Zkušenosti Arcidiecézní charity pomáhají magistrátu zabydlet nově uvolněné sociální byty

Invalidní důchodkyně paní Valerie bydlela patnáct let na ubytovnách. Nyní má od města pronajatý sociální byt a v něm skutečný domov. Sociální pracovníci Arcidiecézní charity jí pomohli sehnat pohovku, židle i ledničku, protože potřebuje držet dietu a ráda si vaří.
Publikováno: 18. 2. 2020 9:30

Ilustrační foto: Arcidiecézní charita Praha

„Pomohli jsme jí s přihlášením energií a převodem dávek hmotné nouze, díky kterým zvládne zaplatit nájemné a další životní potřeby. Ale kromě toho, co společně vyřizujeme, je vždy ráda za návštěvu a popovídání,“ přibližuje pracovník terénní služby Lukáš Seidl.

Přestože je v Praze statisticky 45 tisíc prázdných bytů, donedávna bylo pro sociálně slabé lidi nereálné získat sociální byt. Průlom přináší projekt Magistrátu hl. m. Prahy na zabydlení tří stovek městských bytů lidmi, kteří by jinak kvůli fyzickému či sociálnímu handicapu skončili bez přístřeší. Partnerem projektu je několik neziskových organizací včetně Arcidiecézní charity Praha, která už v roce 2014 zřídila prvních šest sociálních bytů zejména pro maminky s dětmi a loni v prosinci zkolaudovala další čtyři.

„Pro hlavní město Prahu je to vůbec první aktivní krok v oblasti sociálního bydlení,“ přibližuje ředitel Arcidiecézní charity Praha Jaroslav Němec význam projektu. „Léta už víme, že dát sociálně slabým lidem byty nestačí, musí to doprovázet dlouhodobá sociální práce, kterou umíme poskytnout,“ vysvětluje.

Projekt magistrátních sociálních bytů formálně běží teprve čtyři měsíce, ale některé výsledky jsou už viditelné. „Nyní podporujeme prvních jedenáct klientů. Z toho pět má již své bydlení, za nimi pravidelně dojíždíme a pomáháme jim řešit především záležitosti spojené s dávkami a financemi potřebnými k placení nájmu, energií, a výdajů na živobytí. Tyto klienty také podporujeme v zařízení bytu, vedení domácnosti a zvládání běžné údržby, důležité je i navázání dobrých sousedských vztahů. Dalších šest klientů čeká na podepsání nájemních smluv,“ říká Stanislav Fiala, který má v Arcidiecézní charitě Praha na starost pomoc lidem bez přístřeší.

Invaliditou třetího stupně trpí pan Radim, který byl z původního nájmu soudně vystěhován i se synem. V sociálním bytě od pražského magistrátu bylo možné začít řešit jeho životní náklady dlouhodobě. „Pomohli jsme mu přihlásit se k trvalému pobytu, zajistit odběr elektřiny, podat žádost o příspěvek na bydlení a dávky hmotné nouze,“ popisuje Lukáš Seidl. „Zprostředkovali jsme mu také právní poradnu, kde nyní řeší své dluhy.“

Získání finančně dostupné nájemní smlouvy je přitom u sociálně obzvlášť zranitelných lidí, jako jsou senioři, lidé s postižením nebo rodiče malých dětí, klíčové pro vyřízení dalších nároků a dávek sociální podpory. Vyřešením bydlení se také daří vrátit domů děti z ústavní péče nebo obnovit soběstačnost osamělého seniora. „Cenově dostupné bydlení vnímáme jako jednu z nejnaléhavějších potřeb lidí, kteří se dnes ocitli v tíživé životní situaci,“ říká ředitel Arcidiecézní charity Praha Jaroslav Němec. „Zřízením našich vlastních sociálních bytů jsme chtěli poukázat na to, že řešení tohoto problému nesnese odkladu. Nyní se s radostí podílíme na projektu Magistrátu hl. m. Prahy a nabízíme víc než dvacetiletou praxi v poskytování sociálních služeb v přímém kontaktu s těmi nejpotřebnějšími.“

(Zdroj: Arcidiecézní charita Praha)

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Robert Schuman, jeden ze zakladatelů EU, blíže ke svatosti

Roberta Schumana, jednoho z otců zakladatelů Evropské unie, čeká podle prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení kardinála Semerara první krok na cestě ke svatosti. Papež František by mu měl již letos v červnu udělit přídomek "ctihodný", což je úvodní stupeň kanonizačního procesu.
13.04.2021

Charta Œcumenica: 20 výročí od podpisu

Charta Œcumenica - směrnice ohledně spolupráce mezi církvemi v Evropě, kterou v roce 2001 podepsali předsedové CCEE a CEC, je zásadním dokumentem, který usiluje o zachování a rozvoj bratrství mezi evropskými církvemi. K připomínce 20. výročí od podpisu tohoto dokumentu vydávají kardinál Angelo Bagnasco, předseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), a reverend Christian Krieger, předseda Konference evropských církví (CEC), společné prohlášení.
13.04.2021

Únos pěti kněží a dvou sester na Haiti

Zločinecká banda unesla na Haiti pět kněží a dvě řeholní sestry. Pachatelé požadují za rukojmí tučné výkupné.
12.04.2021

Prezentace Mezinárodního sympózia o teologii kněžství

Fundamentální teologii kněžství se bude věnovat mezinárodní sympózium, které bylo dnes představené v Tiskovém středisku Svatého stolce. Jeho pořadatelem je Kongregace pro biskupy a náplánováno bylo na únor příštího roku (17. – 10. 2. 2022).
12.04.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 12. do 18. dubna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
12.04.2021