Tři kardinálové vyzývají biskupské konference přijmout uprchlíky z Řecka

Tři kardinálové ve společném dopise apelují za přemístění uprchlíků ze záchytných táborů na řeckém ostrově Lesbos prostřednictvím humanitárních koridorů do jednotlivých zemí Evropy. Kardinálové Hollerich, Czerny a Krajewski zaslali biskupským konferencím zemí Evropské unie spolu s listem i směrnice k proceduře přemístění uprchlíků a žadatelů o azyl. Pomáhat jim v tom bude Komunita sv. Egidia.
Publikováno: 20. 2. 2020 16:15

Foto: Papež s uprchlíky na ostrově Lesbos v roce 2016. Zdroj: Vatican News

Zmíněný dopis adresováný všem biskupským konferencím Evropské unie podepsali kardinálové Jean-Claude Hollerich, předseda Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE), Michael Czerny, podtajemník Sekce pro migranty a uprchlíky dikasterie pro integrální lidský rozvoj a do třetice Konrad Krajewski, papežský almužník (představený Úřadu apoštolské charity).

V dopisu několikrát citují výzvy papeže Františka k pohostinnosti a milosrdenství vůči uprchlíkům. Zmiňují také úspěšné projekty přesunů uprchlíků prostřednictvím humanitárních koridorů do Říma i Lucemburku.

„Otevřela se cesta, která by mohla dodat naději přibližně 20 tisícům dospělých a přes 1100 nezletilých bez doprovodu, kteří zůstali zablokováni bez časového omezení v dočasných táborech a v nejistých strukturách byť již uvnitř Evropy, ale mimo evropskou společnost.

Tato cesta, ke které povzbudil Svatý otec, se pro celou církev stává kromě křesťanské povinnosti také upřímným pozváním vzbudit nové a evangelijní energie pohostinnosti v každé z členských zemí Evropské unie, v nichž by příslušné biskupské konference měly ve spolupráci s jednotlivými vládami dohodnout projekt humanitárního koridoru z Lesbosu a jiných řeckých přijímacích táborů.“

Kardinálové v dopisu dále uvádějí: „Dosavadní zkušenosti v některých zemích ukazují, že možnosti dobrého přijetí jsou větší, než bychom si mysleli: evropské rodiny přijali mnoho nezletilých, zatímco dospělých a rodin se ujaly řeholní komunity, farnosti a ochotné místní rodiny.“

List tří kardinálů, datovaný 28. ledna, zveřejnily vatikánská média v den zahájení setkání biskupů z oblasti Středomoří v italském Bari (19. - 23. února 2020). Jeho součástí jsou směrnice na přesun uprchlíků, jejichž právním podkladem je čl. 17 Dublinské dohody (Dublinská regulace III. č. 604/2013).

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 15. výročí smrti papeže Jana Pavla II.

Před 15 lety dne 2. dubna 2005 ve 21.37 hodin zemřel papež Jan Pavel II. Během liturgické slavnosti Božího milosrdenství se tak uzavřel třetí nejdelší pontifikát v dějinách křesťanství.
02.04.2020

Papež František: Nemějme strach, otevřme brány svého srdce Duchu svatému, aby nás očistil a vedl cestou vstříc plné radosti.

Při pravidelné středeční katechezi se papež František v knihovně Apoštolského paláce věnoval šestému blahoslavenství "Blahoslavení čistého srdce" jehož příslibem je vidění Boha, a podmínkou čistota srdce.
01.04.2020

Dopis řeholníkům a řeholnicím 70 let po násilném rušení klášterů v socialistickém Československu

Přinášíme vám dopis předsedů konferencí vyšších řeholních představených, arciopata Petra Prokopa Siostrzonka OSB a Sr. Kristy Ludmily Chládkové OP, k 70 letům od Akce K a Akce Ř.
01.04.2020

Katolický týdeník: Velikonoční triduum v kruhu rodiny?

Velikonoce jsou svátky, které se už od svých židovských kořenů slaví částečně ve společenství Božího lidu a částečně v domácnosti, v kruhu rodiny.
01.04.2020

Kardinál Angelo De Donatis je pozitivní na koronavirus

V pondělí 30. března 2020 byl kardinál Angelo De Donatis, generální vikář římské diecéze, po projevu některých symptomů pozitivně testován na koronavirus (COVID-19). Kardinál byl převezen do nemocnice Gemelli v Římě.
31.03.2020