Skončilo první plenární zasedání synodální cesty německé církve

Datum publikace3. 2. 2020, 15.30

Ve Frankurtu se od 30. ledna do 1. února 2020 konalo první plenární zasedání tzv. synodální cesty, která potrvá celkem dva roky. Cílem je debatovat o otázkách, které jsou důležité pro budoucnost katolické církve v Německu. Účastníci, kterých bylo přes dvě stovky, se věnovali čtyřem tématům: moc a její rozdělení v církvi, kněžský život dnes, ženy ve službách a úřadech církve a život v podařených svazcích – prožitek lásky v sexualitě a partnerství. Na jednání byli pozváni i pozorovatelé ze sousedních zemí včetně České republiky. Za ČBK byla nominována Monika Klimentová a za křesťanskou organizaci v ČR Robert Frouz (ČKA).

První plenární shromáždění tzv. synodální cesty bylo zahájeno ve čtvrtek 30. ledna 2020 v 17 hodin bohoslužbou ve frankfurtské katedrále sv. Bartoloměje, kterou celebroval kardinál Reinhard Marx, předseda Německé biskupské konference a trvalo do soboty 1. února 2020. Všichni účastníci měli možnost přihlásit se k debatě ke čtyřem diskutovaným otázkám, na které se dvouletý proces obnovy německé církve zaměřuje: moc a její rozdělení v církvi, kněžský život dnes, ženy ve službách a úřadech církve, život v podařených svazcích – prožitek lásky v sexualitě a partnerství. Na internetových stránkách synodální cesty se mohli zájemci ještě před zasedáním vyjádřit ke čtyřem diskutovaným tématům. Formulář nazvaný „Váš hlas k synodální cestě“ vyplnilo podle organizátorů 5300 lidí. Závěry těchto příspěvků byly také prezentovány v rámci jednání.

Kromě 230 členů synodálního shromáždění (to tvoří: členové biskupské konference, 69 zástupců Ústředního výboru německých katolíků - ZdK, zástupci duchovní služby a církevních úřadů, mladí lidé, jednotlivci), které je nejvyšším orgánem synodní cesty a vydává rozhodnutí, bylo po celou dobu jednání přítomno i 25 pozorovatelů z německých křesťanských církví ale i sousedních zemí. Synodnímu shromáždění předsedají předseda biskupské konference kardinál Reinhard Marx a prezident ZdK Prof. Dr. Thomas Sternberg.

„Bylo zajímavé sledovat práci a příspěvky členů plenárního shromáždění synodální cesty německé církve. Z debat bylo jasné, že všichni účastníci berou tuto cestu velmi vážně. Uvidíme, jak se bude proces vyvíjet dál a jaké budou další výstupy,“ komentuje jednání německé synodální cesty Monika Klimentová.

Autor článku: TS ČBK