Školství je jednou z priorit pražského arcibiskupství

Datum publikace26. 2. 2020, 10.00

Pražské arcibiskupství prochází v těchto dnech organizačními změnami. Podle nového generálního vikáře Mons. Jana Balíka tím začíná i nová etapa v životě církevních škol, která se bude projevovat jejich zvýšenou podporou.

„Podpora církevních škol je jednou z našich hlavních priorit. Já osobně kladu na pastoraci, školství a mládež velký důraz. Vždyť jsem celý svůj dosavadní kněžský život věnoval výchově nových generací. Naše školy ve mně budou mít oporu,' ujišťuje Mons. Jan Balík a dodává, že s rozvojem církevních škol počítá i nová hospodářská strategie arcibiskupství. Její součástí je podle jeho slov například podpora projektu stavby MŠ a ZŠ Logopedické v Klecanech u Prahy. Škola bude určena dětem s vážnou poruchou řeči a ponese jméno sv. Ludmily. Stavba školy, jež bude mít kapacitu 250 dětí, by měla být zahájena v příštím roce. Podporuje ji i kardinál Dominik Duka. „Vím, jaké to je, když si nemůžete povídat se svým nejbližším, protože vám nerozumí. Zažil jsem to. Může se to stát komukoli z nás. Když se takový problém týká dětí, je naší povinností aspoň se pokusit jim pomoci,“ vysvětluje kardinál.

Veselá škola už krizi překonala

Velkou pozornost chce podle generálního vikáře Mons. Jana Balíka věnovat arcibiskupství i Veselé škole v pražské Soukenické ulici. Ta na konci minulého školního roku změnila vedení a po dočasné krizi, kdy školu opustila řada žáků i pedagogů, se nyní nadechuje k novému rozmachu. „Je pozitivní, že se mi ozývají noví žáci. Co týden přijde rodič, který by měl pro své dítě zájem o naši školu. I personálně se začínáme stabilizovat,“ konstatuje ředitelka Ivana Poláčková. Jak říká, základní školu nyní navštěvuje 169 žáků, dalších 210 pak chodí do základní umělecké školy. „Ta je jedinou takovou školou, kterou arcibiskupství zřizuje. Podařilo se nám ji rozšířit o výuku příčné flétny a přijali jsme i jednoho nového klavíristu,“ dodává ředitelka. Připomíná zároveň, že ve středu 11. března mohou všichni, kdo by měli o školu zájem, využít Dne otevřených dveří, který pro ně škola pořádá.

V současné době zřizuje pražské arcibiskupství šest mateřských, tři základní a tři střední odborné školy, dvě gymnázia a dvě Vyšší odborné školy. Některé z těchto škol, jako například pražské arcibiskupské gymnázium, patří k nejúspěšnějším školským zařízením v zemi. „Školství zajišťuje budoucnost národa. A my chceme usilovat o to, aby tato budoucnost byla co nejkvalitnější,“ uzavírá Mons. Jan Balík.

Autor: Jiří Prinz

Autor článku: Monika Klimentová