XXVIII. Světový den nemocných v českých a moravských diecézích

Světový den nemocných byl vyhlášen papežem Janem Pavlem II. v roce 1993 a připadá na svátek Panny Marie Lurdské 11. února. Tento den nám má připomínat, že jsou mezi námi lidé, kteří jsou nemocní a trpí, a vyjádřit solidaritu s nimi.
Publikováno: 5. 2. 2020 17:45

Papež František napsal k tomuto významnému dni poselství, které má motto: „Pojďte ke mně, všichni, kdo se lopotíte a jste obtíženi, a já vás občerstvím“ (Mt 11,28). Ústřední myšlenkou tohoto poselství je: Podstatné jméno „člověk“ předchází přídavnému jménu „nemocný“.

Jako každoročně u příležitosti Světového dne nemocných je pozornost biskupů jednotlivých českých a moravských diecézí upřena na návštěvu jednotlivých nemocnic zaměřenou na prohloubení vzájemné spolupráce. V jednotlivých nemocnicích budou sloužit mši svatou především za nemocné, lékaře, zdravotní sestry a ostatní zdravotnický personál.

Kardinál Dominik Duka tak 11. února ve 14.00 hodin navštíví Nemocnici svaté Alžběty v Praze Na Slupi, kde bude slavit mši svatou za nemocné a ošetřující personál.

Biskup Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský, bude slavit ten samý den mši svatou v 10.00 hodin v nemocnici Na Bulovce v Praze.

V olomoucké arcidiecézi bude slavení mše svaté předsedat biskup Josef Nuzík, pomocný biskup, dne 12. února ve 14.00 hodin v nemocnici ve Vsetíně a ten samý den v 18.00 hodin kostele Neposkvrněného Početí Panny Marie v Olomouci. Po jejím skončení bude dominikán otec Antonín Krasucki mít přednášku pro lékaře a zdravotníky na téma: „Udělování svátosti pomazání nemocných během hospitalizace v nemocnici.“ O týden později pak biskup Josef zavítá do Fakultní nemocnice Olomouc, kde se pozdraví s členy managementu, a poté navštíví pacienty na vybraných odděleních.

V plzeňské diecézi se setká sídelní biskup Tomáš Holub s vedením nemocnice, lékaři, personálem a hlavně pacienty na těchto místech: 11. února ve Fakultní nemocnici Plzeň a 14. února v Karlovarské krajská nemocnici. Emeritní biskup František Radkovský pak 18. února navštíví nemocnici v Chebu. Kromě toho, jak je v Plzni zvykem již  od r. 2000, proběhne v sále Biskupství plzeňského 15. února setkání nemocných a zdravotně postižených. Ve 14 hodin bude slavena mše svatá za nemocné, při které je opět možnost přijmout Svátost pomazání nemocných. Toto setkání pak končí neformálním posezením, rozhovory a občerstvením.

V litoměřické diecézi bude 11. února v 16.00 hodin slavit mši svatou biskup Jan Baxant v Hospici sv. Štěpána v Litoměřicích na poděkování za 19 let fungování hospice a po mši navštíví některé nemocné.

Biskup královéhradecké diecéze Jan Vokál bude slavit mši svatou 11. února v 15.45 hodin ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové v budově onkologického pavilonu. Po jejím skončení proběhne setkání se zaměstnanci nemocnice, na kterém mj. vystoupí ředitelka Perinatálního hospicu Dítě v srdci Alena Peremská.  
 
František Zakopal, Národní koordinátor duchovní péče ve zdravotnictví ČBK.

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Katolický týdeník: Aby finance sloužily životu

„Jdi a oprav můj dům!“ Papež svolal mladé ekonomy, aby se inspirovali příkladem sv. Františka z Assisi.
01.12.2020

Na Velehradě se modlí za uzdravení arcibiskupa Graubnera, každý se může připojit

K modlitbě růžence za ukončení pandemie koronaviru a zvláště za uzdravení arcibiskupa Jana Graubnera, který byl kvůli nemoci covid-19 hospitalizován, se od úterý 1. prosince vždy ve 20.00 scházejí věřící na Velehradě. Přidat se ovšem může kdokoli – v myšlenkách a modlitbě ze svého domova, ale také prostřednictvím živého vysílání na YouTube kanálu Farnost Velehrad.
01.12.2020

Kirche in Not: Miliony křesťanů po celém světě žijí v trvalém ohrožení

V průměru 309 křesťanů je každý měsíc uvězněno z důvodu své víry v padesáti zemích světa, což znamená zhruba deset denně. Spolu s únosy přispívá tato situace k tomu, že „miliony křesťanů po celém světě žijí v trvalém ohrožení“, upozorňuje papežská nadace Kirche in Not (Pomoc trpící církvi).
01.12.2020

Papežovo poselství patriarchu Bartolomějovi: Vzájemná láska a dialog vedou k cíli

Oficiální Vatikánská delegace odcestovala do sídla Ekumenického patriarchátu v Istanbulu. Pandemie nezastavila tradiční návštěvu zástupců Svatého stolce na svátek titulárního patrona sv. Ondřeje, uctívaného jako zakladatele konstantinopolské církve.
01.12.2020

Nová pravidla pro účast na bohoslužbách od 3. prosince 2020

Podle dnešního (30. 11. 2020) usnesení Vlády ČR bude s účinností od 3. prosince 2020 na bohoslužbách povolen takový počet účastníků, který v daném kostele nepřekročí 30% míst k sezení.
30.11.2020