XXVIII. Světový den nemocných v českých a moravských diecézích

Světový den nemocných byl vyhlášen papežem Janem Pavlem II. v roce 1993 a připadá na svátek Panny Marie Lurdské 11. února. Tento den nám má připomínat, že jsou mezi námi lidé, kteří jsou nemocní a trpí, a vyjádřit solidaritu s nimi.
Publikováno: 5. 2. 2020 17:45

Papež František napsal k tomuto významnému dni poselství, které má motto: „Pojďte ke mně, všichni, kdo se lopotíte a jste obtíženi, a já vás občerstvím“ (Mt 11,28). Ústřední myšlenkou tohoto poselství je: Podstatné jméno „člověk“ předchází přídavnému jménu „nemocný“.

Jako každoročně u příležitosti Světového dne nemocných je pozornost biskupů jednotlivých českých a moravských diecézí upřena na návštěvu jednotlivých nemocnic zaměřenou na prohloubení vzájemné spolupráce. V jednotlivých nemocnicích budou sloužit mši svatou především za nemocné, lékaře, zdravotní sestry a ostatní zdravotnický personál.

Kardinál Dominik Duka tak 11. února ve 14.00 hodin navštíví Nemocnici svaté Alžběty v Praze Na Slupi, kde bude slavit mši svatou za nemocné a ošetřující personál.

Biskup Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský, bude slavit ten samý den mši svatou v 10.00 hodin v nemocnici Na Bulovce v Praze.

V olomoucké arcidiecézi bude slavení mše svaté předsedat biskup Josef Nuzík, pomocný biskup, dne 12. února ve 14.00 hodin v nemocnici ve Vsetíně a ten samý den v 18.00 hodin kostele Neposkvrněného Početí Panny Marie v Olomouci. Po jejím skončení bude dominikán otec Antonín Krasucki mít přednášku pro lékaře a zdravotníky na téma: „Udělování svátosti pomazání nemocných během hospitalizace v nemocnici.“ O týden později pak biskup Josef zavítá do Fakultní nemocnice Olomouc, kde se pozdraví s členy managementu, a poté navštíví pacienty na vybraných odděleních.

V plzeňské diecézi se setká sídelní biskup Tomáš Holub s vedením nemocnice, lékaři, personálem a hlavně pacienty na těchto místech: 11. února ve Fakultní nemocnici Plzeň a 14. února v Karlovarské krajská nemocnici. Emeritní biskup František Radkovský pak 18. února navštíví nemocnici v Chebu. Kromě toho, jak je v Plzni zvykem již  od r. 2000, proběhne v sále Biskupství plzeňského 15. února setkání nemocných a zdravotně postižených. Ve 14 hodin bude slavena mše svatá za nemocné, při které je opět možnost přijmout Svátost pomazání nemocných. Toto setkání pak končí neformálním posezením, rozhovory a občerstvením.

V litoměřické diecézi bude 11. února v 16.00 hodin slavit mši svatou biskup Jan Baxant v Hospici sv. Štěpána v Litoměřicích na poděkování za 19 let fungování hospice a po mši navštíví některé nemocné.

Biskup královéhradecké diecéze Jan Vokál bude slavit mši svatou 11. února v 15.45 hodin ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové v budově onkologického pavilonu. Po jejím skončení proběhne setkání se zaměstnanci nemocnice, na kterém mj. vystoupí ředitelka Perinatálního hospicu Dítě v srdci Alena Peremská.  
 
František Zakopal, Národní koordinátor duchovní péče ve zdravotnictví ČBK.

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 70. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Dnes si připomínáme 70. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení.
25.02.2020

Poselství Svatého otce Františka k postní době 2020

„Kristovým jménem vyzýváme: Smiřte se s Bohem!“ (2 Kor 5,20)
24.02.2020

Papež František v Bari: Nejvyšším cílem každé společnosti je mír

Svatý Otec František navštívil v neděli 23. února italské město Bari při příležitosti setkání katolických biskupů ze širokého okolí Středozemního moře, zaměřeného na budování pokoje ve složité oblasti kontaktu různých kultur a náboženství. Vytvářet pokoj je prioritou pro církev i společnosti, zdůraznil papež biskupům shromážděným v bazilice sv. Mikuláše.
24.02.2020

Prožijte postní dobu s myšlenkami arcibiskupa Graubnera

Každý den jednu krátkou myšlenku arcibiskupa Jana Graubnera naleznou během postní doby čtenáři olomouckého arcidiecézního webu na adrese www.ado.cz. Objevovat se bude v sekci „Myšlenka na týden“ v rámci titulní strany webu, a to od Popeleční středy (26. února) až do Velikonoc – poslední je plánována na slavnost Zmrtvýchvstání Páně (12. dubna).
24.02.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 24. února do 1. března 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
24.02.2020