V Lurdech v rámci Dní sv. Františka Saleského opět probíhá setkání katolických novinářů

Ve francouzských Lurdech se v těchto dnech již potřetí konají Dny sv. Františka Saleského na téma: „Média a blízkost“. Třídenní setkání mediálních pracovníků pojmenované po patronu žurnalistů vrcholí dnes na svátek světce 24. ledna. V tento den Svatý stolec již tradičně zveřejňuje text papežského poselství ke Světovému dni sdělovacích prostředků.
Publikováno: 24. 1. 2020 13:00

Akci pořádá Dikastérium pro komunikaci Svatého stolce a Federace katolických médií, ale podílejí se na ní také Signis - katolické sdružení profesionálů v rámci komunikačních prostředků, Francouzská biskupská konference a správa svatyně v Lurdech.

V centru letošního setkání je téma blízkosti k publiku, protože v mnoha zemích vzrůstá nedůvěra vůči médiím. Například ve Francii zpravodajství o protestním hnutí přítomném na sociálních sítích s názvem „Žluté vesty“ (Mouvement des gilets jaunes) způsobilo podle Institutu Reuters pokles důvěry vůči médiím na 24 %, což je nejméně v Evropě.

Na setkání přednášejí odborníci z oblasti sociologie médií, profesoři v komunikačních vědách i specialisté na robotiku a digitální média. Diskuse a pracovní kroužky se věnují např. tématu „sociální sítě a iluze blízkosti“ nebo analýze silných a slabých stránek informování na lokální úrovni.

Letošních Dnů sv. Františka Saleského se na známém mariánském poutním místě účastní kolem 250 pracovníků katolických médií - novinářů, redaktorů a odpovědných osob za komunikaci v rámci církve z 25 zemí. Program zahájil rektor Mariánské svatyně v Lurdech Mons. Olivier Ribadeau-Dumas, předseda Federace katolických médií Jean-Marie Montel a prefekt vatikánského dikasteria pro komunikaci Paolo Ruffini.

Zahajovací mši ve středu odpoledne předsedal kardinál Philippe Ouédraogo z Burkina Faso, nový předseda Symposia biskupských konferencí Afriky a Madagaskaru. Ten ve čtvrtek předal také cenu otce Jacquesa Hamela novináři Pierrovi Jovanovic za jeho článek o mladé křesťance, kterou zabili džihádisté.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 70. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Dnes si připomínáme 70. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení.
25.02.2020

Poselství Svatého otce Františka k postní době 2020

„Kristovým jménem vyzýváme: Smiřte se s Bohem!“ (2 Kor 5,20)
24.02.2020

Papež František v Bari: Nejvyšším cílem každé společnosti je mír

Svatý Otec František navštívil v neděli 23. února italské město Bari při příležitosti setkání katolických biskupů ze širokého okolí Středozemního moře, zaměřeného na budování pokoje ve složité oblasti kontaktu různých kultur a náboženství. Vytvářet pokoj je prioritou pro církev i společnosti, zdůraznil papež biskupům shromážděným v bazilice sv. Mikuláše.
24.02.2020

Prožijte postní dobu s myšlenkami arcibiskupa Graubnera

Každý den jednu krátkou myšlenku arcibiskupa Jana Graubnera naleznou během postní doby čtenáři olomouckého arcidiecézního webu na adrese www.ado.cz. Objevovat se bude v sekci „Myšlenka na týden“ v rámci titulní strany webu, a to od Popeleční středy (26. února) až do Velikonoc – poslední je plánována na slavnost Zmrtvýchvstání Páně (12. dubna).
24.02.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 24. února do 1. března 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
24.02.2020