Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Začala obnova mariánského sloupu

Datum publikace17. 2. 2020, 22.15
TiskTisk

Od pondělního rána probíhají na pražském Staroměstském náměstí práce na obnově mariánského sloupu. Podle sochaře Petra Váni by replika barokního díla Jana Jiřího Bendla měla být veřejnosti slavnostně představena 15. září.

Foto: Jakub Šerých, Člověk a Víra

Staveniště připomíná od pondělního rána prostranství, kde do roku 1918 stával na Staroměstském náměstí mariánský sloup. Místo je obehnané plotem, kolem něj se shlukují skupinky zvědavců, uvnitř pak pobíhá Petr Váňa se svými spolupracovníky. Neobvyklé dění v centru Prahy budí zvědavost i pražských zastupitelů: je tu Jan Wolf (KDU-ČSL), který úspěšné hlasování o obnově mariánského sloupu mezi zastupiteli inicioval, osobně se na probíhající práce přišli podívat i Jiří Pospíšil (TOP 09) a Patrik Nacher (ANO).

„Požádám Národní muzeum, aby nám zapůjčili originál kuželky z balustrády, která by se pak do sloupu zasadila,“ slibuje sochaři Váňovi Jiří Pospíšil. Ze všech, kdo se na začátek stavebních prací přišli podívat, vyzařuje optimismus. Platí to jak pro pražského převozníka a ředitele Muzea Karlova mostu Zdeňka Bergmana, tak pro historika Petra Blažka z Ústavu pro studium totalitních režimů, kteří rovněž chtěli vidět historickou událost na vlastní oči.

„Všechno probíhá v naprosté pohodě,“ komentuje dění Petr Váňa a dodává, že vstřícnost projevila i Technická správa komunikací, která Společnosti pro obnovu mariánského sloupu odpustila milionový poplatek za zábor veřejného prostranství. Pozitivní sdělení oznamují i nápisy, které si po vztyčení sloupu budou moci návštěvníci Staroměstského náměstí přečíst. Na sloup je nechali společně umístit ČBK a ERC: „Tento mariánský sloup byl vyzdvižen jako symbol smíření a ekumenické spolupráce křesťanských církví v ČR. Je to také projev úcty k matce Ježíše Krista.“


Spojení s Palladiem země české

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí není jen kulturně-historickou památkou. Má i svůj duchovní rozměr. Byl postaven přesně na místě, kde byl během třicetileté války zneuctěn ochranný obraz země české – kovový reliéf Madony s dítětem, tzv. staroboleslavské Palladium. Ten je předobrazem Panny Marie Rynecké, obrazu, který Pražané jako poděkování Matce Boží za ochranu města před Švédy vložili po skončení třicetileté války do základů Bendlova sloupu. 

Duchovní spojení mezi pražským Staroměstským náměstím a Starou Boleslaví se na Silvestra rozhodla připomenout i skupina poutníků, která usiluje o obnovu historické poutní cesty mezi Prahou a Starou Boleslaví, známou jako Via Sancta Mariana. „I nadále budeme po této cestě do Staré Boleslavi putovat, a to jednak jako výraz pokání za uzdravení historických ran, jednak pro vyprošení ochrany Panny Marie pro celý náš národ,“ říká organizátorka pouti sestra MUDr. Dominika Bohušová.

Text: Jiří Prinz  

Autor článku: TS ČBK
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou