Mariánský sloup se může vrátit na Staroměstské náměstí v Praze

Pražský zastupitel Jan Wolf (Spojené síly, KDU-ČSL) dosáhl svého. Po mnoha pokusech prosadil, že zastupitelstvo odsouhlasilo návrat monumentu na Staroměstské náměstí.
Publikováno: 23. 1. 2020 17:30

Ilustrační foto: Karel Pazourek, Člověk a víra

Pro bylo 34 hlasů z 65, návrh podpořili zastupitelé napříč všemi kluby s výjimkou Pirátů. Dosud vedení Prahy instalaci pokaždé odmítlo.
Zastupitelé zároveň zrušili své starší rozhodnutí, podle něhož měl právě Wolf ještě coby radní pro kulturu vypovědět všechny smlouvy s katolickou společností pro obnovu sloupu. Wolf to nikdy neudělal.

Proti opětovné instalaci sloupu ­ strženého 3. listopadu 1918 ­ zaznělo i ve čtvrtek mnoho hlasů, řečníci odmítli, že by mělo jít o symbol smíření. Na letošek připadá 400. výročí bitvy na Bílé hoře a 350. výročí úmrtí Jana Ámose Komenského.

Zosobnění konfliktu

O instalaci sloupu musí ještě rozhodnout stavební úřad Prahy 1, dosud k tomu chyběl souhlas Prahy jakožto majitele pozemku na Staroměstském náměstí, jehož podoba je navíc chráněna jako národní kulturní památka.
Podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha sobě) mají historici umění výhrady k současnému dílu sochaře Petra Váni. A takové vrátit na Staroměstské náměstí nelze. „Přední historici umění se shodnou na tom, že dnešní podoba stoupu je jen volnou napodobeninou a nedosahuje kvality původního díla Jana Jiřího Bendla,“ uvedl Scheinherr (Praha sobě).
Zvrátit rozhodnutí zastupitelů se nepovedlo ani primátoru Zdeňku Hřibovi (Piráti), který se snažil, aby jednání o sloupu zastupitelé vyřadili z programu. Hřib odkázal na dopis 26 předních historiků umění vedení Prahy.
Ti se obávají „zcela nevěrohodné, banální atrakce“ a odmítají, že by Váňovo dílo bylo kulturní památkou. „Myslím, že banálních atrakcí máme dost,“ řekl Hřib a sloup označil za porážku myšlenky tolerance. „Sloup je vlastně zosobněním zbytečného konfliktu,“ uvedl primátor.

Zastánci sloupu z poloviny 17. století ho označují pouze za symbol vítězství nad Švédy v roce 1648. „Byl to čtvrtý mariánský sloup v Evropě,“ uvedl Wolf. Pražský sloup vysochal Jan Jiří Bendl z pískovce, předchozí v Římě, Mnichově a ve Vídni byly mramorové.

I podle historika Jana Royta sloup na náměstí patří. „Chybí tam něco, co je spojeno s katolickou zbožností, a to je mariánské úcta,“ argumentoval Royt.

Podle usnesení zastupitelstva má Praha dát souhlas s využitím svých pozemků na Staroměstském náměstí k instalaci sloupu. Jde zřejmě o jediný dokument, který zastáncům Váňova sloupu chyběl.

(Zdroj: novinky.cz)

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 70. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Dnes si připomínáme 70. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení.
25.02.2020

Poselství Svatého otce Františka k postní době 2020

„Kristovým jménem vyzýváme: Smiřte se s Bohem!“ (2 Kor 5,20)
24.02.2020

Papež František v Bari: Nejvyšším cílem každé společnosti je mír

Svatý Otec František navštívil v neděli 23. února italské město Bari při příležitosti setkání katolických biskupů ze širokého okolí Středozemního moře, zaměřeného na budování pokoje ve složité oblasti kontaktu různých kultur a náboženství. Vytvářet pokoj je prioritou pro církev i společnosti, zdůraznil papež biskupům shromážděným v bazilice sv. Mikuláše.
24.02.2020

Prožijte postní dobu s myšlenkami arcibiskupa Graubnera

Každý den jednu krátkou myšlenku arcibiskupa Jana Graubnera naleznou během postní doby čtenáři olomouckého arcidiecézního webu na adrese www.ado.cz. Objevovat se bude v sekci „Myšlenka na týden“ v rámci titulní strany webu, a to od Popeleční středy (26. února) až do Velikonoc – poslední je plánována na slavnost Zmrtvýchvstání Páně (12. dubna).
24.02.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 24. února do 1. března 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
24.02.2020