V prosinci byl zahájen Lorentánský jubilejní rok

Na Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu 8. prosince byl v italském Loretu zahájen Loretánský jubilejní rok. Svatá brána se na tomto poutním místě otevřela sto let poté, kdy byla Panna Marie z Loreta prohlášena patronkou cestujících letadlem. Jubilejní rok, jehož téma zní „Povoláni letět vysoko“, bude ukončen 10. prosince 2020.
Publikováno: 13. 12. 2019 13:00

Foto: https://www.jubilaeumlauretanum.it/ 

V Loretu lze získat plnomocné odpustky

Svatou bránu v Loretánské bazilice otevřel 8. prosince 2019 na Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu státní sekretář Pietro Parolin. V tomto jubilejním roce mohou věřící získat v Loretu plnomocné odpustky za splnění obvyklých podmínek a projití Svatou bránou s prosbou za dar obrácení se k Bohu a oživení oddanosti té, která nás chrání při cestách letadlem.

Všichni jsme povoláni létat vysoko 

Papež nás v modlitbě k tomuto jubilejními roku vyzývá, abychom se modlili takto: ´Když se pozvedáme v letu, ať se pozvedne také náš duch.´ Let letadel se tak stává metaforou naší existence. Všichni jsme povoláni létat vysoko, protože Bůh nabízí každému možnost dobrého života, tj. svatého,“ uvedl při tiskové konferenci k zahájení  jubilejního roku Mons. Fabio Dal Cin, prelát a papežský delegát pro Svatou chýši v Loretu.

Jubileum se tak stává příležitostí k novému objevení povolání ke svatosti v současném světě, jak nás tomu v apoštolské exhortaci Gaudete et exsultate vyzývá papež František. 

Putovní jubileum

Toto jubileum je také „putovním jubileem“. 9. prosince odletěly z letiště Falconara Ancona tři sochy Madony z Loreta. Ikona ´Svaté chýše v letu´ s Pannou Marií obletí italská letiště, od Torina až po Bari, od Benátek až po Palermo. Další ikona navštíví vojenské jednotky a další bude putovat po hlavních letištích pěti kontinentů (od Buenos Aires po New York, od Toronta do významných evropských hlavních měst, od Bejrútu po Manilu a až na ostrovy Fidži). Tato pouť bude představovat objetí celého světa Matkou,“ uvedl dále Mons. Fabio Dal Cin.

Panna Marie Loretánská, patronka cestujících letadlem

Po ukončení první světové války požádali veteráni papeže o to, aby získali zvláštní ochranu Panny Marie. Vzhledem k tomu, že v té době byla první letadla nazývána ´létajícími kostely´, padla myšlenka na Svatou chýši v Loretu, která sem byla podle tradice přenesena vzdušnou cestou z Nazareta. Svěřit Panně Marii z Loreta ty, kteří vstupují na palubu letadla, tak bylo zcela přirozené. 24. března 1920 vydal papež Benedikt XV. dekret, dle kterého se stala Panna Maria Loretánská patronkou letců. Také papež sv. Jan Pavel II. pak o jejím svátku v roce 2003 vyzýval vojenské letce, aby vždy hleděli na svou patronku jako na vzor a spolehlivou průvodkyni životem.

Více informaci k jubileu získáte zde: https://www.jubilaeumlauretanum.it/.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News, Lorento San Francesco)

Soubory ke stažení

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Školení online komunikace

Jednodenní školení je zaměřeno na praktické využití sociálních sítí v marketingu neziskových organizací. Po stručném úvodu do světa sociálních sítí se naučíte jak vytvořit kvalitní a efektivní příspěvek na Facebook, Instagram nebo Twitter, jak a kdy ho publikovat a jak ho dostat k co nejvíce uživatelům.
30.09.2020

Apoštolský list k 1600. výročí úmrtí svatého Jeronýma

Za „velkého učitele a otce církve, který položil bibli do středu svého života“ označil papež František v apoštolském listě svatého Jeronýma, jehož výročí smrti si dnes připomínáme.
30.09.2020

Papež: Laskavost je signálem Ježíšovy přítomnosti

Nádvoří sv. Damase hostilo dnes dopoledne generální audienci Petrova nástupce. Několik stovek lidí si vyslechlo závěrečnou část cyklu papežových katechezí Uzdravit svět. Papež také v závěru audience oznámil, že dnes vydal zvláštní apoštolský list o vztahu k Písmu svatému - Sacrae Scripturae affectus - u příležitosti 1600. výročí smrti svatého Jeronýma.
30.09.2020

Katolický týdeník: O „nebezpečné“ literatuře

Ve středu 7. října uplyne 60 let ode dne, kdy v sanitním voze u Vlčatína zemřel při převozu do třebíčské nemocnice básník Jan Zahradníček. Toto výročí je příležitostí připomenout si jeho tragický osud, ale i další literáty pronásledované nejen v 50. letech.
30.09.2020

Závěrečné poselství z plenárního zasedání CCEE

Na závěr plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), které se konalo 26.-27. září, vydali evropští biskupové krátké poselství určené nejen pro katolíky, ale pro všechny obyvatele Evropy:
29.09.2020