Katolický týdeník: Křížová cesta P. Josefa Toufara

Sedmdesát let od smrti komunisty umučeného kněze P. Josefa Toufara připomíná jeho památku tento týden celá řada akcí.
Publikováno: 25. 2. 2020 16:15

Přesně 25. února 1950 zemřel P. Josef Toufar na následky mučení v sanatoriu v Legerově ulici v Praze. Sedmdesát let poté se na stejném místě koná v osm hodin večer připomínková akce. Zvuk i obraz jsou unikátně propojeny se čtyřmi kostely v okolí, které svou polohou tvoří kolem bývalého sanatoria kříž. Jde o kostel sv. Ludmily, sv. Štěpána, sv. Kateřiny a sv. Ignáce.

V kostele sv. Ludmily bude varhanní hudba s ženským vokálem doprovázena skupinou bubeníků hrajících na zvony ve všech ostatních kostelích. Pro akci vznikla speciální skladba Antonína Šrajera a Zdenka Poláška Elegie Toufarova kříže. „Všichni hudebníci se navzájem uslyší ve sluchátkách. Zvuk od všech pak bude prostřednictvím mikrofonů přenášen živě a bez zpoždění do lokality Borůvkova sanatoria, kde bude probíhat vzpomínková akce a kde se složí ve výslednou skladbu,“ popisuje mezinárodně uznávaný designér a pedagog Otakar Dušek, který akci organizuje. Je i autorem pietního místa Jana Palacha a Josefa Toufara v Legerově ulici. Akce bude živě přenášena na webu cesnet.cz, kde by měl být po skončení k dispozici i záznam.

Zmizelý strýc v Rudolfinu

Už v předvečer Toufarova úmrtí rezonovala jeho památka i v pražském Rudolfinu, konkrétně v představení „Kam zmizel můj strýc, pane presidente?“. Spolu s akademiky České filharmonie a herci z Dismanova rozhlasového dětského souboru vstoupili diváci skrze scénické čtení a hudbu Slavomíra Hořínky do příběhu kněze Josefa Toufara. Po skončení scénického čtení mohli diváci diskutovat se spisovatelem a životopiscem Josefa Toufara Milošem Doležalem a historikem, knězem a postulátorem Toufarova beatifikačního procesu Tomášem Petráčkem. Už o víkendu hostil konferenci „Josef Toufar – muž pro naši dobu“ premonstrátský klášter v Želivu (více na str. 3 v diecézním zpravodajství).

Jméno Josefa Toufara se objevuje i v letošním festivalu Mene Tekel, který připomíná oběti totalit. Jeho součástí je 1. března ve 14 hodin ekumenická bohoslužba ve svatovítské katedrále, které předsedá kardinál Dominik Duka. Zazní při ní text křížové cesty od Miloše Doležala a Marie Judit od Ježíše Zmrtvýchvstalého OCD, který vznikl při příležitosti letošního kulatého výročí Toufarovy smrti.

TOMÁŠ KUTIL

Pokračování lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

 

Evropský turnaj se kněžím vydařil

Minulý týden Česká republika poprvé pořádala evropský šampionát kněží ve futsalu. Český tým vybojoval zatím nejlepší umístění v historii.

Téma: Půst jako neplýtvání

Nadchází čas přípravy na Velikonoce, kdy v sobě oživujeme střídmost a pěstujeme odříkání. Ve světě, který nás vede k tomu, abychom spotřebovávali více, než potřebujeme, a lehkomyslně plýtvali, je to důležitá připomínka.

Rozhovor: remešský arcibiskup

Nový předseda Francouzské biskupské konference Éric de Moulins-Beaufort nedávno navštívil Prahu. Zeptali jsme se na dnešní francouzskou církev.

Anketa: Dobrá kniha KT

Hned tři čeští kněží si mezi sebou rozdělili medaile letošního ročníku velké literární ankety Dobrá kniha KT. Hlasovalo v ní 93 osobností. Výsledky přinášíme v knižní příloze.

 

Připravujeme: NIKDY NEBYLO LÍP

Nemálo lidí se dnes ohlíží za érou „vrcholného socialismu“ s jistou dávkou nostalgie. Bylo ale skutečně tak dobře? Pozornost zaměříme i na život křesťanů v té době.

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Česko-německý benefiční běh: Ackermann-Gemeinde podpořilo Teplice

Dobročinný silvestrovský běh vynesl teplickým salesiánům téměř 5000 EUR. Většina příspěvků pocházela od německých běžců z organizace Ackermann-Gemeinde. Výtěžek podpoří Živý dům v Teplicích – nové centrum pro volnočasové aktivity a sociální služby pro děti i jejich rodiny.
25.01.2021

Křesťanský ekumenický web signály.cz připravil vzdělávací semináře pro mládež

Křesťanský ekumenický web signály.cz připravil v rámci celoročního projektu digitální evangelizace vzdělávací semináře pro mládež. Nejen pro studenty středních a vysokých škol se bude každý měsíc konat seminář zaměřený na otázky dnešní mládeže nejen ve víře, ale i v běžném životě.
25.01.2021

Videokázání (nejen) pro děti P. Romana Vlka - 3. neděle v mezidobí

Přinášíme vám pravidelné videokázání P. Romana Vlka ke 3. neděli v mezidobí.
25.01.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 25. do 31. ledna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a České televizi.
25.01.2021

Papež František rozdal Bible a vyzval k modlitbě za bezdomovce zemřelé zimou

Promluvu před polední modlitbu Anděl Páně pronesl papež František z knihovny Apoštolského paláce. Zamýšlel se nad evangelijním úryvkem ze sv. Marka, které nám ukazuje "předání štafety" Janem Křitelem Ježíši, připomněl dnešní Neděli Božího slova a vyzval k modlitbě za bezdomovce.
24.01.2021