Kardinál Czerny bude hlavním celebrantem poutní mše svaté na Velehradě

Hlavním celebrantem kazatelem letošní pouti na Velehradě bude kardinál Michael Czerny. Oznámil to český primas Dominik Duka. Rodák z Československa v současnosti působí v Úřadu pro lidský integrální rozvoj, který se zabývá migranty a uprchlíky.
Publikováno: 24. 1. 2020 13:30

Hlavním celebrantem při tradiční cyrilometodějské pouti 5. července na Velehradě bude letos jezuitský kardinál Michael Czerny, brněnský rodák, který od svých dvou let vyrůstal v Kanadě.

„Kardinál Czerny se zavázal, že všechno bude v češtině,“ řekl kardinál Duka během brífinku ke 121. plenárnímu zasedání České biskupské konference. Czerny by měl předsedat hlavní mši svaté Dnů lidí dobré vůle. „Po pouti se u nás zdrží trochu déle, aby poznal svou rodnou zem,“ dodal český primas s tím, že vatikánský duchovní jako malý češtině rozuměl, ale postupně ji zapomněl. Jeho rodina totiž krátce po Czerneho narození v roce 1946 emigrovala a usadila se v Kanadě.

 
Kardinál Michael Czerny

Kardinál Czerny se narodil 18. července 1946 v Brně a před koncem roku 1948 jeho rodina emigrovala do Kanady. Tam vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova a později v letech 1992 – 2002 pracoval v ústředí jezuitů v Římě na Sekretariátu pro sociální apoštolát a podporu víry a spravedlnosti.

Od roku 2010 pracoval kardinál Czerny v Papežské radě pro spravedlnost a pokoj, která se později přetransformovala jako součást Úřadu pro integrální lidský rozvoj.

V září 2019 ho papež František jmenoval kardinálem a v říjnu mu udělil biskupské svěcení s hodností titulárního arcibiskupa. 

Na návštěvě v České republice a na Slovensku

Za svůj život byl v Čechách několikrát. V letech 1987 - 88 se v Praze a Brně setkal s tajně působícími jezuity. V dubnu 1989 navštívil tehdejšího slovenského provinciála P. Andreje Osvalda ve Važci. 

„Při všech těchto setkáních na mě zapůsobila odvaha a víra těch, kteří během období komunismu, udržovali hořící plamen křesťanské víry a otevřenou svatyni života Církve," vzpomíná kardinál Micheal Czerny a dodává:

„Od té doby jsem byl v České republice a na Slovensku na setkáních jezuitského sociálního apoštolátu ve středovýchodní Evropě, jedno bylo v lednu 1996 v Jezuitské rezidenci při kostele sv. Ignáce v Praze a dále pak v listopadu 1998 v exercičním domě sv. Ignáce v Prešově.“

(Zdroj: Proglas, Vatican News)

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 70. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Dnes si připomínáme 70. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení.
25.02.2020

Poselství Svatého otce Františka k postní době 2020

„Kristovým jménem vyzýváme: Smiřte se s Bohem!“ (2 Kor 5,20)
24.02.2020

Papež František v Bari: Nejvyšším cílem každé společnosti je mír

Svatý Otec František navštívil v neděli 23. února italské město Bari při příležitosti setkání katolických biskupů ze širokého okolí Středozemního moře, zaměřeného na budování pokoje ve složité oblasti kontaktu různých kultur a náboženství. Vytvářet pokoj je prioritou pro církev i společnosti, zdůraznil papež biskupům shromážděným v bazilice sv. Mikuláše.
24.02.2020

Prožijte postní dobu s myšlenkami arcibiskupa Graubnera

Každý den jednu krátkou myšlenku arcibiskupa Jana Graubnera naleznou během postní doby čtenáři olomouckého arcidiecézního webu na adrese www.ado.cz. Objevovat se bude v sekci „Myšlenka na týden“ v rámci titulní strany webu, a to od Popeleční středy (26. února) až do Velikonoc – poslední je plánována na slavnost Zmrtvýchvstání Páně (12. dubna).
24.02.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 24. února do 1. března 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
24.02.2020