Sbírka v olomoucké arcidiecézi překročila rekordních 30 milionů

Tříkrálová sbírka na území olomoucké arcidiecéze již předčila dosavadní rekord a překročila hranici 30 milionů korun. V kasičkách, s nimiž koledníci vyšli na začátku ledna do ulic Olomouckého, Zlínského a části Pardubického a Jihomoravského kraje, dosud bylo 31,8 milionu korun. Zbývá přitom ještě sečíst půldruhého procenta. Loni koledníci vybrali 29,8 milionu korun a šlo o nejvyšší částku od založení sbírky v roce 2000. ČTK to zjistila z údajů charity na www.trikralovasbirka.cz.
Publikováno: 21. 1. 2020 18:15

Foto: Ivana Bužková
Zdroj: Člověk a Víra

V olomoucké arcidiecézi, kde byla sbírka založena, jsou lidé nejštědřejší z celé republiky. Je to i tím, že každoročně ve zdejší arcidiecézi vyráží s kasičkami za dárci největší počet skupinek koledníků. Letos měli k dispozici 5832 kasiček, což je o 172 více než loni.

Výtěžek oblastních charit v olomoucké arcidiecézi je již téměř spočítaný, chybějí údaje pouze ze Šternberka a Zábřehu. Tradičně nejvíc vybrali koledníci na území Uherského Hradiště a Valašského Meziříčí, a to více než 2,5 milionu korun. Také olomoucká charita hlásí rekordní částku. "Na území olomouckého děkanátu, který zahrnuje město a 36 blízkých obcí, vyrazilo začátkem ledna prosit za chudé 432 kolednických skupinek, což je v přepočtu kolem 1600 dobrovolníků. Výtěžek Tříkrálové sbírky dosáhl na neuvěřitelnou částku. Pro lidi v nouzi byla vykoledována částka dva miliony korun, výtěžek tak převýšil loňskou sumu o více než 170.000 korun," informovala dnes ČTK mluvčí olomoucké charity Eva Štefková.

V olomoucké arcidiecézi je v porovnání s ostatními údaji v republice spočteno již také nejvíce pokladniček. Celorepublikový výtěžek už překročil 111 milionů korun, zbývá však ještě sečíst zhruba 15 procent, uvádějí na stránkách sbírky její koordinátoři.

Z výtěžku zůstává 65 procent v regionu, část jde na pomoc v zahraničí, což je v případě Arcidiecéze olomoucké Ukrajina a Haiti. V regionu peníze pomáhají lidem sociálně i zdravotně znevýhodněným. Peníze ze sbírky podpoří například sociální bydlení, finanční, materiální a potravinovou pomoc jednotlivcům i rodinám v nouzi a také domácí hospicovou péči.

Zdroj: ČTK

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 70. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Dnes si připomínáme 70. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení.
25.02.2020

Poselství Svatého otce Františka k postní době 2020

„Kristovým jménem vyzýváme: Smiřte se s Bohem!“ (2 Kor 5,20)
24.02.2020

Papež František v Bari: Nejvyšším cílem každé společnosti je mír

Svatý Otec František navštívil v neděli 23. února italské město Bari při příležitosti setkání katolických biskupů ze širokého okolí Středozemního moře, zaměřeného na budování pokoje ve složité oblasti kontaktu různých kultur a náboženství. Vytvářet pokoj je prioritou pro církev i společnosti, zdůraznil papež biskupům shromážděným v bazilice sv. Mikuláše.
24.02.2020

Prožijte postní dobu s myšlenkami arcibiskupa Graubnera

Každý den jednu krátkou myšlenku arcibiskupa Jana Graubnera naleznou během postní doby čtenáři olomouckého arcidiecézního webu na adrese www.ado.cz. Objevovat se bude v sekci „Myšlenka na týden“ v rámci titulní strany webu, a to od Popeleční středy (26. února) až do Velikonoc – poslední je plánována na slavnost Zmrtvýchvstání Páně (12. dubna).
24.02.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 24. února do 1. března 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
24.02.2020