Lupa
Obsah Obsah
Portál

Mariánský sloup se může vrátit na Staroměstské náměstí v Praze

Datum publikace23. 1. 2020, 16.30
TiskTisk

Pražský zastupitel Jan Wolf (Spojené síly, KDU-ČSL) dosáhl svého. Po mnoha pokusech prosadil, že zastupitelstvo odsouhlasilo návrat monumentu na Staroměstské náměstí.

Ilustrační foto: Karel Pazourek, Člověk a víra

Pro bylo 34 hlasů z 65, návrh podpořili zastupitelé napříč všemi kluby s výjimkou Pirátů. Dosud vedení Prahy instalaci pokaždé odmítlo.
Zastupitelé zároveň zrušili své starší rozhodnutí, podle něhož měl právě Wolf ještě coby radní pro kulturu vypovědět všechny smlouvy s katolickou společností pro obnovu sloupu. Wolf to nikdy neudělal.

Proti opětovné instalaci sloupu ­ strženého 3. listopadu 1918 ­ zaznělo i ve čtvrtek mnoho hlasů, řečníci odmítli, že by mělo jít o symbol smíření. Na letošek připadá 400. výročí bitvy na Bílé hoře a 350. výročí úmrtí Jana Ámose Komenského.

Zosobnění konfliktu

O instalaci sloupu musí ještě rozhodnout stavební úřad Prahy 1, dosud k tomu chyběl souhlas Prahy jakožto majitele pozemku na Staroměstském náměstí, jehož podoba je navíc chráněna jako národní kulturní památka.
Podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha sobě) mají historici umění výhrady k současnému dílu sochaře Petra Váni. A takové vrátit na Staroměstské náměstí nelze. „Přední historici umění se shodnou na tom, že dnešní podoba stoupu je jen volnou napodobeninou a nedosahuje kvality původního díla Jana Jiřího Bendla,“ uvedl Scheinherr (Praha sobě).
Zvrátit rozhodnutí zastupitelů se nepovedlo ani primátoru Zdeňku Hřibovi (Piráti), který se snažil, aby jednání o sloupu zastupitelé vyřadili z programu. Hřib odkázal na dopis 26 předních historiků umění vedení Prahy.
Ti se obávají „zcela nevěrohodné, banální atrakce“ a odmítají, že by Váňovo dílo bylo kulturní památkou. „Myslím, že banálních atrakcí máme dost,“ řekl Hřib a sloup označil za porážku myšlenky tolerance. „Sloup je vlastně zosobněním zbytečného konfliktu,“ uvedl primátor.

Zastánci sloupu z poloviny 17. století ho označují pouze za symbol vítězství nad Švédy v roce 1648. „Byl to čtvrtý mariánský sloup v Evropě,“ uvedl Wolf. Pražský sloup vysochal Jan Jiří Bendl z pískovce, předchozí v Římě, Mnichově a ve Vídni byly mramorové.

I podle historika Jana Royta sloup na náměstí patří. „Chybí tam něco, co je spojeno s katolickou zbožností, a to je mariánské úcta,“ argumentoval Royt.

Podle usnesení zastupitelstva má Praha dát souhlas s využitím svých pozemků na Staroměstském náměstí k instalaci sloupu. Jde zřejmě o jediný dokument, který zastáncům Váňova sloupu chyběl.

(Zdroj: novinky.cz)

Autor článku: Tereza Myslilová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou