Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2019

Datum publikace10. 12. 2019, 9.00

Modleme se za to, abychom lépe chápali odezvu mladých lidí na podněty, které církev před ně klade.

Foto: Petr Polanský / Člověk a Víra

Úřad pro laiky, rodinu a život oznámil o slavnosti Krista Krále založení stálého mezinárodního poradního sboru složeného z dvaceti mladých lidí, pocházejících z různých částí světa a některých církevních hnutí, sdružení a společenství, jako například salesiánského hnutí mládeže anebo komunity z Taizé. Tím se naplnil požadavek obsažený v závěrečném dokumentu synody o mládeži (č. 123), který vyzýval k utvoření takového grémia, jež by podpořilo činnost sekce pro mládež v rámci zmíněného vatikánského úřadu.

Do poradního sboru bylo na příští tři roky jmenováno deset žen a deset mužů, kteří se již účastnili různých fází synodálního procesu. Církev, která naslouchá, také pak vychází: naslouchá Božímu tajemství skrytému v Ježíšově Srdci, aby vyšla vstříc tajemství ukrytých v lidských srdcích. Každá přicházející generace je trochu jiná. „Nevěř nikomu nad třicet, najdi si vlastní cestu a drž se jí,“ měly prý heslo Husákovy děti. Děti narozené kolem roku 2000 se prý nejčastěji ptají: „Kde mám telefon?“ Současná generace se prý ke všemu nejraději prokliká se slovy: „Nějaký další problém?“

A tak s každou generací vyvstává nová otázka, jak jí zprostředkovat Boží tajemství, která přinášejí život – aniž bychom podléhali jednostranným nářkům, když sledujeme rizika, která mládí nevnímá. Je třeba přesměrovat akcent a stavět na pozitivech plynoucích z mládí: vstupuje do života s energií, která je nezatížená skepsí; má v sobě zakódovanou energickou ochotu bojovat, což se stává ve větším celku podkladem k ušlechtilé statečnosti bojující proti zlu a jeho následkům; touží objevovat a jeho zvídavost inspiruje a občerstvuje.

Předchozí generace vyživují ty přicházející dvojím: že nebereme mladším odvahu k celoživotnímu zápasu a zároveň jim umožňujeme dozrát, aby víra proměnila jejich srdce k nevídaným vnitřním zázrakům. Naše přání je přání proroka Joela: „Vyleji svého ducha na všechny lidi, vaši synové a vaši dcery budou prorokovat, vaši starci budou mít věštecké sny a vaši jinoši uzří vidění.“ (Jl 3,1) Papež František takto mladé povzbuzuje, aby jejich život byl prorocký a vydal statečné svědectví: martyrion. Naší zodpovědností je tedy s mládeží kráčet jako Kristus, ale zároveň s tím si nechat Pánem stále otvírat oči, abychom viděli cestu jako zralejší rádci, kterým mladí mohou důvěřovat.

(Autor: Pavel Ambros SJ)

Autor článku: Radka Blajdová