V rámci Světového dne nemocných navštívil kardinál Duka pražskou Nemocnici sv. Alžběty Na Slupi

Datum publikace12. 2. 2020, 11.00

Kardinál Dominik Duka spolu s pomocným biskupem Zdenkem Wasserbauerem a emeritním biskupem Karlem Herbstem navštívili v úterý 11. února v rámci Světového dne nemocných tři nemocnice pražské arcidiecéze.

Foto: Martina Řehořová, Člověk a Víra

„Lékařům a zdravotníkům vyprošuji dostatek síly, vytrvalosti a opory pro jejich profesně i lidsky náročnou službu. Jsem rád, že se nám daří přispívat ke komplexní péči o celého člověka službou nemocničních kaplanů, kněží, jáhnů a obětavých dobrovolníků,“ vzkázal zdravotníkům při příležitosti Světového dne nemocných kardinál Dominik Duka. On sám navštívil pražskou Nemocnici sv. Alžběty Na Slupi. Zdejší rozsáhlý areál slouží nemocným již 300 let a od roku 2019 je zde provoz opět zajišťován samotným Konventem alžbětinek.

„Kardinál Dominik Duka ocenil obětavou práci lékařského a ošetřovatelského týmu, který se v nemocnici stará o více než sto dlouhodobě nemocných pacientů. U lůžek pozdravil a duchovně podpořil hospitalizované pacienty na všech čtyřech odděleních dlouhodobé lůžkové péče,“ uvedla mluvčí nemocnice Beatrix Sviezeny. Podle jejích slov mohli při příležitosti Světového dne nemocných pacienti spolu s nemocničním personálem „poprvé v novodobé historii nemocnice využít propojení areálu s klášterní nemocnicí a vydat se na mši svatou.“

Biskup Herbst: Nemocní jsou pro nás výzvou

Za nemocnými se vydali i další dva pražští biskupové. Pomocný biskup Zdenek Wasserbauer navštívil pražskou nemocnici na Bulovce, emeritního biskupa Karla Herbsta zase přivítali zaměstnanci a pacienti nemocnice Na Pleši. Mezi hosty tu byly i zástupkyně Šedých sester, které v nemocnici působily od jejího vzniku v roce 1916 až do roku 1960. Jejich zdejší působení připomíná i fotografická výstava v hlavní budově nemocnice, která mapuje historii areálu. Duchovní službě dodnes věnují Na Pleši pozornost: nemocnice má vlastní kapli, v níž se pravidelně konají bohoslužby. Během své návštěvy zde sloužil mši svatou i biskup Karel Herbst.

„Každý rok se snažíme svou návštěvou potěšit nemocné. Máme je mít ve veliké úctě. Situace těchto lidí pro nás představuje výzvu: abychom na ně byli laskaví a posloužili jim,“ prohlásil během setkání s personálem a pacienty biskup Herbst.

Světový den nemocných připadá na 11. února, kdy se v roce 1858 zjevila v jihofrancouzských Lurdech Panna Maria čtrnáctileté Bernadetě Soubirousové. Světový den nemocných byl vyhlášen roku 1992 z podnětu papeže Jana Pavla II. Mottem letošního, již 28. světového dne nemocných, jsou slova z evangelia sv. Matouše: „Pojďte ke mně, všichni, kdo se lopotíte a jste obtíženi, a já vás občerstvím.“

Kardinál Duka: modleme se za nemocného jáhna

V den Světového dne nemocných vydala smutnou zprávu o vážném zdravotním stavu jáhna Josefa Bernarda farnost Stětí sv. Jana Křtitele v pražské Hostivaři. O modlitbu za něj poprosil i kardinál Dominik Duka.

Sám Josef Bernard veřejně sdělil, že mu zbývá několik posledních týdnů života. „Před několika měsíci jsem onemocněl akutní leukémií. I když tato nemoc netěší, tak jsem vlastně dostal velký dar. Místo řady činností jsem měl najednou prostor pro vnímání důležitých věcí. Učil jsem se děkovat, chválit, prosit. Učil jsem se vnímání Boží blízkosti a lásky. Vzpomínky a modlitby lidí mne přenášely přes obtíže nemoci i chemoterapie.

Cítím, že se moje cesta už zatáčí domů. Připadám si jako marnotratný syn, který se vrací, a otec syna vyhlíží, běží mu naproti, dá mu nové šaty, pozve ke stolu...

Děkuji Bohu za tento dar a i všem lidem okolo mne za podporu,“ sdělil Josef Bernard.

Text: Jiří Prinz

Autor článku: TS ČBK