Sbírka v olomoucké arcidiecézi překročila rekordních 30 milionů

Tříkrálová sbírka na území olomoucké arcidiecéze již předčila dosavadní rekord a překročila hranici 30 milionů korun. V kasičkách, s nimiž koledníci vyšli na začátku ledna do ulic Olomouckého, Zlínského a části Pardubického a Jihomoravského kraje, dosud bylo 31,8 milionu korun. Zbývá přitom ještě sečíst půldruhého procenta. Loni koledníci vybrali 29,8 milionu korun a šlo o nejvyšší částku od založení sbírky v roce 2000. ČTK to zjistila z údajů charity na www.trikralovasbirka.cz.
Publikováno: 21. 1. 2020 17:15

Foto: Ivana Bužková
Zdroj: Člověk a Víra

V olomoucké arcidiecézi, kde byla sbírka založena, jsou lidé nejštědřejší z celé republiky. Je to i tím, že každoročně ve zdejší arcidiecézi vyráží s kasičkami za dárci největší počet skupinek koledníků. Letos měli k dispozici 5832 kasiček, což je o 172 více než loni.

Výtěžek oblastních charit v olomoucké arcidiecézi je již téměř spočítaný, chybějí údaje pouze ze Šternberka a Zábřehu. Tradičně nejvíc vybrali koledníci na území Uherského Hradiště a Valašského Meziříčí, a to více než 2,5 milionu korun. Také olomoucká charita hlásí rekordní částku. "Na území olomouckého děkanátu, který zahrnuje město a 36 blízkých obcí, vyrazilo začátkem ledna prosit za chudé 432 kolednických skupinek, což je v přepočtu kolem 1600 dobrovolníků. Výtěžek Tříkrálové sbírky dosáhl na neuvěřitelnou částku. Pro lidi v nouzi byla vykoledována částka dva miliony korun, výtěžek tak převýšil loňskou sumu o více než 170.000 korun," informovala dnes ČTK mluvčí olomoucké charity Eva Štefková.

V olomoucké arcidiecézi je v porovnání s ostatními údaji v republice spočteno již také nejvíce pokladniček. Celorepublikový výtěžek už překročil 111 milionů korun, zbývá však ještě sečíst zhruba 15 procent, uvádějí na stránkách sbírky její koordinátoři.

Z výtěžku zůstává 65 procent v regionu, část jde na pomoc v zahraničí, což je v případě Arcidiecéze olomoucké Ukrajina a Haiti. V regionu peníze pomáhají lidem sociálně i zdravotně znevýhodněným. Peníze ze sbírky podpoří například sociální bydlení, finanční, materiální a potravinovou pomoc jednotlivcům i rodinám v nouzi a také domácí hospicovou péči.

Zdroj: ČTK

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Robert Schuman, jeden ze zakladatelů EU, blíže ke svatosti

Roberta Schumana, jednoho z otců zakladatelů Evropské unie, čeká podle prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení kardinála Semerara první krok na cestě ke svatosti. Papež František by mu měl již letos v červnu udělit přídomek "ctihodný", což je úvodní stupeň kanonizačního procesu.
13.04.2021

Charta Œcumenica: 20 výročí od podpisu

Charta Œcumenica - směrnice ohledně spolupráce mezi církvemi v Evropě, kterou v roce 2001 podepsali předsedové CCEE a CEC, je zásadním dokumentem, který usiluje o zachování a rozvoj bratrství mezi evropskými církvemi. K připomínce 20. výročí od podpisu tohoto dokumentu vydávají kardinál Angelo Bagnasco, předseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), a reverend Christian Krieger, předseda Konference evropských církví (CEC), společné prohlášení.
13.04.2021

Únos pěti kněží a dvou sester na Haiti

Zločinecká banda unesla na Haiti pět kněží a dvě řeholní sestry. Pachatelé požadují za rukojmí tučné výkupné.
12.04.2021

Prezentace Mezinárodního sympózia o teologii kněžství

Fundamentální teologii kněžství se bude věnovat mezinárodní sympózium, které bylo dnes představené v Tiskovém středisku Svatého stolce. Jeho pořadatelem je Kongregace pro biskupy a náplánováno bylo na únor příštího roku (17. – 10. 2. 2022).
12.04.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 12. do 18. dubna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
12.04.2021