Papež František: Jesličky jsou domácím evangeliem

Dnes se konala poslední generální audience v tomto roce. V této předvánoční době se papež František ve své katechezi, kterou nazval „Jesličky, domácí evangelium“, věnoval významu jesliček a navázal tak na svůj list vydaný v Grecciu o letošní první adventní neděli.
Publikováno: 18. 12. 2019 13:30

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Jesličky jsou důležitým způsobem, jak se připravit na oslavu narození Ježíše

Na začátku audience zazněla slova z Lukášova evangelia o pastýřích, kteří se poté, co od nich odešli andělé, vydali do Betléma, aby tam našli Marii, Josefa a děťátko položené do jeslí (Lk 2,15-16).

Za týden budou Vánoce. V těchto dnech, zatímco se snažíme připravit vše pro slavnost, si můžeme položit otázku: Jak se já připravuji na narození Toho, Jehož narození budeme slavit?,“ řekl papež František na úvod své katecheze a dodal, že jedním velmi jednoduchým ale přitom velmi důležitým způsobem je připravit jesličky.

Také já jsem v tomto roce šel touto cestou: jel jsem do Greccia, kde svatý František vytvořil první jesličky společně s lidmi, kteří tam žili. A napsal jsem list, abych připomněl význam této tradice,“ pokračoval.

Jesličky jsou živým evangeliem

Co to znamenají jesličky v čase Vánoc? „Jesličky jsou živým evangeliem. Přináší evangelium na místa, kde se žije: do domů, do škol, na pracoviště, tam, kde se lidé setkávají, jsou v nemocnicích, v domovech pro staré lidi, ve věznicích, na náměstích...,“ citoval Svatý otec ze svého Listu o významu a hodnotě vánočních jesliček.

Všude tam, kde žijeme, se připomíná důležitá věc: Bůh nezůstal neviditelný v nebi, ale přišel na zem, stal se člověkem, dítětem. „Připravit jesličky znamená oslavovat Boží blízkost: Bůh byl vždy na blízku svému lidu, ale ve chvíli, kdy se vtělil, o Vánocích, se stal až příliš blízkým. Je to právě ona Boží blízkost, kterou je třeba objevit, že Bůh je skutečný, konkrétní, živý a hmatatelný. Není to nějaký vzdálený pán nebo odtažitý soudce, ale Bůh je pokorná Láska, která sestoupila až k nám,“ řekl dále papež. 

Před jesličkami můžeme svěřovat Bohu svůj život

Ježíšek v jeslích nám připomíná tuto něhu. Některá sošky Ježíška zobrazují dítě s otevřenou náručí, aby nám řekl, že Bůh přišel, aby objal naše lidství. „Je nádherné stát před jesličkami a svěřovat tam Bohu svůj život, mluvit k Němu o lidech a situacích, které máme ve svém srdci, a také před ním bilancovat svůj rok, který se končí, abychom s Ním sdíleli naše očekávání a starosti,“ řekl Svatý otec.

Vedle Ježíška vidíme Marii a svatého Josefa. Můžeme si představovat, jaké myšlenky a pocity měli tito dva vedle dítěte, které se narodilo v chudobě: byla to radost, ale také zděšení. A můžeme také pozvat Svatou rodinu do svých domovů, tam, kde jsou radosti a starosti, kde se každý den probouzíme a jíme, nablízku našim nejdražším.

Jesličky jsou domácím evangeliem 

Jesličky jsou domácím evangeliem. Slovo jesličky znamená doslova „koryto, žlab“, zatímco město jesliček Betlém znamená „dům chleba“. Jesle jsou domovem chleba. Jesličky jsou tam, kde sdílíme naše pocity a kde se také dělíme o jídlo, kde si připomínáme Ježíše, který je základní stravou, chlebem života. On je ten, který sytí naši lásku, dává nám sílu v našich rodinách, abychom pokračovali dál a odpouštěli si.

Jesličky nás zvou k zastavení a kontemplaci

Jesličky nám dávají ještě jedno ponaučení do života. Uprostřed rychlých rytmů naší doby jsou pozváním ke kontemplaci. Připomínají nám okamžik zastavení, abychom se soustředili a přijali to, co je v životě opravdu podstatné. „Je důležité, abychom opustili hluk světa kolem nás a otevřeli se pro naslouchání Bohu, který mluví v tichosti. Jesličky jsou opravdu aktuálním znamením uprostřed života společnosti a rodin,“ zdůraznil papež a připomněl jedno speciální zobrazení jesliček, které se nazývaly Nechme odpočinout Pannu Marii. Byla tam Marie, která spala, a Josef, který houpal malého Ježíška, podobně, jak tomu chodí v rodinách, kde se rodiče musí v noci podělit o starost o malé dítě.  

Jesličky jsou zobrazením pokoje

Jesličky jsou skutečně aktuálním znamením. Ve světě se den co den vyrábí tolik zbraní a tolik krutých obrazů vstupuje do lidských očí a srdcí. Jesličky jsou naopak uměleckým zobrazením pokoje. Právě proto je to živé evangelium,“ zdůraznil papež další rozměr jesliček.

Jesličky jsou pozvánkou Ježíše do našeho života

Z jesliček můžeme přijmout ponaučení o významu samotného života. Vidíme zde každodenní scény: pastýře s ovcemi, kováře, kteří bijí železo, pekaře, kteří přinášejí chléb a často také krajiny a situace typické pro naši oblast. „Je to tak správně, neboť se tak připomíná, že Ježíš přichází do našeho konkrétního života,“ připomněl papež a povzbudil nás: Mějte vždy doma alespoň malé jesličky. Připomíná nám to, že Bůh přišel mezi nás, narodil se u nás a doprovází nás v životě. Je to člověk jako my, stal se jedním z nás. V každodenním životě již nejsme nikdy sami, On bydlí s námi. Bůh nějak zázračně nemění náš život, ale, jestliže Ho přijmeme, vše se může změnit.“

Přeji vám, aby příprava jesliček byl pro vás příležitostí, jak pozvat Ježíše do svého života. Je to stejné, jako když otevřeme dveře a řekneme: ´Ježíši, vstup!´ Je to konkrétní zakusení této blízkosti. Zvu vás, abyste pozvali Ježíše, aby on vstoupil do našeho života. Protože, když On v nás přebývá, náš život se rodí znovu. A pokud se náš život obnoví, tak toto jsou skutečné Vánoce. Přeji všem krásné Vánoce!“ zakončil papež František svoji katechezi.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Katolický týdeník: 90 let Vatikánského rozhlasu

Katolíky po celém světě, a nejen je, spojuje Vatikánský rozhlas už 90 let. Vysílá nepřetržitě od 12. února 1931. Zve k poslechu papežových promluv a zpráv ze života církve, k modlitbě i rozjímání. Jakou roli hrála česká redakce v minulosti a kam se ubírá nyní?
24.02.2021

Katolický kostel v Nigérii podpálili a zničili ozbrojení bandité

Na severu Nigérie ve státě Kaduna zničili „ozbrojení bandité“ katolický kostel Svaté rodiny. Útočníci zaútočili na vesnici Kikwari v provincii Kajuru, podpálili kostel a další dvě budovy. Obyvatelé uprchli do bezpečí, jakmile byli upozorněni na výskyt banditů v jejich oblasti.
23.02.2021

Zapalme svíčku za oběti komunismu!

V předvečer výročí komunistického převratu z roku 1948, ve středu 24. února, se od 18.00 hodin uskuteční u pomníku na pražském Újezdě setkání za oběti komunismu. Vzhledem k epidemické situaci se zájemci mohou připojit pouze on-line. Dění u pomníku bude možné sledovat na Youtube a na Facebooku. Připojit se lze alespoň symbolicky zapálením svíčky ve svém domově.
23.02.2021

Arcibiskup Gallagher: Omezení lidských práv pouze v případě naprosté nutnosti

Šéf vatikánské diplomacie vystoupil na 46. zasedání Rady OSN pro lidská práva. Ve svém příspěvku si všímá, že některá opatření zaváděná vládami s cílem zajistit sanitarní bezpečnost narušují svobodné uplatňování lidských práv. Arcibiskup Paul R. Gallagher zdůraznil, že jedním z nejzávažnějších problémů je prohlubující se eroze práva na náboženskou svobodu. Připomněl, že toto právo má chránit nejen svobodu svědomí, ale také veřejné vyznávání víry, jak formou bohoslužebné praxe tak vyučování.
23.02.2021

Poslední možnost zvrátit rozhodnutí české vlády o krácení Evropského sociálního fondu

Česká vláda při nastavování alokací a pravidel čerpání evropských prostředků podceňuje význam prevence v oblasti sociálního vyloučení a propadu lidí do bytové nouze. Neziskové organizace, včetně Charity Česká republika, již dlouho bijí na poplach.
22.02.2021