Čeští biskupové popřáli kardinálu Schönbornovi k jeho dnešním 75. narozeninám

Datum publikace22. 1. 2020, 18.15

Rakouský kardinál Christoph Schönborn dnes oslavil 75 let.

Česká biskupská konference dnes zaslala blahopřání rakouskému kardinálu Christophu Schönbornovi k jeho dnešním 75. narozeninám:

„Vážený otče kardinále,

u příležitosti Vašich dnešních 75. narozenin děkujeme Pánu za dar Vašeho života, za velký příklad živé víry a následování našeho Pána.

Jménem všech biskupů České biskupské konference, shromážděných na plenárním zasedání v Praze, Vám vyprošuji Boží blízkost a ochrannou ruku Matky Boží. Ať Vás Pán zahrne hojnými milostmi moudrosti i odvahy, všeobjímající lásky a všemi dary Svého Ducha.

Dominik kardinál Duka OP, Arcibiskup pražský“

Christoph kardinál Schönborn OP (celým jménem Christoph Maria Michael Hugo Damian Peter Adalbert Schönborn) je rakouský katolický duchovní, dominikánský mnich a teolog, 16. arcibiskup vídeňský.

Narodil se 22. ledna 1945 na zámku Skalka jako druhý syn hraběte Huga Damiana von Schönborn a baronesy Eleonory Ottilie Hildy Marie, rozené von Doblhoff. Měl dva bratry a jednu sestru. V září 1945 byla rodina v rámci odsunu Němců vysídlena z Československa a posléze žila převážně v Rakousku. V roce 1959 se jeho rodiče rozvedli.

Christoph po maturitě (1963) vstoupil do dominikánského řádu a studoval teologii, filosofii a psychologii v Bornheimu, ve Vídni a v Paříži. 27. prosince 1970 jej kardinál König vysvětil na kněze. Získal licenciát posvátné teologie (1971) a po dalších studiích teologie v Řezně (mimo jiné pod Josephem Ratzingerem) dokončil doktorát posvátné teologie v Paříži. Od roku 1975 byl profesorem na Universität Freiburg ve Švýcarsku, nejprve učil katolickou dogmatiku a později ještě teologii východních církví.

Biskupské svěcení přijal v září 1991, kdy byl jmenován pomocným biskupem vídeňské arcidiecéze. V roce 1998 byl jmenován kardinálem a krátce poté i zvolen předsedou Rakouské biskupské konference. Jeho biskupské heslo zní Vos autem dixi amicos (česky Nazval jsem vás přáteli). V roce 2005 byl novináři často uváděn mezi kardinály majícími šanci na zvolení papežem (tzv. papabile).

Zdroj: Wikipedia

Autor článku: TS ČBK