Programové tipy Radia Proglas na 5. týden 2020

V týdnu od 27. ledna naladíte na Proglasu například rozhovor s britskou zpěvačkou Lucy Grimble nebo pořad Křesťan a svět věnovaný Hnutí Fokoláre.
Publikováno: 24. 1. 2020 17:15

V aktuálním týdnu vysíláme v přímém přenosu následující bohoslužby:

v úterý 28. ledna v 18.00 mši svatou za pracovníky a spolupracovníky Proglasu ze studia Proglasu, celebruje P. Josef Prokeš, ve čtvrtek 30. ledna od 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné, v pátek 31. ledna v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v neděli 2. února v 9.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Pardubicích.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

K modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství se můžete připojit v pátek v 15.10.

Brány základních uměleckých škol v Praze se otevírají nejstarší generaci v rámci Akademie pro seniory. Nikdy totiž není pozdě na splnění svého snu a navázaní nových přátelství. Vypravte se s námi do ZUŠ ve Štefánikově ulici v Praze, která seniorům nabízí výuku několika hudebních nástrojů, sborový zpěv či kurzy malby, grafiky nebo keramiky – a to v pondělí 27. ledna od 9.00 v pořadu Vítejte, senioři!

Ve věku nedožitých 90 let zemřel v sobotu 18. ledna P. Stanislav Lekavý, vězeň komunismu a dlouholetý správce poutního místa Panny Marie Pomocné (Maria Hilf) u Zlatých Hor. V pondělí 27. ledna ve 20.15 uvede Proglas mimořádnou reprízu pořadu, který v roce 2009 natočil redaktor Antonín Žolnerčík.

Noční cukrárna – 90 minut pro nespavce, převážně nevážně. Dvojice moderátorů jen tak mezi řečí servíruje písničky, které ve vysílání běžně nezachytíte. Celkovou příjemnou náladu dotváří zajímavosti a kuriozity z domova i ze světa, soutěže o hodnotné ceny a kulturní pozvánky. Ve středu 29. ledna od 22.30 se na vás těší Anežka Jakubcová a spolu s ní poprvé náš externí redaktor P. Jan Krbec.

V polovině ledna by oslavil 85. narozeniny houslista, pedagog, komorní hráč a někdejší primáš Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů Bohumil Smejkal. Jeho „husličky z javora“ se rozezní a tím i vzpomeneme na tuto jedinečnou hudební osobnost ve Folklorním okénku ve středu 29. ledna v 16.55.

Britská zpěvačka Lucy Grimble v létě roku 2019 navštívila také Českou republiku a vystoupila na festivalu UNITED. „Psaní písní je pro mě způsob, jak vyjádřit emoce a myšlenky. Také je to způsob, jak upřímně mluvit s Bohem,“ řekla v rozhovoru hudebnice, jejíž nové CD představí pořad Jak se vám líbí ve čtvrtek 30. ledna od 19.15. Těší se na vás redaktorka Mariana Ambrožová.

K několika událostem, které rámovaly konec ledna a závěr prvního pololetí školního roku, se vrátí Filip Breindl v pátek 31. ledna od 9.00 v pořadu Všimli jsme si. Zazní například bilancování rakouského kardinála s českým rodištěm Christopha Schönborna, který v lednu oslavil 75. narozeniny. Řeč bude i o stejném výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi a odchodu Velké Británie z Evropské unie k termínu 31. ledna.

Dílo Mariino neboli Hnutí Fokoláre usiluje o jednotu v rodinách i ve světě. Základy své spirituality tak položilo na slovech z Ježíšovy velekněžské modlitby: „Aby všichni byli jedno jako ty, Otče, ve mně a já v tobě.“ Co je tedy tím krbem (italsky focolare), u nějž se shromažďují, ohřívají a nabírají sílu? O tom, jak v běhu dní žijí odkaz zakladatelky hnutí Chairy Lubichové, promluví manželé Martina a Karel Fürstovi a kněz Jaroslav Karas v pořadu Křesťan a svět v neděli 2. února ve 20.15.

 

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 70. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Dnes si připomínáme 70. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení.
25.02.2020

Poselství Svatého otce Františka k postní době 2020

„Kristovým jménem vyzýváme: Smiřte se s Bohem!“ (2 Kor 5,20)
24.02.2020

Papež František v Bari: Nejvyšším cílem každé společnosti je mír

Svatý Otec František navštívil v neděli 23. února italské město Bari při příležitosti setkání katolických biskupů ze širokého okolí Středozemního moře, zaměřeného na budování pokoje ve složité oblasti kontaktu různých kultur a náboženství. Vytvářet pokoj je prioritou pro církev i společnosti, zdůraznil papež biskupům shromážděným v bazilice sv. Mikuláše.
24.02.2020

Prožijte postní dobu s myšlenkami arcibiskupa Graubnera

Každý den jednu krátkou myšlenku arcibiskupa Jana Graubnera naleznou během postní doby čtenáři olomouckého arcidiecézního webu na adrese www.ado.cz. Objevovat se bude v sekci „Myšlenka na týden“ v rámci titulní strany webu, a to od Popeleční středy (26. února) až do Velikonoc – poslední je plánována na slavnost Zmrtvýchvstání Páně (12. dubna).
24.02.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 24. února do 1. března 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
24.02.2020