Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež: Pohostinnost je ekumenická ctnost

Datum publikace18. 1. 2020, 17.15
TiskTisk

Helsinský luteránský biskup Teemu Laajasalo vedl finskou ekumenickou delegaci, která dnes navštívila papeže Františka, a v níž byly kromě finské evangelicko-luteránské a pravoslavné církve zastoupeni též římští katolíci. Každoroční audience, jejíž tradice se datuje rokem 1985, předznamenala Týden modliteb za jednotu křesťanů, který začíná v sobotu. Finské náboženské představitele při jejich ekumenické pouti do Vatikánu doprovází chlapecký sbor Cantores Minores z helsinské katedrály.

Foto: Finská ekumenická delegace
Zdroj: Vatican News

Naše setkání je pěkným pozváním ke vzájemnému porozumění vprostřed všeobecného nepochopení, reagoval papež František na slova finského biskupa a svou promluvu rozvedl kolem trojice slov: křest, svatost a pohostinnost. Křesťan je člověkem, který může vzdávat díky za svůj křest, a tato vděčnost nás spojuje ve společenství pokřtěných. Zároveň je „křest na odpuštění hříchů“, který vyznáváme v nicejsko-konstantinopolském krédu, zcela jasnou výzvou ke svatosti.

„Ti, kteří již byli pokřtěni, spolu se svými bratry a sestrami, mohou nalézat příležitost ke svatosti, která se odvozuje od společného ospravedlnění v Kristu. Jako členové jednoho a téhož mystického Těla Kristova jsou křesťané navzájem spojeni a mají snášet to, co je jim na druhých obtížného. Jelikož Kristus přišel, aby vykoupil celý svět, také posláním církve a jednotlivých křesťanů je dosvědčovat radostnou zvěst v každodenním životě.“

Citoval papež z dokumentu nazvaného „Ospravedlnění v životě církve“, který sepsala skupina katolicko-luterského dialogu ve Švédsku a Finsku. Součástí každodenního svědectví víry je též pohostinnost, podotkl dále s ohledem na téma nadcházejícího Týdne modliteb za jednotu křesťanů, který tuto ekumenickou ctnost předkládá a doporučuje. „Zachovali se k nám neobyčejně laskavě“ (Sk 28,2), řekl apoštol Pavel o obyvatelích ostrova Malta, kteří vstřícně přijali jeho i stovky dalších trosečníků a jejichž potomci sestavili letošní texty ke zmíněné ekumenické iniciativě.

„Jako pokřtění křesťané věříme, že Kristus se s námi chce setkat právě v oněch lidech, kteří v životě ztroskotali, ať již v přeneseném nebo doslovném slova smyslu. Kdo poskytne pohostinství, nezchudne, ale obohatí se. Kdokoli dává, zase zpětně dostává. Lidskost, kterou prokazujeme druhým, nás totiž tajemně přivádí k účasti na dobrotě Boha, který se stal člověkem.“

Náš bližní není nepřítel, nýbrž milovaný bratr či sestra. Společenství pokřtěných křesťanů se proto neprojevuje tím, že pouze žijeme vedle sebe anebo snad vystupujeme jeden proti druhému, nýbrž chce být stále hlubším společným bytím, a právě tomu slouží duchovní ekumenismus a ekumenický dialog, loučil se papež František s finskou ekumenickou delegací.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: TS ČBK
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou