V Římě začal bohatý program Týdne modliteb za jednotu křesťanů

Dneškem začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů, který vyvrcholí svátkem Obrácení sv. Pavla, 25. ledna. Ve Věčném městě se ekumenické akce konají zejména v bazilice sv. Pavla za hradbami, ale také na jiných místech. Duchovní a liturgické podněty na tento rok připravili křesťané na Maltě.
Publikováno: 18. 1. 2020 18:00

Foto: Bazilika sv. Pavla za hradbami v Římě
Zdroj: Vatican News

Téma letošního Týdne modliteb za jednotu křesťanů hovoří o ztroskotání apoštola Pavla, když se v okovech plaví do Říma. Trosečníků se ujali obyvatelé Malty a s lidskostí je hostili tři měsíce. Členové sdružení s názvem „Křesťané společně na Maltě“ (Christians Together in Malta) vybrali jako motto biblický verš ze Skutků apoštolů: „Zachovali se k nám neobyčejně laskavě“ (28,2).

Ekumenický týden vyvrcholí v Římě příští sobotu, kdy ho papež František ukončí slavením nešpor v bazilice sv. Pavla v 17.30 za hradbami za účasti představitelů různých křesťanských denominací.

Předseda Rady církví v rámci Malty a tamní diecézní ekumenické komise Mons. Hector Scerri pro Vatikánský rozhlas vysvětluje výběr letošního tématu:

„Je to úryvek, který hovoří o příchodu, o ztroskotání sv. Pavla na Maltě a o pohostinnosti, které se těmto lidem v nesnázích dostalo. Mysleli jsme na toto téma pohostinnosti v ekumenické oblasti. Je naší povinností, abychom jako křesťané pocházející z různých církví byly mezi sebou přívětiví a vzájemně se přijímali. Ale je tu i druhý velmi důležitý odkaz, který se vztahuje na lidi, kteří opouštějí své země a nacházejí se v obtížích při těchto nebezpečných cestách po moři. Proto vybrané téma zve všechny křesťany po celém světě k reflexi o povolání k pohostinnosti. Přirozeně, vždy máme na mysli Kristovo pozvání pomáhat lidem v nouzi, protože i ten nejmenší z našich bratrů je Ježíšem.“

Počínaje dneškem se v diecézích a farnostech po celém světě konají společné ekumenické modlitby křesťanů. Výjimkou není ani Řím, kde budou aktivity soustředěny především v bazilice sv. Pavla za hradbami, kterou mají v duchovní správě benediktini.

Během sedmi dnů se zde budou konat večerní modlitby za přítomnosti jedné z římských komunit různých křesťanských denominací, jako jsou: luteránská komunita, anglikánská komunita, rumunská pravoslavná diecéze v Římě, valdézska komunita, koptská pravoslavná komunita a ruská pravoslavná komunita.

V bazilice sv. Pavla za hradbami jsou v tomto zvláštním týdnu vystaveny ostatky sv. Timotea. Před urnou s jeho relikviemi bude ve středu 22. ledna modlitba Akathistos, kterou budou slavit biskup a kněží Rumunské pravoslavné diecéze v Itálii.

Ve stejný den se ve farnosti „Gesu di Nazareth“ uskuteční ekumenická vigilie Římské diecéze za účasti římského vikáře kardinála Angela De Donato. Ekumenické modlitby a přednášky se budou konat i v jiných římských kostelech, jako jsou katolický kostel sv. Brigity, kam přijde i ekumenická delegace z Finska, Anglikánské centrum v Římě, kostel Evangelické luteránské církve v Římě, Centrum Pro unione nebo Papežská univerzita sv. Tomáše Akvinského Angelicum.

Autor: Zuzana Klimanová - Vatikán
Zdroj: Vatican News

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 70. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Dnes si připomínáme 70. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení.
25.02.2020

Poselství Svatého otce Františka k postní době 2020

„Kristovým jménem vyzýváme: Smiřte se s Bohem!“ (2 Kor 5,20)
24.02.2020

Papež František v Bari: Nejvyšším cílem každé společnosti je mír

Svatý Otec František navštívil v neděli 23. února italské město Bari při příležitosti setkání katolických biskupů ze širokého okolí Středozemního moře, zaměřeného na budování pokoje ve složité oblasti kontaktu různých kultur a náboženství. Vytvářet pokoj je prioritou pro církev i společnosti, zdůraznil papež biskupům shromážděným v bazilice sv. Mikuláše.
24.02.2020

Prožijte postní dobu s myšlenkami arcibiskupa Graubnera

Každý den jednu krátkou myšlenku arcibiskupa Jana Graubnera naleznou během postní doby čtenáři olomouckého arcidiecézního webu na adrese www.ado.cz. Objevovat se bude v sekci „Myšlenka na týden“ v rámci titulní strany webu, a to od Popeleční středy (26. února) až do Velikonoc – poslední je plánována na slavnost Zmrtvýchvstání Páně (12. dubna).
24.02.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 24. února do 1. března 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
24.02.2020