Kardinál Czerny bude hlavním celebrantem poutní mše svaté na Velehradě

Hlavním celebrantem kazatelem letošní pouti na Velehradě bude kardinál Michael Czerny. Oznámil to český primas Dominik Duka. Rodák z Československa v současnosti působí v Úřadu pro lidský integrální rozvoj, který se zabývá migranty a uprchlíky.
Publikováno: 24. 1. 2020 12:30

Hlavním celebrantem při tradiční cyrilometodějské pouti 5. července na Velehradě bude letos jezuitský kardinál Michael Czerny, brněnský rodák, který od svých dvou let vyrůstal v Kanadě.

„Kardinál Czerny se zavázal, že všechno bude v češtině,“ řekl kardinál Duka během brífinku ke 121. plenárnímu zasedání České biskupské konference. Czerny by měl předsedat hlavní mši svaté Dnů lidí dobré vůle. „Po pouti se u nás zdrží trochu déle, aby poznal svou rodnou zem,“ dodal český primas s tím, že vatikánský duchovní jako malý češtině rozuměl, ale postupně ji zapomněl. Jeho rodina totiž krátce po Czerneho narození v roce 1946 emigrovala a usadila se v Kanadě.

 
Kardinál Michael Czerny

Kardinál Czerny se narodil 18. července 1946 v Brně a před koncem roku 1948 jeho rodina emigrovala do Kanady. Tam vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova a později v letech 1992 – 2002 pracoval v ústředí jezuitů v Římě na Sekretariátu pro sociální apoštolát a podporu víry a spravedlnosti.

Od roku 2010 pracoval kardinál Czerny v Papežské radě pro spravedlnost a pokoj, která se později přetransformovala jako součást Úřadu pro integrální lidský rozvoj.

V září 2019 ho papež František jmenoval kardinálem a v říjnu mu udělil biskupské svěcení s hodností titulárního arcibiskupa. 

Na návštěvě v České republice a na Slovensku

Za svůj život byl v Čechách několikrát. V letech 1987 - 88 se v Praze a Brně setkal s tajně působícími jezuity. V dubnu 1989 navštívil tehdejšího slovenského provinciála P. Andreje Osvalda ve Važci. 

„Při všech těchto setkáních na mě zapůsobila odvaha a víra těch, kteří během období komunismu, udržovali hořící plamen křesťanské víry a otevřenou svatyni života Církve," vzpomíná kardinál Micheal Czerny a dodává:

„Od té doby jsem byl v České republice a na Slovensku na setkáních jezuitského sociálního apoštolátu ve středovýchodní Evropě, jedno bylo v lednu 1996 v Jezuitské rezidenci při kostele sv. Ignáce v Praze a dále pak v listopadu 1998 v exercičním domě sv. Ignáce v Prešově.“

(Zdroj: Proglas, Vatican News)

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papež František: Křesťanství je živý vztah s Pánem

Při promluvě před nedělní modlitbou Regina Coeli, která se konala poprvé od 14. března opět z okna Apoštolského paláce, papež František připomněl, že křesťanství není jen nauka nebo morální ideál, ale je to živý vztah s Bohem.
18.04.2021

Videokázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti - 3. neděle velikonoční

Nedělní kázání (nejen) pro děti P. Romana Vlka pro 3. neděli velikonoční.
18.04.2021

Fotogalerie: Beatifikace P. Jana Dominika Zavřela z Chodova

V italském opatství Casamari byli dnes beatifikováni cisterciáčtí mučedníci ze sklonku 18. století, ctihodný Simeon Cardona a jeho pět druhů, mezi kterými je také původem český kněz P. Jan Chryzostom Dominik Zavřel O.Cist. Slavnostní bohoslužby se účastnil i velvyslanec ČR při Svatém stolci Václav Kolaja, rektor Papežské koleje sv. Jana Nepomuckého v Římě P. Roman Czudek, profesor Papežské univerzity sv. Tomáše Akvinského (Angelicum) v Římě P. Efrem Jindráček OP, cisterciáci z Vyššího Brodu v čele s jejich převorem. Níže krátká reflexe P. Czudka z dnešní slavnosti:
17.04.2021

Kardinál Semeraro při beatifikaci v Casamari: Láska přemáhá strach

Prefekt Kongregace pro svatořečení, kard. Marcello Semeraro, dnes v opatství Casamari, vzdáleném zhruba sto kilometrů jižně od Říma, slavil beatifikační liturgii cisterciáckých mučedníků ze sklonku 18. století, ctihodného Simeona Cardony a pěti druhů, mezi nimiž je také původem český kněz, P. Jan Chryzostom Dominik Zavřel O.Cist., mučedník eucharistie.
17.04.2021

TOP - Týden otevřených kostelů v Hradci Králové

Týden otevřených kostelů (TOK), pokud to vládní nařízení dovolí, se letos uskuteční v Hradci Králové ve dnech 23. - 30. 5. 2021. Projekt má za cíl představit křesťanství a ukázat co nejširší rozsah jeho aktivit a tím pomoci odbourat zažité předsudky, rozšířit povědomí o historicko-kulturním dědictví křesťanství, které nabízejí sakrální stavby a praktické připomenutí toho, že jsou centrem společenského a kulturního života města i dnes.
16.04.2021