou alternativou k oběma extrémům (eutanázie/asistované suicidum – dystanázie) je péče hospicového typu.

V úctě

MUDr. Ilona Burdová, v.r. předsedkyně lékařské společnosti;

MUDr. Pavel Sieber, v.r. místopředseda lékařské společnosti;  

MUDr. Jana Vlková, Ph.D., v.r. vědecký sekretář lékařské společnosti

Soubory ke stažení

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Podpořme zaměstnávání handicapovaných dívek

Dívčí katolická střední škola Praha handicapované dívky nejen vzdělává, ale rovněž i zaměstnává – ve školní chráněné dílně Inspirace. Prosíme, podpořte nebo svým známým doporučte kampaň na Startovači zaměřenou právě na pomoc zaměstnávání handicapovaných dívek a žen. Zde: https://www.startovac.cz/projekty/inspirace-pro-tebe/ Děkujeme!!!
27.01.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 27. ledna do 2. února 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
27.01.2020

Prohlášení předsednictva Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) a předsedy Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE) k 75. výročí osvobození německého nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau.

27.01.2020

"Dejme v sobě prostor Božímu Slovu" připomněl papež František u příležitosti neděle Božího slova

V neděli dopoledne sloužil římský biskup v bazilice sv. Petra mši u příležitosti neděle Božího slova, kterou stanovil v roce 2019 na svátek sv. Jeronýma (30. září) v listu Aperuit illis.
26.01.2020

Papež František: Naší povinností je plnit přednostní přání Boha spasit všechny

V římské bazilice sv. Pavla za hradbami se v sobotu odpoledne konala bohoslužba nešpor, jak je zvykem na svátek Obrácení sv. Pavla, kterým se končí Týden modliteb za jednotu křesťanů.
25.01.2020