V Římě začal bohatý program Týdne modliteb za jednotu křesťanů

Dneškem začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů, který vyvrcholí svátkem Obrácení sv. Pavla, 25. ledna. Ve Věčném městě se ekumenické akce konají zejména v bazilice sv. Pavla za hradbami, ale také na jiných místech. Duchovní a liturgické podněty na tento rok připravili křesťané na Maltě.
Publikováno: 18. 1. 2020 18:00

Foto: Bazilika sv. Pavla za hradbami v Římě
Zdroj: Vatican News

Téma letošního Týdne modliteb za jednotu křesťanů hovoří o ztroskotání apoštola Pavla, když se v okovech plaví do Říma. Trosečníků se ujali obyvatelé Malty a s lidskostí je hostili tři měsíce. Členové sdružení s názvem „Křesťané společně na Maltě“ (Christians Together in Malta) vybrali jako motto biblický verš ze Skutků apoštolů: „Zachovali se k nám neobyčejně laskavě“ (28,2).

Ekumenický týden vyvrcholí v Římě příští sobotu, kdy ho papež František ukončí slavením nešpor v bazilice sv. Pavla v 17.30 za hradbami za účasti představitelů různých křesťanských denominací.

Předseda Rady církví v rámci Malty a tamní diecézní ekumenické komise Mons. Hector Scerri pro Vatikánský rozhlas vysvětluje výběr letošního tématu:

„Je to úryvek, který hovoří o příchodu, o ztroskotání sv. Pavla na Maltě a o pohostinnosti, které se těmto lidem v nesnázích dostalo. Mysleli jsme na toto téma pohostinnosti v ekumenické oblasti. Je naší povinností, abychom jako křesťané pocházející z různých církví byly mezi sebou přívětiví a vzájemně se přijímali. Ale je tu i druhý velmi důležitý odkaz, který se vztahuje na lidi, kteří opouštějí své země a nacházejí se v obtížích při těchto nebezpečných cestách po moři. Proto vybrané téma zve všechny křesťany po celém světě k reflexi o povolání k pohostinnosti. Přirozeně, vždy máme na mysli Kristovo pozvání pomáhat lidem v nouzi, protože i ten nejmenší z našich bratrů je Ježíšem.“

Počínaje dneškem se v diecézích a farnostech po celém světě konají společné ekumenické modlitby křesťanů. Výjimkou není ani Řím, kde budou aktivity soustředěny především v bazilice sv. Pavla za hradbami, kterou mají v duchovní správě benediktini.

Během sedmi dnů se zde budou konat večerní modlitby za přítomnosti jedné z římských komunit různých křesťanských denominací, jako jsou: luteránská komunita, anglikánská komunita, rumunská pravoslavná diecéze v Římě, valdézska komunita, koptská pravoslavná komunita a ruská pravoslavná komunita.

V bazilice sv. Pavla za hradbami jsou v tomto zvláštním týdnu vystaveny ostatky sv. Timotea. Před urnou s jeho relikviemi bude ve středu 22. ledna modlitba Akathistos, kterou budou slavit biskup a kněží Rumunské pravoslavné diecéze v Itálii.

Ve stejný den se ve farnosti „Gesu di Nazareth“ uskuteční ekumenická vigilie Římské diecéze za účasti římského vikáře kardinála Angela De Donato. Ekumenické modlitby a přednášky se budou konat i v jiných římských kostelech, jako jsou katolický kostel sv. Brigity, kam přijde i ekumenická delegace z Finska, Anglikánské centrum v Římě, kostel Evangelické luteránské církve v Římě, Centrum Pro unione nebo Papežská univerzita sv. Tomáše Akvinského Angelicum.

Autor: Zuzana Klimanová - Vatikán
Zdroj: Vatican News

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Videokázání (nejen) pro děti - 15. neděle v mezidobí

Videokázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti na 13. neděli v mezidobí.
11.07.2020

Střední odborná škola sociální u Matky Boží Jihlava hledá učitele/ku

Střední odborná škola sociální u Matky Boží Jihlava hledá od 1. 9. 2020 učitele/učitelku hudební výchovy. Informace na telefonním čísle: 567 213 915 nebo 608 974 737, více na https://web.sosmb.cz.
10.07.2020

Zveme na konferenci představující dotační možnosti nového programového období EU

Česká biskupská konference pořádá konferenci "Příležitosti nového programového období Evropské unie 2021 – 2027 pro církevní organizace". Akce se koná 19. listopadu 2020 od 9.30 hodin do 16:30 hodin v Arcibiskupském paláci v Praze.
10.07.2020

Benedikt XVI. napsal list k pohřbu svého bratra Georga

Emeritní papež Benedikt XVI. sledoval pohřeb svého bratra Georga Ratzingera, zesnulého 1. července, v přímém přenosu z Vatikánu. Zůstal tak v duchovním spojení s komunitou v řezenském dómu, zdůraznil biskup Rudolf Voderholzer při zahájení rekviem. Na pohřebních obřadech, které začaly ve středu 8.7.2020 v 10 hodin v řezenském dómu, zastupoval emertiního papeže jeho osobní sekretář, arcibiskup Georg Gänswain, který také přednesl pohřební řeč napsanou Benediktem XVI. a adresovanou řezenskému biskupovi. Přinášíme ji v plném znění:
09.07.2020

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc červenec 2020

Naléhavý úmysl papeže Františka na tento měsíc se věnuje modlitbě k Panně Marii, aby nám vyprosila moudré a svobodné srdce, které Bohu svým životem říká: dělej si, Pane, se mnou, co chceš!
09.07.2020