Tři kardinálové vyzývají biskupské konference přijmout uprchlíky z Řecka

Datum publikace20. 2. 2020, 15.15

Tři kardinálové ve společném dopise apelují za přemístění uprchlíků ze záchytných táborů na řeckém ostrově Lesbos prostřednictvím humanitárních koridorů do jednotlivých zemí Evropy. Kardinálové Hollerich, Czerny a Krajewski zaslali biskupským konferencím zemí Evropské unie spolu s listem i směrnice k proceduře přemístění uprchlíků a žadatelů o azyl. Pomáhat jim v tom bude Komunita sv. Egidia.

Foto: Papež s uprchlíky na ostrově Lesbos v roce 2016. Zdroj: Vatican News

Zmíněný dopis adresováný všem biskupským konferencím Evropské unie podepsali kardinálové Jean-Claude Hollerich, předseda Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE), Michael Czerny, podtajemník Sekce pro migranty a uprchlíky dikasterie pro integrální lidský rozvoj a do třetice Konrad Krajewski, papežský almužník (představený Úřadu apoštolské charity).

V dopisu několikrát citují výzvy papeže Františka k pohostinnosti a milosrdenství vůči uprchlíkům. Zmiňují také úspěšné projekty přesunů uprchlíků prostřednictvím humanitárních koridorů do Říma i Lucemburku.

„Otevřela se cesta, která by mohla dodat naději přibližně 20 tisícům dospělých a přes 1100 nezletilých bez doprovodu, kteří zůstali zablokováni bez časového omezení v dočasných táborech a v nejistých strukturách byť již uvnitř Evropy, ale mimo evropskou společnost.

Tato cesta, ke které povzbudil Svatý otec, se pro celou církev stává kromě křesťanské povinnosti také upřímným pozváním vzbudit nové a evangelijní energie pohostinnosti v každé z členských zemí Evropské unie, v nichž by příslušné biskupské konference měly ve spolupráci s jednotlivými vládami dohodnout projekt humanitárního koridoru z Lesbosu a jiných řeckých přijímacích táborů.“

Kardinálové v dopisu dále uvádějí: „Dosavadní zkušenosti v některých zemích ukazují, že možnosti dobrého přijetí jsou větší, než bychom si mysleli: evropské rodiny přijali mnoho nezletilých, zatímco dospělých a rodin se ujaly řeholní komunity, farnosti a ochotné místní rodiny.“

List tří kardinálů, datovaný 28. ledna, zveřejnily vatikánská média v den zahájení setkání biskupů z oblasti Středomoří v italském Bari (19. - 23. února 2020). Jeho součástí jsou směrnice na přesun uprchlíků, jejichž právním podkladem je čl. 17 Dublinské dohody (Dublinská regulace III. č. 604/2013).

Zdroj: Vatican News

Autor článku: TS ČBK