Školství je jednou z priorit pražského arcibiskupství

Pražské arcibiskupství prochází v těchto dnech organizačními změnami. Podle nového generálního vikáře Mons. Jana Balíka tím začíná i nová etapa v životě církevních škol, která se bude projevovat jejich zvýšenou podporou.
Publikováno: 26. 2. 2020 11:00

„Podpora církevních škol je jednou z našich hlavních priorit. Já osobně kladu na pastoraci, školství a mládež velký důraz. Vždyť jsem celý svůj dosavadní kněžský život věnoval výchově nových generací. Naše školy ve mně budou mít oporu," ujišťuje Mons. Jan Balík a dodává, že s rozvojem církevních škol počítá i nová hospodářská strategie arcibiskupství. Její součástí je podle jeho slov například podpora projektu stavby MŠ a ZŠ Logopedické v Klecanech u Prahy. Škola bude určena dětem s vážnou poruchou řeči a ponese jméno sv. Ludmily. Stavba školy, jež bude mít kapacitu 250 dětí, by měla být zahájena v příštím roce. Podporuje ji i kardinál Dominik Duka. „Vím, jaké to je, když si nemůžete povídat se svým nejbližším, protože vám nerozumí. Zažil jsem to. Může se to stát komukoli z nás. Když se takový problém týká dětí, je naší povinností aspoň se pokusit jim pomoci,“ vysvětluje kardinál.

Veselá škola už krizi překonala

Velkou pozornost chce podle generálního vikáře Mons. Jana Balíka věnovat arcibiskupství i Veselé škole v pražské Soukenické ulici. Ta na konci minulého školního roku změnila vedení a po dočasné krizi, kdy školu opustila řada žáků i pedagogů, se nyní nadechuje k novému rozmachu. „Je pozitivní, že se mi ozývají noví žáci. Co týden přijde rodič, který by měl pro své dítě zájem o naši školu. I personálně se začínáme stabilizovat,“ konstatuje ředitelka Ivana Poláčková. Jak říká, základní školu nyní navštěvuje 169 žáků, dalších 210 pak chodí do základní umělecké školy. „Ta je jedinou takovou školou, kterou arcibiskupství zřizuje. Podařilo se nám ji rozšířit o výuku příčné flétny a přijali jsme i jednoho nového klavíristu,“ dodává ředitelka. Připomíná zároveň, že ve středu 11. března mohou všichni, kdo by měli o školu zájem, využít Dne otevřených dveří, který pro ně škola pořádá. 

V současné době zřizuje pražské arcibiskupství šest mateřských, tři základní a tři střední odborné školy, dvě gymnázia a dvě Vyšší odborné školy. Některé z těchto škol, jako například pražské arcibiskupské gymnázium, patří k nejúspěšnějším školským zařízením v zemi. „Školství zajišťuje budoucnost národa. A my chceme usilovat o to, aby tato budoucnost byla co nejkvalitnější,“ uzavírá Mons. Jan Balík.

Autor: Jiří Prinz

 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 15. výročí smrti papeže Jana Pavla II.

Před 15 lety dne 2. dubna 2005 ve 21.37 hodin zemřel papež Jan Pavel II. Během liturgické slavnosti Božího milosrdenství se tak uzavřel třetí nejdelší pontifikát v dějinách křesťanství.
02.04.2020

Papež František: Nemějme strach, otevřme brány svého srdce Duchu svatému, aby nás očistil a vedl cestou vstříc plné radosti.

Při pravidelné středeční katechezi se papež František v knihovně Apoštolského paláce věnoval šestému blahoslavenství "Blahoslavení čistého srdce" jehož příslibem je vidění Boha, a podmínkou čistota srdce.
01.04.2020

Dopis řeholníkům a řeholnicím 70 let po násilném rušení klášterů v socialistickém Československu

Přinášíme vám dopis předsedů konferencí vyšších řeholních představených, arciopata Petra Prokopa Siostrzonka OSB a Sr. Kristy Ludmily Chládkové OP, k 70 letům od Akce K a Akce Ř.
01.04.2020

Katolický týdeník: Velikonoční triduum v kruhu rodiny?

Velikonoce jsou svátky, které se už od svých židovských kořenů slaví částečně ve společenství Božího lidu a částečně v domácnosti, v kruhu rodiny.
01.04.2020

Kardinál Angelo De Donatis je pozitivní na koronavirus

V pondělí 30. března 2020 byl kardinál Angelo De Donatis, generální vikář římské diecéze, po projevu některých symptomů pozitivně testován na koronavirus (COVID-19). Kardinál byl převezen do nemocnice Gemelli v Římě.
31.03.2020