Futsalisté se modlili v pražské katedrále

Portugal, Belarus, Kosova, Austria: už nápisy na bundách věřících prozrazují, že tentokrát zasedli do katedrálních lavic sportovci. Jsou z celé Evropy a jsou to futsalisté. A také kněží. Na závěr 14. ročníku evropského šampionátu, který pořádají v Říčanech, se přišli pomodlit do nejvýznamnějšího chrámu v zemi.
Publikováno: 20. 2. 2020 19:15

Foto: Renáta Lucková

Bohoslužbu celebruje v latině kardinál Dominik Duka. Kázání je pro mezinárodní osazenstvo překládáno z češtiny do angličtiny. Kardinál Duka v něm rozvíjí myšlenku z Markova evangelia, v němž se Ježíš ptá učedníků, za koho jej považují a Petr vyznává, že Ježíš je Mesiáš. „Nepřijmeme-li tuto výpověď, tak jsme zmařili svůj život. Nejsme hlasateli ideologií, jsme hlasateli Ježíše Krista, Syna Božího,“ připomíná duchovním český primas.

V závěru bohoslužby přichází ke kardinálovi kapitán českého futsalového týmu P. Marek Hric a předává mu fotografii české reprezentace. „Přijal jste nás velmi vstřícně. Pomohl jste nám finančně i s organizací tohoto šampionátu. Moc vám za to děkujeme,“ říká kapitán. „Bude to historická fotografie, protože v našem depozitáři žádnou podobnou nemáme,“ odpovídá s úsměvem kardinál Duka a vyznává se ze svého vztahu ke sportu. „Já už jsem dobrý jenom na hraní šachů. Fotbal je ale týmová hra a my někdy hrajeme sólohry a to nemá dobré dopady. Ať Bůh žehná nejen vaší sportovní, ale především kněžské činnosti, která je pro tento svět tolik potřebná,“ uzavírá kardinál Dominik Duka. Odpovědí je mu potlesk přítomných. Futsalový evropský šampionát vrcholí ve čtvrtek vpodvečer závěrečnými zápasy. Český reprezentační tým se v nich utká s Chorvatskem o deváté místo. 

 Autor: Jiří Prinz, AP      

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 15. výročí smrti papeže Jana Pavla II.

Před 15 lety dne 2. dubna 2005 ve 21.37 hodin zemřel papež Jan Pavel II. Během liturgické slavnosti Božího milosrdenství se tak uzavřel třetí nejdelší pontifikát v dějinách křesťanství.
02.04.2020

Papež František: Nemějme strach, otevřme brány svého srdce Duchu svatému, aby nás očistil a vedl cestou vstříc plné radosti.

Při pravidelné středeční katechezi se papež František v knihovně Apoštolského paláce věnoval šestému blahoslavenství "Blahoslavení čistého srdce" jehož příslibem je vidění Boha, a podmínkou čistota srdce.
01.04.2020

Dopis řeholníkům a řeholnicím 70 let po násilném rušení klášterů v socialistickém Československu

Přinášíme vám dopis předsedů konferencí vyšších řeholních představených, arciopata Petra Prokopa Siostrzonka OSB a Sr. Kristy Ludmily Chládkové OP, k 70 letům od Akce K a Akce Ř.
01.04.2020

Katolický týdeník: Velikonoční triduum v kruhu rodiny?

Velikonoce jsou svátky, které se už od svých židovských kořenů slaví částečně ve společenství Božího lidu a částečně v domácnosti, v kruhu rodiny.
01.04.2020

Kardinál Angelo De Donatis je pozitivní na koronavirus

V pondělí 30. března 2020 byl kardinál Angelo De Donatis, generální vikář římské diecéze, po projevu některých symptomů pozitivně testován na koronavirus (COVID-19). Kardinál byl převezen do nemocnice Gemelli v Římě.
31.03.2020