Panika má mediální povahu

„Zkrátka panika, vlna paniky. A je velice pozoruhodné, že má mediální povahu. To by mělo vést k zamyšlení,“ říká italský psycholog a psychoterapeut, Roberto Marchesini, pro katolický měsíčník Il Timone v souvislosti se situací v Itálii, jejíž vláda jako jediná v Evropě zavedla v několika obcích na severu země plošnou karanténu a necelé čtyři miliony školáků mají prázdniny. V diecézi Milán s pěti a půl milionem obyvatel jsou do odvolání zrušeny bohoslužby, podobně i v Benátské diecézi.
Publikováno: 28. 2. 2020 15:30

Foto: ANSA

Roberto Marchesini popisuje psychologický mechanismus lidského jednání za těchto situací. „Je prostý: emoce - v tomto případě strach - zaujímá během rozhodování roli rozumu. Člověk tedy přestane jednat racionálně. To znamená, že jedná naprosto iracionálně anebo se nechá řídit zvnějšku otherdirected). Je známo, že v případě šoku se člověk stává manipulovatelným a kontrolovatelným a jedná podle toho, co se mu řekne, i kdyby to odporovalo jeho vlastním zásadám a logice. Právě k tomu nyní může docházet. Těžko říci, jak tomu čelit, protože v naší společnosti nás všechno vychovává k podřizování se emocím a k nedůvěře v rozum: televize, média, showbyznys. Je třeba se vrátit k rozumovému rozhodování. Nemůžeme změnit minulost, ale přítomnost ano,“ radí italský psycholog.

Marchesini je zároveň katolík a proto odpověděl i na otázku, zda panika není také příznakem chvějící se víry. „Chvějící se?“ – odpovídá ironicky. „Mluví se o pandemii, ať už skutečné či domnělé, a co na to církevní představení? Zruší bohoslužby. Dalo by se aspoň říci, že budou slouženy sine populo! Jedinou starostí je však předejít možné nákaze zákazem shromažďování. Zdá se, že převažuje kompletně materialistická mentalita, což by byl spíše signál ztráty víry,“ posteskl si  italský psycholog Roberto Marchesini v souvislosti s fenoménem koronaviru v rozhovoru pro italský katolický měsíčník Il Timone.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Volná pracovní pozice v COMECE: Politický poradce pro sociální a ekonomické záležitosti

COMECE do svého bruselského týmu hledá vhodného kandidáta na post politického poradce pro ekonomické a sociální záležitosti. Jedná se o práci na plný úvazek a na dobu neurčitou
02.04.2020

Přímé přenosy velikonočních bohoslužeb biskupů

Přinášíme vám seznam velikonočních bohoslužeb celebrovaných biskupy z jednotlivých diecézí, které budou přenášeny online nebo v televizi.
02.04.2020

Benefiční koncert Pomozme Itálii

Mimořádný benefiční koncert na pomoc nemocnicím Milosrdných bratří v Itálii v boji s pandemií COVID-19 připravili Milosrdní bratři v Brně ve spolupráci s Triem Bohémo a Televizí Noe. Koncert se uskuteční v neděli 5. dubna večer v brněnské vile Stiassni, v přímém přenosu ho bude vysílat Televize Noe a Radio Proglas.
02.04.2020

Připomínáme si 15. výročí smrti papeže Jana Pavla II.

Před 15 lety dne 2. dubna 2005 ve 21.37 hodin zemřel papež Jan Pavel II. Během liturgické slavnosti Božího milosrdenství se tak uzavřel třetí nejdelší pontifikát v dějinách křesťanství.
02.04.2020

Papež František: Nemějme strach, otevřme brány svého srdce Duchu svatému, aby nás očistil a vedl cestou vstříc plné radosti.

Při pravidelné středeční katechezi se papež František v knihovně Apoštolského paláce věnoval šestému blahoslavenství "Blahoslavení čistého srdce" jehož příslibem je vidění Boha, a podmínkou čistota srdce.
01.04.2020