Stanovisko ČBK k projednávané novele zákona o exekutorech

Publikováno: 31. 1. 2020 13:30

Ilustrační foto: Archiv denik.cz

V současné době se v Poslanecké sněmovně projednává novela zákona o exekutorech, která může přispět ke zlepšení situace těch nejchudších lidí, kteří jsou stiženi exekucí. Vítáme tuto iniciativu, která jde napříč politickým spektrem. Z hlediska práv a rovného postavení těch nejchudších podporujeme zejména princip teritoriality, kdy je první exekuce přidělena soudem na základě místní příslušnosti dlužníka. Dále považujeme za nutné nastavit systém tak, aby lidé v exekuci mohli legálně pracovat a exekuční proces je od legální práce neodrazoval, protože práce náleží k důstojnosti člověka. Je nezbytné snížit celkové náklady exekucí, protože právě ty dopadají nejvíce na chudé rodiny. Za naprosto nepřípustné považujeme jakékoliv exekuce na dítě. Aby bylo dosaženo těchto cílů, jejichž společným znakem je úcta k člověku, je nezbytně nutné odstranit z exekučního řádu jakékoli tzv. tržní prvky a obchodní soutěž mezi exekutory a důsledně se držet úředního pojetí výkonu exekuční činnosti. Pevně doufáme, že se podaří najít takové řešení, které umožní vést důstojný život těm, kteří se z různých důvodů dostali do exekuční pasti, ze které není za současné zákonné situace žádného úniku.

 

Kardinál Dominik Duka OP, předseda ČBK

 

31. ledna 2020

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Videokázání (nejen) pro děti - 15. neděle v mezidobí

Videokázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti na 13. neděli v mezidobí.
11.07.2020

Střední odborná škola sociální u Matky Boží Jihlava hledá učitele/ku

Střední odborná škola sociální u Matky Boží Jihlava hledá od 1. 9. 2020 učitele/učitelku hudební výchovy. Informace na telefonním čísle: 567 213 915 nebo 608 974 737, více na https://web.sosmb.cz.
10.07.2020

Zveme na konferenci představující dotační možnosti nového programového období EU

Česká biskupská konference pořádá konferenci "Příležitosti nového programového období Evropské unie 2021 – 2027 pro církevní organizace". Akce se koná 19. listopadu 2020 od 9.30 hodin do 16:30 hodin v Arcibiskupském paláci v Praze.
10.07.2020

Benedikt XVI. napsal list k pohřbu svého bratra Georga

Emeritní papež Benedikt XVI. sledoval pohřeb svého bratra Georga Ratzingera, zesnulého 1. července, v přímém přenosu z Vatikánu. Zůstal tak v duchovním spojení s komunitou v řezenském dómu, zdůraznil biskup Rudolf Voderholzer při zahájení rekviem. Na pohřebních obřadech, které začaly ve středu 8.7.2020 v 10 hodin v řezenském dómu, zastupoval emertiního papeže jeho osobní sekretář, arcibiskup Georg Gänswain, který také přednesl pohřební řeč napsanou Benediktem XVI. a adresovanou řezenskému biskupovi. Přinášíme ji v plném znění:
09.07.2020

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc červenec 2020

Naléhavý úmysl papeže Františka na tento měsíc se věnuje modlitbě k Panně Marii, aby nám vyprosila moudré a svobodné srdce, které Bohu svým životem říká: dělej si, Pane, se mnou, co chceš!
09.07.2020