121. plenární zasedání ČBK se uskuteční v Praze

Čeští a moravští biskupové i představitelé mužských a ženských řádů se sejdou na svém 121. plenárním zasedání, které se bude konat ve dnech 20. - 22. ledna 2020 v prostorách Arcibiskupství pražského. Jednání biskupů bude předcházet studijní den (pondělí 20. ledna), jehož tématem bude současný stav kněžské formace a budoucnost našich formačních komunit.
Publikováno: 15. 1. 2020 15:45

Foto: Martina Řehořová, ČaV

V rámci plenárního zasedání ČBK se biskupové českých a moravských diecézí a zástupci konferencí vyšších řeholních představených mimo jiné seznámí s informacemi o církvi ve společnosti či novinkami z řádů a řeholí. Přítomné pozdraví i apoštolský nuncius pro Českou republiku arcibiskup Charles D. Balvo.

Biskupové budou mimo jiné debatovat o ekonomické situaci v organizacích, které spadají pod gesci katolické církve. Detailněji se budou věnovat činnostem Charity ČR, konkrétně např. sbírce na pomoc křesťanům v zemích Blízkého východu v roce 2020 a dalších letech. Členové ČBK budou řešit podněty z komisí a rad.

Plenárnímu zasedání bude předcházet i společný studijní den biskupů, rektorů seminářů a děkanů teologických fakult nad tématem „současný stav kněžské formace a budoucnost našich formačních komunit.“ Program tohoto dne připravují z mandátu biskupa Vojtěcha Cikrleho, předsedy Komise ČBK pro kněžstvo, rektoři seminářů, v nichž probíhá formace budoucích diecézních kněží.

V rámci Týdne modliteb za jednotu křesťanů se uskuteční v pondělí 20. ledna v 18.00 hodin ekumenická slavnost v pražských Dejvicích v kostele sv. Vojtěcha za účasti českých a moravských biskupů a představitelů křesťanských církví. Předsedat bude Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a místopředseda ČBK; kázat bude Daniel Ženatý, synodní senior Českobratrské církve evangelické a předseda ERC.  V úterý v 18.00 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha budou čeští a moravští biskupové koncelebrovat mši svatou u příležitosti 100. výročí narození Chiary Lubichové. Hlavním celebrantem bude kardinál Dominik Duka OP, arcibiskup pražský; kazatelem Jan Graubner, arcibiskup olomoucký. Veřejnost je zvána na obě tyto události.

Média budou informována o závěrech jednání tiskovou zprávou.

 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Podpořme zaměstnávání handicapovaných dívek

Dívčí katolická střední škola Praha handicapované dívky nejen vzdělává, ale rovněž i zaměstnává – ve školní chráněné dílně Inspirace. Prosíme, podpořte nebo svým známým doporučte kampaň na Startovači zaměřenou právě na pomoc zaměstnávání handicapovaných dívek a žen. Zde: https://www.startovac.cz/projekty/inspirace-pro-tebe/ Děkujeme!!!
27.01.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 27. ledna do 2. února 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
27.01.2020

Prohlášení předsednictva Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) a předsedy Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE) k 75. výročí osvobození německého nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau.

27.01.2020

"Dejme v sobě prostor Božímu Slovu" připomněl papež František u příležitosti neděle Božího slova

V neděli dopoledne sloužil římský biskup v bazilice sv. Petra mši u příležitosti neděle Božího slova, kterou stanovil v roce 2019 na svátek sv. Jeronýma (30. září) v listu Aperuit illis.
26.01.2020

Papež František: Naší povinností je plnit přednostní přání Boha spasit všechny

V římské bazilice sv. Pavla za hradbami se v sobotu odpoledne konala bohoslužba nešpor, jak je zvykem na svátek Obrácení sv. Pavla, kterým se končí Týden modliteb za jednotu křesťanů.
25.01.2020