Stanovisko ČBK k projednávané novele zákona o exekutorech

Publikováno: 31. 1. 2020 13:30

Ilustrační foto: Archiv denik.cz

V současné době se v Poslanecké sněmovně projednává novela zákona o exekutorech, která může přispět ke zlepšení situace těch nejchudších lidí, kteří jsou stiženi exekucí. Vítáme tuto iniciativu, která jde napříč politickým spektrem. Z hlediska práv a rovného postavení těch nejchudších podporujeme zejména princip teritoriality, kdy je první exekuce přidělena soudem na základě místní příslušnosti dlužníka. Dále považujeme za nutné nastavit systém tak, aby lidé v exekuci mohli legálně pracovat a exekuční proces je od legální práce neodrazoval, protože práce náleží k důstojnosti člověka. Je nezbytné snížit celkové náklady exekucí, protože právě ty dopadají nejvíce na chudé rodiny. Za naprosto nepřípustné považujeme jakékoliv exekuce na dítě. Aby bylo dosaženo těchto cílů, jejichž společným znakem je úcta k člověku, je nezbytně nutné odstranit z exekučního řádu jakékoli tzv. tržní prvky a obchodní soutěž mezi exekutory a důsledně se držet úředního pojetí výkonu exekuční činnosti. Pevně doufáme, že se podaří najít takové řešení, které umožní vést důstojný život těm, kteří se z různých důvodů dostali do exekuční pasti, ze které není za současné zákonné situace žádného úniku.

 

Kardinál Dominik Duka OP, předseda ČBK

 

31. ledna 2020

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 70. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Dnes si připomínáme 70. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení.
25.02.2020

Poselství Svatého otce Františka k postní době 2020

„Kristovým jménem vyzýváme: Smiřte se s Bohem!“ (2 Kor 5,20)
24.02.2020

Papež František v Bari: Nejvyšším cílem každé společnosti je mír

Svatý Otec František navštívil v neděli 23. února italské město Bari při příležitosti setkání katolických biskupů ze širokého okolí Středozemního moře, zaměřeného na budování pokoje ve složité oblasti kontaktu různých kultur a náboženství. Vytvářet pokoj je prioritou pro církev i společnosti, zdůraznil papež biskupům shromážděným v bazilice sv. Mikuláše.
24.02.2020

Prožijte postní dobu s myšlenkami arcibiskupa Graubnera

Každý den jednu krátkou myšlenku arcibiskupa Jana Graubnera naleznou během postní doby čtenáři olomouckého arcidiecézního webu na adrese www.ado.cz. Objevovat se bude v sekci „Myšlenka na týden“ v rámci titulní strany webu, a to od Popeleční středy (26. února) až do Velikonoc – poslední je plánována na slavnost Zmrtvýchvstání Páně (12. dubna).
24.02.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 24. února do 1. března 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
24.02.2020