Papežská akademie pro život připravuje etické směrnice v oblasti umělé inteligence

„Správný algoritmus? Umělá inteligence: etika, zákon a zdraví“ – tak je nadepsán workshop organizovaný Papežskou akademií pro život, který bude probíhat v příštích dvou dnech (26. – 27. února) v Nové synodní aule ve Vatikánu. 28. února jej uzavře podpis apelu „Rome Call for AI Ethics“, jenž bude následně předložen papeži Františkovi.
Publikováno: 27. 2. 2020 6:00

Foto: Vatican News

Žijeme v době epochálních změn. Poprvé v dějinách má člověk ve svých rukou moc k sebedestrukci a to hned na tři způsoby: nukleární, ekologickou a technologickou, řekl při dnešní prezentaci akce novinářům arcibiskup Paglia. To je také důvod, proč papež František žádá po Papežské akademii pro život, aby rozšířila horizonty své činnosti na otázky spojené s rozvojem nových technologií v oblasti komunikace, biotechnologií, nanotechnologií či robotiky.

„Rozhodnutí, včetně těch nejdůležitějších, k nimž dochází v oblasti lékařství, ekonomie nebo společnosti, jsou dnes plodem lidské vůle a celé série algoritmů. Lidský život se ocitá v situaci, v níž se sbíhá přístup vlastní člověku s automatickým kalkulem, takže je stále složitější porozumět, co je předmětem, předvídat důsledky a definovat odpovědnost.“

Jak dále uvedl předeseda Papežské akademie pro život „Rome Call for Artificial Intelligence Ethics“, (Římský apel na etiku v oblasti umělé inteligence) předkládá stručnou a syntetickou formou směrnice z oblasti etiky práva a výchovy. Prvními signatáři budou vedle zmíněné papežské akademie dva z největších mezinárodních hráčů na poli umělé inteligence IBM a Microsoft. Záměrem však je vyvolat hnutí, které by se rozšířilo do dalších veřejných institucí a dokázalo by směřovat rozvoj a etické užití technologií, vysvětlil arcibiskup Paglia. Dokument bude dostupný od pátku 29. února na adrese www.romecall.org.

Obsáhlou promluvu papeže Františka účastníkům workshopu přečetl 28. 2. předseda Papežské akademie pro život, arcibiskup Vincenzo Paglia. Svatý otec se v ní nejprve věnuje zevrubnému výkladu dnešní „digitální galaxie“ a zejména umělé inteligence, jejíž užití vyvolává hluboké epochální změny. 

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 15. výročí smrti papeže Jana Pavla II.

Před 15 lety dne 2. dubna 2005 ve 21.37 hodin zemřel papež Jan Pavel II. Během liturgické slavnosti Božího milosrdenství se tak uzavřel třetí nejdelší pontifikát v dějinách křesťanství.
02.04.2020

Papež František: Nemějme strach, otevřme brány svého srdce Duchu svatému, aby nás očistil a vedl cestou vstříc plné radosti.

Při pravidelné středeční katechezi se papež František v knihovně Apoštolského paláce věnoval šestému blahoslavenství "Blahoslavení čistého srdce" jehož příslibem je vidění Boha, a podmínkou čistota srdce.
01.04.2020

Dopis řeholníkům a řeholnicím 70 let po násilném rušení klášterů v socialistickém Československu

Přinášíme vám dopis předsedů konferencí vyšších řeholních představených, arciopata Petra Prokopa Siostrzonka OSB a Sr. Kristy Ludmily Chládkové OP, k 70 letům od Akce K a Akce Ř.
01.04.2020

Katolický týdeník: Velikonoční triduum v kruhu rodiny?

Velikonoce jsou svátky, které se už od svých židovských kořenů slaví částečně ve společenství Božího lidu a částečně v domácnosti, v kruhu rodiny.
01.04.2020

Kardinál Angelo De Donatis je pozitivní na koronavirus

V pondělí 30. března 2020 byl kardinál Angelo De Donatis, generální vikář římské diecéze, po projevu některých symptomů pozitivně testován na koronavirus (COVID-19). Kardinál byl převezen do nemocnice Gemelli v Římě.
31.03.2020