Klášter Hradčany se otevře veřejnosti

Řád bosých karmelitánů otevře na Hradčanském náměstí nový Klášter Hradčany. Od března 2020 zde vznikne otevřený prostor „Fortna“, sloužící svým duchovním, kulturním a vzdělávacím programem široké veřejnosti.
Publikováno: 13. 2. 2020 12:30

V klášteře na Hradčanském náměstí žily od roku 1792 do počátku letošního roku bosé karmelitky, s nuceným přerušením během komunismu. Sestry dlouho hledaly pro svou komunitu vhodnější lokalitu. V roce 2016 našly pozemek v Drastech u Prahy, kde se rozhodly vybudovat nový klášter. S žádostí o pomoc při jednání o prodeji a dalším využití hradčanského kláštera se obrátily na představitele mužské větve Řádu bosých karmelitánů.

Také bosí karmelitáni stáli o to, aby objekt kláštera s výjimečným umístěním v centru Prahy mohl nadále plnit funkci duchovního místa. Cena kláštera však mnohonásobně překračovala finanční možnosti Řádu. Proto převod financuje soukromý investor, nicméně beneficientem transakce a konečným vlastníkem kláštera je Řád bosých karmelitánů. Karmelitáni začnou v hradčanském klášteře působit v březnu 2020.

Petr Glogar, karmelitánský kněz, vysvětluje: „Ptáme se, jak smysluplně nabídnout dnešnímu člověku duchovní rozměr. Posláním našeho řádu je spojovat kontemplativní život s konkrétní akcí a prací s lidmi a to vyžaduje ptát se stále nově, co je třeba udělat.“  Bosí karmelitáni v ČR působí na dvou místech. Klášter ve Slaném nabízí krátkodobé i dlouhodobé duchovní pobyty, u Pražského Jezulátka běží cyklus Člověk v dialogu, který spojuje sakrální prostor s podstatnými tématy života člověka v dnešní společnosti. Nyní otevírají karmelitáni pro veřejnost nový Klášter Hradčany. „Místo jsme nazvali Fortna – chceme aby byl otevřenou branou a veřejným prostorem, kam může kdokoli přijít. Navážeme tu na dlouhodobou práci s manželskými páry a rodinami a s mužskou spiritualitou a doplníme ji o další aktivity pro širokou veřejnost. V centru pozornosti bude stát člověk se vším, co utváří jeho život.“ pokračuje Petr Glogar. Fortna nabídne program v podobě přednášek, diskuzních večerů, meditačních setkání a vzdělávacích kurzů, ale také prostor ticha a příležitost pro individuální zastavení se během běžného dne.

Klíče od kláštera si karmelitky a karmelitáni symbolicky předají při mši v neděli 16. února 2020. Pro širokou veřejnost se Fortna otevře 24. března.

Zdroj: Tisková zpráva

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 70. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Dnes si připomínáme 70. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení.
25.02.2020

Poselství Svatého otce Františka k postní době 2020

„Kristovým jménem vyzýváme: Smiřte se s Bohem!“ (2 Kor 5,20)
24.02.2020

Papež František v Bari: Nejvyšším cílem každé společnosti je mír

Svatý Otec František navštívil v neděli 23. února italské město Bari při příležitosti setkání katolických biskupů ze širokého okolí Středozemního moře, zaměřeného na budování pokoje ve složité oblasti kontaktu různých kultur a náboženství. Vytvářet pokoj je prioritou pro církev i společnosti, zdůraznil papež biskupům shromážděným v bazilice sv. Mikuláše.
24.02.2020

Prožijte postní dobu s myšlenkami arcibiskupa Graubnera

Každý den jednu krátkou myšlenku arcibiskupa Jana Graubnera naleznou během postní doby čtenáři olomouckého arcidiecézního webu na adrese www.ado.cz. Objevovat se bude v sekci „Myšlenka na týden“ v rámci titulní strany webu, a to od Popeleční středy (26. února) až do Velikonoc – poslední je plánována na slavnost Zmrtvýchvstání Páně (12. dubna).
24.02.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 24. února do 1. března 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
24.02.2020