Popeleční středa a aktivity biskupů v diecézích

Datum publikace25. 2. 2020, 15.00

Zítřkem – Popeleční středou – se začíná čtyřicetidenní příprava na Velikonoce – doba postní. A nad našimi hlavami zazní: „Pamatuj, člověče, že jsi prach a v prach se obrátíš!“ V článku přinášíme seznam mší svatých a přehled aktivit biskupů v českých a moravských diecézích během zítřejšího dne.

Foto: Jan Hubáček, Člověk a Víra

Popeleční středa je spolu s Velkým pátkem jedním ze dvou dnů přísného postu. Kněz při mši svaté nebo při bohoslužbě slova požehná popel připravený z jívových ratolestí v předchozím roce při obřadech Květné neděle. Poté uděluje věřícím popelec: každého označí popelem na čele a pronese slova: „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš“ (Gn 3, 19) nebo „Čiňte pokání a věřte Evangeliu.“

Název „popelec“ pochází z 10. století, kdy se uděloval kajícníkům na znamení pokání. Popeleční středou se také výrazně změní liturgické písně, kdy dostanou přednost písně kající.

Popeleční středou vstupují věřící do čtyřicetidenního postního období, které je přípravou na oslavu Velikonoc. V liturgickém kalendáři je to středa, která předchází první neděli postní a označuje začátek postní doby. Datum Popeleční středy je tedy pohyblivé jako Velikonoce.

Aktivity v diecézích:

Pražská diecéze
Kardinál Dominik Duka a biskup Zdenek Wasserbauer povedou liturgii Popeleční středy 26. 2. od 18.00 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

Brněnská diecéze
Na Popeleční středu bude brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle v 17.30 hodin předsedat bohoslužbě v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně. Pomocný brněnský biskup Pavel Konzbul bude slavit na Popeleční středu mši v 19.00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie (u jezuitů) v Brně.

Pro chvíle ztišení a rozjímání, které k této době patří, nabízí své prostory také Diecézní muzeum v Brně (Petrov 1) s jedinečnou expozicí Vita Christi – Život Kristův, která prostřednictvím uměleckých děl mapuje život Ježíše Krista od narození ke zmrtvýchvstání.

Ostravsko-opavská diecéze
V katedrále Božského Spasitele v Ostravě bude slavit mši svatá ve středu 26. 2. v 18.00 hodin biskup Martin DavidBude se tradičně udílet svátostina popelce – znamení kříže na čelo věřících popelem z loňských kočiček.

Putování ostatků bl. Richarda Henkese Hlučínskem
Celou postní dobu budou navíc po kostelích hlučínského děkanátu putovat relikviáře s ostatky bl. P. Richarda Henkese, SAC. Jako první navštíví ve dnech 28. 2. – 1. 3. farnosti Kravaře, Dolní Benešov a Hlučín. Putování bude probíhat během celé postní doby až do neděle 5. dubna. Po farnostech budou putovat tři relikviáře, které po blahořečení získala farnost Strahovice, kněží z řeholního společenství pallotinů, kteří působí ve Fulneku a ostravsko-opavské biskupství. P. Richard Henkes, SAC působil v letech 1941 až 1943 ve farnosti Strahovice na Hlučínsku, zemřel v roce 1945 v koncentračním táboře Dachau. Blahořečen byl 15. září 2019 v německém Limburgu.

Více k putování ostatků včetně přehledné tabulky naleznete na webu diecéze.

Litoměřická diecéze
Na Popeleční středu bude litoměřický biskup Jan Baxant sloužit mši svatou v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích od 7.30 hodin.

Olomoucká diecéze
V Olomouci bude na Popeleční středu celebrovat arcibiskup Jan Graubner mši svatou v katedrále sv. Václava od 18:00 hodin.

Českobudějovická diecéze
Na Popeleční středu bude českobudějovický biskup Vlastimil Kročil celebrovat mši svatou s udělováním popelce v 17.00 hodin v katedrále sv. Mikuláše a generální vikář Mons. David Henzl bude sloužit mši svatou s udělováním popelce v 8.00 hodin také v katedrále sv. Mikuláše.

Královéhradecká diecéze
Na Popeleční středu bude biskup Jan Vokál celebrovat mši svatou v 18.30 hodin v katedrále sv. Ducha v Hradci Králové a biskup Josef Kajnek v kostele sv. Jana v Pardubicích v 6.30 hodin.

Plzeňská diecéze
Mši svatou 26. února v 18.00 hodin bude v kostele sv. Jana Nepomuckého v Plzni celebrovat biskup Tomáš Holub.

K postní době již tradičně patří duchovně-formační akce Postní almužna. Během tohoto období mají věřící opět možnost návratu ke starobylé tradici – almužně. Takto získaný finanční obnos pak pomůže lidem v nouzi v daném místě. Na Popeleční středu nebo v první postní neděli si zájemci mohou vyzvednout papírovou skládací schránku. „Postničky“ slouží jako kasička, do které lidé symbolicky ve čtyřicetidenním postním období před Velikonocemi vkládají drobné mince nebo i větší finanční dary. Po uplynutí postního období postničku lidé odevzdají v kostele. Výtěžek Postní almužny poté využije Charita na pomoc potřebným v regionu. Na postničku mohou zájemci také napsat, na kterou službu či k jakému záměru jsou tyto dary určeny. Každoročně se tak postničky stávají zejména v rodinách projevem víry ve skutcích.

Autor článku: TS ČBK