V prosinci byl zahájen Lorentánský jubilejní rok

Na Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu 8. prosince byl v italském Loretu zahájen Loretánský jubilejní rok. Svatá brána se na tomto poutním místě otevřela sto let poté, kdy byla Panna Marie z Loreta prohlášena patronkou cestujících letadlem. Jubilejní rok, jehož téma zní „Povoláni letět vysoko“, bude ukončen 10. prosince 2020.
Publikováno: 13. 12. 2019 13:00

Foto: https://www.jubilaeumlauretanum.it/ 

V Loretu lze získat plnomocné odpustky

Svatou bránu v Loretánské bazilice otevřel 8. prosince 2019 na Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu státní sekretář Pietro Parolin. V tomto jubilejním roce mohou věřící získat v Loretu plnomocné odpustky za splnění obvyklých podmínek a projití Svatou bránou s prosbou za dar obrácení se k Bohu a oživení oddanosti té, která nás chrání při cestách letadlem.

Všichni jsme povoláni létat vysoko 

Papež nás v modlitbě k tomuto jubilejními roku vyzývá, abychom se modlili takto: ´Když se pozvedáme v letu, ať se pozvedne také náš duch.´ Let letadel se tak stává metaforou naší existence. Všichni jsme povoláni létat vysoko, protože Bůh nabízí každému možnost dobrého života, tj. svatého,“ uvedl při tiskové konferenci k zahájení  jubilejního roku Mons. Fabio Dal Cin, prelát a papežský delegát pro Svatou chýši v Loretu.

Jubileum se tak stává příležitostí k novému objevení povolání ke svatosti v současném světě, jak nás tomu v apoštolské exhortaci Gaudete et exsultate vyzývá papež František. 

Putovní jubileum

Toto jubileum je také „putovním jubileem“. 9. prosince odletěly z letiště Falconara Ancona tři sochy Madony z Loreta. Ikona ´Svaté chýše v letu´ s Pannou Marií obletí italská letiště, od Torina až po Bari, od Benátek až po Palermo. Další ikona navštíví vojenské jednotky a další bude putovat po hlavních letištích pěti kontinentů (od Buenos Aires po New York, od Toronta do významných evropských hlavních měst, od Bejrútu po Manilu a až na ostrovy Fidži). Tato pouť bude představovat objetí celého světa Matkou,“ uvedl dále Mons. Fabio Dal Cin.

Panna Marie Loretánská, patronka cestujících letadlem

Po ukončení první světové války požádali veteráni papeže o to, aby získali zvláštní ochranu Panny Marie. Vzhledem k tomu, že v té době byla první letadla nazývána ´létajícími kostely´, padla myšlenka na Svatou chýši v Loretu, která sem byla podle tradice přenesena vzdušnou cestou z Nazareta. Svěřit Panně Marii z Loreta ty, kteří vstupují na palubu letadla, tak bylo zcela přirozené. 24. března 1920 vydal papež Benedikt XV. dekret, dle kterého se stala Panna Maria Loretánská patronkou letců. Také papež sv. Jan Pavel II. pak o jejím svátku v roce 2003 vyzýval vojenské letce, aby vždy hleděli na svou patronku jako na vzor a spolehlivou průvodkyni životem.

Více informaci k jubileu získáte zde: https://www.jubilaeumlauretanum.it/.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News, Lorento San Francesco)

Soubory ke stažení

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Podpořme zaměstnávání handicapovaných dívek

Dívčí katolická střední škola Praha handicapované dívky nejen vzdělává, ale rovněž i zaměstnává – ve školní chráněné dílně Inspirace. Prosíme, podpořte nebo svým známým doporučte kampaň na Startovači zaměřenou právě na pomoc zaměstnávání handicapovaných dívek a žen. Zde: https://www.startovac.cz/projekty/inspirace-pro-tebe/ Děkujeme!!!
27.01.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 27. ledna do 2. února 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
27.01.2020

Prohlášení předsednictva Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) a předsedy Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE) k 75. výročí osvobození německého nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau.

27.01.2020

"Dejme v sobě prostor Božímu Slovu" připomněl papež František u příležitosti neděle Božího slova

V neděli dopoledne sloužil římský biskup v bazilice sv. Petra mši u příležitosti neděle Božího slova, kterou stanovil v roce 2019 na svátek sv. Jeronýma (30. září) v listu Aperuit illis.
26.01.2020

Papež František: Naší povinností je plnit přednostní přání Boha spasit všechny

V římské bazilice sv. Pavla za hradbami se v sobotu odpoledne konala bohoslužba nešpor, jak je zvykem na svátek Obrácení sv. Pavla, kterým se končí Týden modliteb za jednotu křesťanů.
25.01.2020