Papež František opět potvrzuje význam celibátu

Datum publikace5. 2. 2020, 16.15

'Jsem přesvědčen, že celibát je dar a milost, a ve stopách Pavla VI., Jana Pavla II. a Benedikta XVI. se z celé síly cítím zavázán ke smýšlení o celibátu jako o zásadní milosti, která charakterizuje latinskou církev jako katolickou,“ říká papež František v knižním rozhovoru, který se má 11. února objevit v italských knihkupectvích. Tématem rozhovoru je osobnost papeže Wojtyły a nese titul: Svatý Jan Pavel Veliký.

Foto: Papež František při setkání s kněžími, bohoslovci a řeholnicemi   (Vatican Media)

Ve fragmentech rozhovoru, které dnes zveřejnil deník La Stampa, František ujišťuje, že se v pojetí kněžství zcela shoduje s tímto svatým papežem. Týká se to rovněž celibátu, který - jak zdůrazňuje - je „milostí a nikoli omezením“.

Připomeňme, že František v této věci opakovaně ujišťoval, že se necítí oprávněný ke zrušení celibátu. Další potvrzení tohoto stanoviska nicméně nabývá nového významu v kontextu nedávné knihy Benedikta XVI. a kardinála Saraha na téma celibátu, často bezdůvodně interpretované jako polemika se Svatým otcem, přičemž se zpravidla zamlčuje, že na zrušení celibátu nepomýšlí papež František, nýbrž někteří reformátoři zejména z Latinské Ameriky a vlasti Benedikta XVI.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: TS ČBK