Na podzim si připomeneme 400 let od bitvy na Bílé hoře

Na podzim si připomeneme již 400 let od bitvy na Bílé hoře. U této příležitosti proběhne řada aktivit, které organizuje ČBK, ERC, FŽO společně s městskou částí Praha 6 a dalšími organizacemi.
Publikováno: 28. 2. 2020 12:15

Obrázek: předběžná vizualizace Kříže smíření

18. září 2020 přivítá Praha tisíce vojáků z celé Evropy, kteří se 19. a 20. září 2020 utkají v historické akci - rekonstrukci bitvy, která se před 400 lety v Praze odehrála. Představí se jezdci na koních, bojiště protnou pyrotechnické efekty a výstřely z děl. Letos premiérově nebude chybět ani velký historický průvod, který se vydá z Písecké brány v Praze 6 na Hradčanech až na Pohořelec v Břevnově. Akci organizuje Občanské sdružení Bílá hora 1620 za podpory městské části Praha 6 ve spolupráci s magistrátem hl. m. Prahy.

Rekonstrukce bitvy, která tradičně probíhá o víkendu v polovině září, ale nebude jedinou připomínkou historického milníku našich dějin. Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví, Federace židovských obcí a předběžně též Česko-německý fond budoucnosti chystají v den výročí 8. listopadu přímo v místě bitvy ekumenickou bohoslužbu a umístění Kříže smíření. Autorem tohoto díla je bratr Abraham Fischer z benediktinského opatství v Meschede (v blízkosti Dortmundu), který je mimo jiné také autorem plastiky "Christuskreuz", který byl vytvořen pro Ekumenickou bohoslužbu v Hilsdesheimu v březnu 2017 - v roce výročí reformace. A byl použit později i na evangelickém Kirchentagu. Kříž bude vyroben z kombinace velmi stabilních materiálů vhodných pro venkovní instalaci – z Corten oceli a z modře barveného titanu.

Ekumenická Komise pro církevní dějiny 17. století připravuje také konferenci o významu Bílé hory v českých dějinách, která proběhne 13. října 2020. Jde opět o společnou aktivitu  Ekumenické rady církví a České biskupské konference, která proběhne formou přednášek a panelových diskuzí k roli Bílé hory při utváření české národní a konfesní identity.

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Volná pracovní pozice v COMECE: Politický poradce pro sociální a ekonomické záležitosti

COMECE do svého bruselského týmu hledá vhodného kandidáta na post politického poradce pro ekonomické a sociální záležitosti. Jedná se o práci na plný úvazek a na dobu neurčitou
02.04.2020

Přímé přenosy velikonočních bohoslužeb biskupů

Přinášíme vám seznam velikonočních bohoslužeb celebrovaných biskupy z jednotlivých diecézí, které budou přenášeny online nebo v televizi.
02.04.2020

Benefiční koncert Pomozme Itálii

Mimořádný benefiční koncert na pomoc nemocnicím Milosrdných bratří v Itálii v boji s pandemií COVID-19 připravili Milosrdní bratři v Brně ve spolupráci s Triem Bohémo a Televizí Noe. Koncert se uskuteční v neděli 5. dubna večer v brněnské vile Stiassni, v přímém přenosu ho bude vysílat Televize Noe a Radio Proglas.
02.04.2020

Připomínáme si 15. výročí smrti papeže Jana Pavla II.

Před 15 lety dne 2. dubna 2005 ve 21.37 hodin zemřel papež Jan Pavel II. Během liturgické slavnosti Božího milosrdenství se tak uzavřel třetí nejdelší pontifikát v dějinách křesťanství.
02.04.2020

Papež František: Nemějme strach, otevřme brány svého srdce Duchu svatému, aby nás očistil a vedl cestou vstříc plné radosti.

Při pravidelné středeční katechezi se papež František v knihovně Apoštolského paláce věnoval šestému blahoslavenství "Blahoslavení čistého srdce" jehož příslibem je vidění Boha, a podmínkou čistota srdce.
01.04.2020