Kardinál Czerny bude hlavním celebrantem poutní mše svaté na Velehradě

Hlavním celebrantem kazatelem letošní pouti na Velehradě bude kardinál Michael Czerny. Oznámil to český primas Dominik Duka. Rodák z Československa v současnosti působí v Úřadu pro lidský integrální rozvoj, který se zabývá migranty a uprchlíky.
Publikováno: 24. 1. 2020 12:30

Hlavním celebrantem při tradiční cyrilometodějské pouti 5. července na Velehradě bude letos jezuitský kardinál Michael Czerny, brněnský rodák, který od svých dvou let vyrůstal v Kanadě.

„Kardinál Czerny se zavázal, že všechno bude v češtině,“ řekl kardinál Duka během brífinku ke 121. plenárnímu zasedání České biskupské konference. Czerny by měl předsedat hlavní mši svaté Dnů lidí dobré vůle. „Po pouti se u nás zdrží trochu déle, aby poznal svou rodnou zem,“ dodal český primas s tím, že vatikánský duchovní jako malý češtině rozuměl, ale postupně ji zapomněl. Jeho rodina totiž krátce po Czerneho narození v roce 1946 emigrovala a usadila se v Kanadě.

 
Kardinál Michael Czerny

Kardinál Czerny se narodil 18. července 1946 v Brně a před koncem roku 1948 jeho rodina emigrovala do Kanady. Tam vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova a později v letech 1992 – 2002 pracoval v ústředí jezuitů v Římě na Sekretariátu pro sociální apoštolát a podporu víry a spravedlnosti.

Od roku 2010 pracoval kardinál Czerny v Papežské radě pro spravedlnost a pokoj, která se později přetransformovala jako součást Úřadu pro integrální lidský rozvoj.

V září 2019 ho papež František jmenoval kardinálem a v říjnu mu udělil biskupské svěcení s hodností titulárního arcibiskupa. 

Na návštěvě v České republice a na Slovensku

Za svůj život byl v Čechách několikrát. V letech 1987 - 88 se v Praze a Brně setkal s tajně působícími jezuity. V dubnu 1989 navštívil tehdejšího slovenského provinciála P. Andreje Osvalda ve Važci. 

„Při všech těchto setkáních na mě zapůsobila odvaha a víra těch, kteří během období komunismu, udržovali hořící plamen křesťanské víry a otevřenou svatyni života Církve," vzpomíná kardinál Micheal Czerny a dodává:

„Od té doby jsem byl v České republice a na Slovensku na setkáních jezuitského sociálního apoštolátu ve středovýchodní Evropě, jedno bylo v lednu 1996 v Jezuitské rezidenci při kostele sv. Ignáce v Praze a dále pak v listopadu 1998 v exercičním domě sv. Ignáce v Prešově.“

(Zdroj: Proglas, Vatican News)

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Česko-německý benefiční běh: Ackermann-Gemeinde podpořilo Teplice

Dobročinný silvestrovský běh vynesl teplickým salesiánům téměř 5000 EUR. Většina příspěvků pocházela od německých běžců z organizace Ackermann-Gemeinde. Výtěžek podpoří Živý dům v Teplicích – nové centrum pro volnočasové aktivity a sociální služby pro děti i jejich rodiny.
25.01.2021

Křesťanský ekumenický web signály.cz připravil vzdělávací semináře pro mládež

Křesťanský ekumenický web signály.cz připravil v rámci celoročního projektu digitální evangelizace vzdělávací semináře pro mládež. Nejen pro studenty středních a vysokých škol se bude každý měsíc konat seminář zaměřený na otázky dnešní mládeže nejen ve víře, ale i v běžném životě.
25.01.2021

Videokázání (nejen) pro děti P. Romana Vlka - 3. neděle v mezidobí

Přinášíme vám pravidelné videokázání P. Romana Vlka ke 3. neděli v mezidobí.
25.01.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 25. do 31. ledna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a České televizi.
25.01.2021

Papež František rozdal Bible a vyzval k modlitbě za bezdomovce zemřelé zimou

Promluvu před polední modlitbu Anděl Páně pronesl papež František z knihovny Apoštolského paláce. Zamýšlel se nad evangelijním úryvkem ze sv. Marka, které nám ukazuje "předání štafety" Janem Křitelem Ježíši, připomněl dnešní Neděli Božího slova a vyzval k modlitbě za bezdomovce.
24.01.2021