Říčany hostí ME kněží ve futsalu

Datum publikace18. 2. 2020, 15.15

Více než 250 kněží z celé Evropy ode dneška bojuje v Říčanech o titul futsalového evropského šampiona. Turnaj, jehož se účastní 18 týmů, vyvrcholí ve čtvrtek.

Bohoslužbou ve vinohradském kostele sv. Ludmily zahájil v pondělí večer litoměřický biskup Jan Baxant 14. ročník „kněžského Eura“ ve futsale. Turnaj, jehož se jako hráči účastní mj. i černohorský arcibiskup Rrok Gjonlleshaj či mons. Ambrosini z vatikánského státního sekretariátu, má podle organizátorů napomoci v prohlubování kněžské identity a zároveň „vydat kladné svědectví kněžského života v dnešním světě.“ Již první reakce z bohoslužby ukazují, že záměr pořadatelům vyšel. „Byl to opravdu zážitek, plný kostel kněží – sportovců. Pánové, modlím se za vás a držím palce, ať se vám na šampionátu daří a děkuji vám, že i touto příjemně lidskou formou ukazujete, že jste blízko lidem a že se církev dokáže otevřít veřejnosti,“ popřála přítomným starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Evropský futsalový turnaj kněží vznikl v roce 2003. Zpočátku se pořádal jednou za dva roky, od roku 2011 pak každoročně. Český výběr se ho pravidelně účastní od roku 2016. Letos poprvé ho i pořádá. A s jakým cílem čeští reprezentanti, mezi nimiž nechybí mj. ani vojenský kaplan P. Jaroslav Knichal, do turnaje vstupují? „Chceme být do desátého místa. Ale věříme, že po prvním utkání se silnou Itálií, v němž jsme dokázali uhrát remízu 0:0, můžeme být i lepší,“ uvedl reprezentant P. Marek Hric.

Ve čtvrtek od 10.00 odslouží v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha kardinál Dominik Duka pro kněze – futsalisty mši svatou. Před začátkem šampionátu o této sportovní akci prohlásil: „Kolektivní sporty nás učí, že nikdo nemůžeme být sám, ale že musíme mít ohled na druhého, spolupracovat s ním, podpořit ho, a někdy se třeba i vzdát úspěchu, když třeba nahraji tomu, kdo je na trávníku v lepší pozici. To je i pro náš kněžský život důležité, ač se na to někdy zapomíná. A jsem také rád, že můžeme i v naší zemi ukázat, že kněží jsou součástí společnosti,“ uvedl kardinál Dominik Duka.

Zdroj: Jiří Prinz, AP

Autor článku: Tereza Myslilová