Pražské křížové cesty pod širým nebem

Datum publikace27. 2. 2020, 16.15

V postní době organizuje několik pražských farností pobožnost křížové cesty pod širým nebem. Níže naleznete více informací, pokud byste se chtěli připojit.

Foto: Jaroslav Tupý, Člověk a Víra

Na Petříně pořádá každé úterý po celou dobu postní od 20.00 křížovou cestu Královská kanonie strahovských premonstrátů. Sraz je u 1. zastavení. Na Velký pátek pak ve 21.00 vyjde od klášterní baziliky na Strahově kající průvod a vydá se na Petřín, kde se uskuteční velkopáteční pobožnost křížové cesty.

Petřín si pro pořádání křížové cesty vybrala také františkánská farnost Panny Marie Sněžné. Její pobožnost se tu uskuteční v neděli 5. dubna v 15.00.

Tradice křížových cest na Petříně sahá až do 18. století. Vůbec první se tu konala v roce 1733 v kostele sv. Vavřince. Kaple petřínské křížové cesty pochází ze třicátých let 19. století a například sgrafito Kristova vzkříšení na fasádě kaple Kalvárie bylo zhotoveného podle návrhu Mikoláše Alše.

Křížové cesty v dalších částech Prahy

Křížové cesty pod širým nebem se v postní době uskuteční i na dalších místech metropole. Lhotecká farnost Panny Marie Královny Míru pořádá pro rodiny s dětmi křížovou cestu na Květnou neděli v 15.00 - sraz na křižovatce ulic Klánova a Havlovického v Praze 4. Kostel Panny Marie Královny Míru se může pochlubit rovněž unikátní křížovou cestou z dílny Karla Stádníka. V postní době je možné ji projít každý pátek od 14.00 a každou neděli od 17.30.

Farnost Stodůlky zase po celou dobu postní nabízí každou neděli od 15.00 tuto pobožnost formou zhruba dvoukilometrové procházky do některého kostela či kaple v blízkém okolí.

Autor: Jiří Prinz, AP

Autor článku: Monika Klimentová