V americkém Texasu se bude konat děkovná mše za víru českých přistěhovalců

V kostele Svatého Cyrila a Metoděje v texaském městě Dubina (USA) bude celebrovat v pátek 14. února 2020 ve 14.00 hodin (den patroncinia kostela) mši svatou biskup Brendan Cahill z diecéze Victoria. K biskupovi se na mši připojí také kněží z České katolické nadace v Texasu - Czech Catholic Foundation of Texas (CCFT) a tři kněží z České republiky, kteří nyní působí v USA.
Publikováno: 17. 1. 2020 11:30

Foto: Kostel sv. Cyrila a Metoděje ve městě Dubina v americkém Texasu
Zdroj: Wikipedia

Mše má být projevem poděkování za víru, kterou do Texasu přinesli čeští přistěhovalci a zahrne také požehnání nově založené České katolické nadace v Texasu (CCFT).

Posláním CCFT je „dokumentovat, studovat, uchovávat, oslavovat a udržovat všechny prvky české katolické víry, kterou do Texasu přinesli imigranti z českých zemí, a posílit vazby na katolíky v České republice, kterou evangelizovali svatí Cyril a Metoděj.“

Kostel v Dubině byl prvním ze sedmi kostelů v Texasu věnovaným těmto svatým. Původní kostel byl postaven v letech 1876-77.

Právě stát Texas je domovem největší skupiny českých přistěhovalců v celých Spojených státech. Podle statistických údajů, vycházejících z posledního sčítání lidu ve Spojených státech v roce 2000, se nyní na území Spojených států nachází celkem 1 262 527 obyvatel, kteří se přihlásili k úplnému nebo částečnému českému původu, z toho 155 855 žije v Texasu. Čeští, moravští a slezští rodáci začali do Texasu přicházet po roce 1881, směřovala sem velká část vystěhovalecké vlny z Rakouska-Uherska. Ve zmíněném roce cestu ke kolonizaci otevřela železnice, která propojila tři americké státy - Missouri, Kansas a Texas.

Více informací o České katolické nadaci v Texasu zde: www.czechcatholicfoundation.org 

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 70. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Dnes si připomínáme 70. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení.
25.02.2020

Poselství Svatého otce Františka k postní době 2020

„Kristovým jménem vyzýváme: Smiřte se s Bohem!“ (2 Kor 5,20)
24.02.2020

Papež František v Bari: Nejvyšším cílem každé společnosti je mír

Svatý Otec František navštívil v neděli 23. února italské město Bari při příležitosti setkání katolických biskupů ze širokého okolí Středozemního moře, zaměřeného na budování pokoje ve složité oblasti kontaktu různých kultur a náboženství. Vytvářet pokoj je prioritou pro církev i společnosti, zdůraznil papež biskupům shromážděným v bazilice sv. Mikuláše.
24.02.2020

Prožijte postní dobu s myšlenkami arcibiskupa Graubnera

Každý den jednu krátkou myšlenku arcibiskupa Jana Graubnera naleznou během postní doby čtenáři olomouckého arcidiecézního webu na adrese www.ado.cz. Objevovat se bude v sekci „Myšlenka na týden“ v rámci titulní strany webu, a to od Popeleční středy (26. února) až do Velikonoc – poslední je plánována na slavnost Zmrtvýchvstání Páně (12. dubna).
24.02.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 24. února do 1. března 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
24.02.2020