Biskup Vojtěch Cikrle dnes slaví 30. výročí biskupské služby

Dne 14. února 1990 jmenoval papež Jan Pavel II. tehdejšího rektora Kněžského semináře v Litoměřicích Vojtěcha Cikrleho v pořadí třináctým brněnským sídelním biskupem. Biskupské svěcení přijal v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně 31. března 1990.
Publikováno: 14. 2. 2020 9:45

Foto: Vít Kobza

Letos slaví  biskup Vojtěch  Cikrle 30. výročí své biskupské služby a stává se nejdéle působícím brněnským biskupem v historii diecéze od jejího založení v roce 1777. V současné době je také  nejdéle sloužícím biskupem v českých a moravských diecézích. V letech 1990 až 2018 vysvětil celkem 243 kněží, z toho v roce 2012 čtyřtisícího kněze brněnské diecéze od jejího založení. Je hlavním světitelem brněnských pomocných biskupů Petra Esterky a Pavla Konzbula a spolusvětitelem dalších sedmi biskupů, např. současného vídeňského arcibiskupa Christopha kardinála Schönborna. V roce 2009 přivítal biskup Cikrle v Brně Svatého otce Benedikta XVI., prvního papeže, který navštívil brněnskou diecézi.

V publikaci „Rozhovory o Brně a službě“ biskup Vojtěch Cikrle odpovídá také na otázky týkající se jeho biskupské služby:

Otče biskupe, co jste po svém jmenování v roce 1990 prožíval?

„Tíhu zodpovědnosti a zároveň dotek důvěry.“

Když jste před třiceti lety přebíral diecézi po 18 letech sedisvakance, co bylo největším problémem?

„Problémy jsem vnímal především ve vnějších věcech, protože nebylo na co navazovat. Navíc jsem se stal biskupem ve zcela změněné společenské situaci, která nabízela nové možnosti svobodného života církve.“

Co pro vás znamená být biskupem?

„Být služebníkem Velkého. S poctami i pohrdáním. Biskupská služba je také jakýmsi projekčním bodem pro dobré i pro špatné.“

 Do jaké míry je biskup kazatel a pastýř a do jaké míry úředník a manažer?

„Musí nějak zvládnout všechno, i když principy práce jsou rozdílné a nalézání míry obtížné. Osobně jsem mnohem raději pastýřem než úředníkem.“

Jaká jsou vaše lidská přání a sny?

„Když jsem se před mnoha lety sám rozhodoval o svém povolání, přál jsem si žít pro druhé jako Ježíš. A je to stále mým snem a mým přáním. Mám radost, když to tak je, a trápím se, když to tak není.“

Jaké to je být biskupem?

„Především zodpovědné.“

Co vám roky v biskupském úřadě daly?

„Bezesné noci i radostný úžas z toho, co tvoří Bůh.“

Čím je pro vás brněnská diecéze?

„Domovem, životní láskou a místem služby, ke které mě pozval Bůh.“

Co byste chtěl, aby po vás zůstalo?

„Živá a, dá-li Pán, kvetoucí diecéze.“

Autor článku:
Martina Jandlová

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 70. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Dnes si připomínáme 70. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení.
25.02.2020

Poselství Svatého otce Františka k postní době 2020

„Kristovým jménem vyzýváme: Smiřte se s Bohem!“ (2 Kor 5,20)
24.02.2020

Papež František v Bari: Nejvyšším cílem každé společnosti je mír

Svatý Otec František navštívil v neděli 23. února italské město Bari při příležitosti setkání katolických biskupů ze širokého okolí Středozemního moře, zaměřeného na budování pokoje ve složité oblasti kontaktu různých kultur a náboženství. Vytvářet pokoj je prioritou pro církev i společnosti, zdůraznil papež biskupům shromážděným v bazilice sv. Mikuláše.
24.02.2020

Prožijte postní dobu s myšlenkami arcibiskupa Graubnera

Každý den jednu krátkou myšlenku arcibiskupa Jana Graubnera naleznou během postní doby čtenáři olomouckého arcidiecézního webu na adrese www.ado.cz. Objevovat se bude v sekci „Myšlenka na týden“ v rámci titulní strany webu, a to od Popeleční středy (26. února) až do Velikonoc – poslední je plánována na slavnost Zmrtvýchvstání Páně (12. dubna).
24.02.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 24. února do 1. března 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
24.02.2020