Kardinál Czerny bude hlavním celebrantem poutní mše svaté na Velehradě

Datum publikace24. 1. 2020, 12.30

Hlavním celebrantem kazatelem letošní pouti na Velehradě bude kardinál Michael Czerny. Oznámil to český primas Dominik Duka. Rodák z Československa v současnosti působí v Úřadu pro lidský integrální rozvoj, který se zabývá migranty a uprchlíky.

Hlavním celebrantem při tradiční cyrilometodějské pouti 5. července na Velehradě bude letos jezuitský kardinál Michael Czerny, brněnský rodák, který od svých dvou let vyrůstal v Kanadě.

„Kardinál Czerny se zavázal, že všechno bude v češtině,“ řekl kardinál Duka během brífinku ke 121. plenárnímu zasedání České biskupské konference. Czerny by měl předsedat hlavní mši svaté Dnů lidí dobré vůle. „Po pouti se u nás zdrží trochu déle, aby poznal svou rodnou zem,“ dodal český primas s tím, že vatikánský duchovní jako malý češtině rozuměl, ale postupně ji zapomněl. Jeho rodina totiž krátce po Czerneho narození v roce 1946 emigrovala a usadila se v Kanadě.

Kardinál Michael Czerny

Kardinál Czerny se narodil 18. července 1946 v Brně a před koncem roku 1948 jeho rodina emigrovala do Kanady. Tam vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova a později v letech 1992 – 2002 pracoval v ústředí jezuitů v Římě na Sekretariátu pro sociální apoštolát a podporu víry a spravedlnosti.

Od roku 2010 pracoval kardinál Czerny v Papežské radě pro spravedlnost a pokoj, která se později přetransformovala jako součást Úřadu pro integrální lidský rozvoj.

V září 2019 ho papež František jmenoval kardinálem a v říjnu mu udělil biskupské svěcení s hodností titulárního arcibiskupa.

Na návštěvě v České republice a na Slovensku

Za svůj život byl v Čechách několikrát. V letech 1987 - 88 se v Praze a Brně setkal s tajně působícími jezuity. V dubnu 1989 navštívil tehdejšího slovenského provinciála P. Andreje Osvalda ve Važci.

„Při všech těchto setkáních na mě zapůsobila odvaha a víra těch, kteří během období komunismu, udržovali hořící plamen křesťanské víry a otevřenou svatyni života Církve,' vzpomíná kardinál Micheal Czerny a dodává:

„Od té doby jsem byl v České republice a na Slovensku na setkáních jezuitského sociálního apoštolátu ve středovýchodní Evropě, jedno bylo v lednu 1996 v Jezuitské rezidenci při kostele sv. Ignáce v Praze a dále pak v listopadu 1998 v exercičním domě sv. Ignáce v Prešově.“

(Zdroj: Proglas, Vatican News)

Autor článku: Tereza Myslilová