Pražské křížové cesty pod širým nebem

V postní době organizuje několik pražských farností pobožnost křížové cesty pod širým nebem. Níže naleznete více informací, pokud byste se chtěli připojit.
Publikováno: 27. 2. 2020 17:15

Foto: Jaroslav Tupý, Člověk a Víra

Na Petříně pořádá každé úterý po celou dobu postní od 20.00 křížovou cestu Královská kanonie strahovských premonstrátů. Sraz je u 1. zastavení. Na Velký pátek pak ve 21.00 vyjde od klášterní baziliky na Strahově kající průvod a vydá se na Petřín, kde se uskuteční velkopáteční pobožnost křížové cesty.

Petřín si pro pořádání křížové cesty vybrala také františkánská farnost Panny Marie Sněžné. Její pobožnost se tu uskuteční v neděli 5. dubna v 15.00.

Tradice křížových cest na Petříně sahá až do 18. století. Vůbec první se tu konala v roce 1733 v kostele sv. Vavřince. Kaple petřínské křížové cesty pochází ze třicátých let 19. století a například sgrafito Kristova vzkříšení na fasádě kaple Kalvárie bylo zhotoveného podle návrhu Mikoláše Alše.

Křížové cesty v dalších částech Prahy

Křížové cesty pod širým nebem se v postní době uskuteční i na dalších místech metropole. Lhotecká farnost Panny Marie Královny Míru pořádá pro rodiny s dětmi křížovou cestu na Květnou neděli v 15.00 - sraz na křižovatce ulic Klánova a Havlovického v Praze 4. Kostel Panny Marie Královny Míru se může pochlubit rovněž unikátní křížovou cestou z dílny Karla Stádníka. V postní době je možné ji projít každý pátek od 14.00 a každou neděli od 17.30.

Farnost Stodůlky zase po celou dobu postní nabízí každou neděli od 15.00 tuto pobožnost formou zhruba dvoukilometrové procházky do některého kostela či kaple v blízkém okolí.

Autor: Jiří Prinz, AP

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 15. výročí smrti papeže Jana Pavla II.

Před 15 lety dne 2. dubna 2005 ve 21.37 hodin zemřel papež Jan Pavel II. Během liturgické slavnosti Božího milosrdenství se tak uzavřel třetí nejdelší pontifikát v dějinách křesťanství.
02.04.2020

Papež František: Nemějme strach, otevřme brány svého srdce Duchu svatému, aby nás očistil a vedl cestou vstříc plné radosti.

Při pravidelné středeční katechezi se papež František v knihovně Apoštolského paláce věnoval šestému blahoslavenství "Blahoslavení čistého srdce" jehož příslibem je vidění Boha, a podmínkou čistota srdce.
01.04.2020

Dopis řeholníkům a řeholnicím 70 let po násilném rušení klášterů v socialistickém Československu

Přinášíme vám dopis předsedů konferencí vyšších řeholních představených, arciopata Petra Prokopa Siostrzonka OSB a Sr. Kristy Ludmily Chládkové OP, k 70 letům od Akce K a Akce Ř.
01.04.2020

Katolický týdeník: Velikonoční triduum v kruhu rodiny?

Velikonoce jsou svátky, které se už od svých židovských kořenů slaví částečně ve společenství Božího lidu a částečně v domácnosti, v kruhu rodiny.
01.04.2020

Kardinál Angelo De Donatis je pozitivní na koronavirus

V pondělí 30. března 2020 byl kardinál Angelo De Donatis, generální vikář římské diecéze, po projevu některých symptomů pozitivně testován na koronavirus (COVID-19). Kardinál byl převezen do nemocnice Gemelli v Římě.
31.03.2020