Sbírka v olomoucké arcidiecézi překročila rekordních 30 milionů

Tříkrálová sbírka na území olomoucké arcidiecéze již předčila dosavadní rekord a překročila hranici 30 milionů korun. V kasičkách, s nimiž koledníci vyšli na začátku ledna do ulic Olomouckého, Zlínského a části Pardubického a Jihomoravského kraje, dosud bylo 31,8 milionu korun. Zbývá přitom ještě sečíst půldruhého procenta. Loni koledníci vybrali 29,8 milionu korun a šlo o nejvyšší částku od založení sbírky v roce 2000. ČTK to zjistila z údajů charity na www.trikralovasbirka.cz.
Publikováno: 21. 1. 2020 18:15

Foto: Ivana Bužková
Zdroj: Člověk a Víra

V olomoucké arcidiecézi, kde byla sbírka založena, jsou lidé nejštědřejší z celé republiky. Je to i tím, že každoročně ve zdejší arcidiecézi vyráží s kasičkami za dárci největší počet skupinek koledníků. Letos měli k dispozici 5832 kasiček, což je o 172 více než loni.

Výtěžek oblastních charit v olomoucké arcidiecézi je již téměř spočítaný, chybějí údaje pouze ze Šternberka a Zábřehu. Tradičně nejvíc vybrali koledníci na území Uherského Hradiště a Valašského Meziříčí, a to více než 2,5 milionu korun. Také olomoucká charita hlásí rekordní částku. "Na území olomouckého děkanátu, který zahrnuje město a 36 blízkých obcí, vyrazilo začátkem ledna prosit za chudé 432 kolednických skupinek, což je v přepočtu kolem 1600 dobrovolníků. Výtěžek Tříkrálové sbírky dosáhl na neuvěřitelnou částku. Pro lidi v nouzi byla vykoledována částka dva miliony korun, výtěžek tak převýšil loňskou sumu o více než 170.000 korun," informovala dnes ČTK mluvčí olomoucké charity Eva Štefková.

V olomoucké arcidiecézi je v porovnání s ostatními údaji v republice spočteno již také nejvíce pokladniček. Celorepublikový výtěžek už překročil 111 milionů korun, zbývá však ještě sečíst zhruba 15 procent, uvádějí na stránkách sbírky její koordinátoři.

Z výtěžku zůstává 65 procent v regionu, část jde na pomoc v zahraničí, což je v případě Arcidiecéze olomoucké Ukrajina a Haiti. V regionu peníze pomáhají lidem sociálně i zdravotně znevýhodněným. Peníze ze sbírky podpoří například sociální bydlení, finanční, materiální a potravinovou pomoc jednotlivcům i rodinám v nouzi a také domácí hospicovou péči.

Zdroj: ČTK

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Česká tenisová špička podpořila Arcidiecézní charitu Praha

V areálu pražské Sparty se odehrává charitativní turnaj O pohár prezidenta Českého tenisového svazu. Akce se účastní nejlepší čeští tenisté a tenistky včetně Petry Kvitové, Barbory Strýcové, Jiřího Veselého či Lukáše Rosola. Hráči se rozhodli vzdát části startovného ve prospěch Nadace Pohyb bez pomoci a Arcidiecézní charity Praha.
28.05.2020

Brno ozdobí socha P. Martina Středy

V rámci projektu Magistrátu statutárního města Brna "Sochy pro Brno" ozdobí jihomoravskou metropoli nová socha, tentokrát jezuitského kněze P. Martina Středy. Slavnostně bude odhalena v rámci srpnových oslav Dne Brna.
28.05.2020

P. Jiří Mannl oslavil sté narozeniny

Před sto lety se 21.5. narodil kněz královéhradecké diecéze Jiří Mannl, který nyní žije ve farnosti ve Vysokém Mýtě.
28.05.2020

Nominantka za ČBK Hana Lipovská byla zvolena do Rady České televize

ČBK nominovala do Rady České televize Hanu Lipovskou, která dnes tuto nominaci proměnila a poslanci ji 114 hlasy zvolili za novou členku rady.
27.05.2020

Papež: Modlitba přitahuje Boží moc

Pravidelná středeční katecheze byla papežem pronesena v knihovně Apoštolského paláce před televizními kamerami. Uvedena byla četbou několika veršů ze Žalmu (Žl 17, 1-3.5): »Slyš, Hospodine, spravedlivou žádost, všimni si mého nářku«. V katechezi se pak papež František zaměřil na modlitbu spravedlivých.
27.05.2020