XXVIII. Světový den nemocných v českých a moravských diecézích

Světový den nemocných byl vyhlášen papežem Janem Pavlem II. v roce 1993 a připadá na svátek Panny Marie Lurdské 11. února. Tento den nám má připomínat, že jsou mezi námi lidé, kteří jsou nemocní a trpí, a vyjádřit solidaritu s nimi.
Publikováno: 5. 2. 2020 17:45

Papež František napsal k tomuto významnému dni poselství, které má motto: „Pojďte ke mně, všichni, kdo se lopotíte a jste obtíženi, a já vás občerstvím“ (Mt 11,28). Ústřední myšlenkou tohoto poselství je: Podstatné jméno „člověk“ předchází přídavnému jménu „nemocný“.

Jako každoročně u příležitosti Světového dne nemocných je pozornost biskupů jednotlivých českých a moravských diecézí upřena na návštěvu jednotlivých nemocnic zaměřenou na prohloubení vzájemné spolupráce. V jednotlivých nemocnicích budou sloužit mši svatou především za nemocné, lékaře, zdravotní sestry a ostatní zdravotnický personál.

Kardinál Dominik Duka tak 11. února ve 14.00 hodin navštíví Nemocnici svaté Alžběty v Praze Na Slupi, kde bude slavit mši svatou za nemocné a ošetřující personál.

Biskup Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský, bude slavit ten samý den mši svatou v 10.00 hodin v nemocnici Na Bulovce v Praze.

V olomoucké arcidiecézi bude slavení mše svaté předsedat biskup Josef Nuzík, pomocný biskup, dne 12. února ve 14.00 hodin v nemocnici ve Vsetíně a ten samý den v 18.00 hodin kostele Neposkvrněného Početí Panny Marie v Olomouci. Po jejím skončení bude dominikán otec Antonín Krasucki mít přednášku pro lékaře a zdravotníky na téma: „Udělování svátosti pomazání nemocných během hospitalizace v nemocnici.“ O týden později pak biskup Josef zavítá do Fakultní nemocnice Olomouc, kde se pozdraví s členy managementu, a poté navštíví pacienty na vybraných odděleních.

V plzeňské diecézi se setká sídelní biskup Tomáš Holub s vedením nemocnice, lékaři, personálem a hlavně pacienty na těchto místech: 11. února ve Fakultní nemocnici Plzeň a 14. února v Karlovarské krajská nemocnici. Emeritní biskup František Radkovský pak 18. února navštíví nemocnici v Chebu. Kromě toho, jak je v Plzni zvykem již  od r. 2000, proběhne v sále Biskupství plzeňského 15. února setkání nemocných a zdravotně postižených. Ve 14 hodin bude slavena mše svatá za nemocné, při které je opět možnost přijmout Svátost pomazání nemocných. Toto setkání pak končí neformálním posezením, rozhovory a občerstvením.

V litoměřické diecézi bude 11. února v 16.00 hodin slavit mši svatou biskup Jan Baxant v Hospici sv. Štěpána v Litoměřicích na poděkování za 19 let fungování hospice a po mši navštíví některé nemocné.

Biskup královéhradecké diecéze Jan Vokál bude slavit mši svatou 11. února v 15.45 hodin ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové v budově onkologického pavilonu. Po jejím skončení proběhne setkání se zaměstnanci nemocnice, na kterém mj. vystoupí ředitelka Perinatálního hospicu Dítě v srdci Alena Peremská.  
 
František Zakopal, Národní koordinátor duchovní péče ve zdravotnictví ČBK.

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Pokračuje celková rekonstrukce opavské konkatedrály za 78 milionů

Až do prosince letošního roku bude probíhat oprava opavské konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Celková rekonstrukce za téměř 78 milionů korun zde začala v březnu loňského roku. Podařilo se nám podívat dovnitř kostela, který kompletně vyplnilo lešení.
04.08.2020

Pouť k Panně Marii Klokotské se bude letos konat od 13. do 16. srpna 2020

Letošní pouť k Panně Marii Klokotské bude nabitá bohatým duchovním programem. Konat se bude od čtvrtka 13. srpna do neděle 16. srpna.
04.08.2020

Vatikán: Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. není znepokojující

Vatikánské tiskové středisko reagovalo na zprávy, které se objevily včera (3.8. 2020) v médiích ohledně zdravotního stavu emeritního papeže Benedikta XVI. Podle mluvčího Vatikánu není stav emeritního papeže znepokojující, i když Benedikt XVI. trpí bolestivou chorobou.
04.08.2020

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020