Průvod v čele s třemi králi na velbloudech upozorní na Tříkrálovou sbírku

Datum publikace31. 12. 2019, 14.45

Centrem Prahy projde v neděli 5. ledna 2020 Tříkrálový průvod v čele s třemi králi na velbloudech. Vydá se v 15 hodin z Malostranského náměstí přes Karlův most až na Staroměstské náměstí. Průvodu bude předcházet požehnání tříkrálovým koledníkům, které v kostele sv. Tomáše vyprosí arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka.

Průvod v čele s třemi králi na velbloudech vyrazí v 15.00 hodin z Malostranského náměstí v Praze 1 a bude pokračovat přes Karlův most, Karlovu ulici a Malé náměstí k živému betlému na Staroměstském náměstí (na pódiu), kde podle biblické legendy předají králové své dary nově narozenému Ježíškovi.

„Srdečně zveme k účasti především rodiny s dětmi i všechny, kdo chtějí spolu s námi vychutnat vánoční atmosféru,“ říká Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha. „Děti se budou moci vyfotit s velbloudy, dospělé, věříme, zaujme Rybova Česká mše vánoční, která celou akci uzavře.'

Požehnání koledníkům Tříkrálové sbírky

Průvodu Tří králů bude předcházet bohoslužba slova v kostele sv. Tomáše v Praze 1. Kardinál Dominik Duka při ní udělí požehnání koledníkům Tříkrálové sbírky. Právě na dobročinnou sbírku, kterou Charita pořádá již po dvacáté, chce velkolepý průvod upozornit. Výtěžek sbírky podpoří projekty Charity na pomoc sociálně potřebným lidem v naší zemi, mj. azylový dům v Kralupech nad Vltavou, sociální bydlení, pomoc nejchudším rodinám a stovky dalších projektů.

Česká mše vánoční

Tříkrálový průvod uzavře koncert na pódiu na Staroměstském náměstí. Pod vedením dirigenta Jana Rezka zazní tradiční Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Vystoupí sólisté Národního divadla v Praze Lucie Silkenová, Stanislava Jirků, Martin Slavík a Luděk Vele. Dále účinkují Svatojakubský orchestr St. Jacobi Camerata a pěvecké sbory z Prahy, Rakovníka a Karlových Varů. Varhanního partu se ujme Vladimír Roubal.

Průběh Tříkrálového průvodu:
 14.30 Požehnání kardinála Dominika Duky koledníkům Tříkrálové sbírky (kostel sv. Tomáše)
 15.00 Zahájení průvodu Tří králů na velbloudech na Malostranském náměstí
 16.30 Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční (pódium, Staroměstské nám.)

Autor: Jarmila Lomozová, Arcidiecézní charita Praha

Autor článku: Monika Klimentová